Передплата 2025 ВЗ

Зі шпаргалками ніхто не попався

Фахівці зазначають, що абітурієнти почали відповідальніше ставитися до ЗНО

“Маємо 95% абітурієнтів, які з’явилися, — написав щодо явки учасників зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. — Це більше, ніж торік. 94% прийшли у пункти тестування у Донецькій та Луганській областях. На жаль, серед абітурієнтів 327 тих, хто вирішив порушити правила. Якщо апеляцію не виграють, то для них ЗНО уже закінчилося. Цьогоріч вони студентами не стануть”.

24 квітня абітурієнти писали один із найважливіших та наймасовіших тестів ЗНО — з української мови та літератури. Новацією є те, що, по-перше, цей тест має два рівні складності (абітурієнти самостійно вибирали, якого рівня писатимуть тести),  по-друге, його повинні були написати усі, хто не лише про вищу освіту мріє, а й атестат про загальну освіту хоче отримати. ЗНО з української мови та літератури ще й державна підсумкова атестація. Хто завалить ЗНО, про вступ до вузу може цього року не мріяти, однак атестат таки отримає (там може бути навіть “1”). Вочевидь, саме через такі жорсткі умови явка учасників становила 95%.

...На годиннику – п’ять хвилин до дев’ятої ранку. На майданчику, що навпроти Львівської ССЗШ №46, не більше дюжини школярів. Запускати у пункт тестування будуть о 10.15. “Ще не знаю, куди вступатиму, — розповіла одинадцятикласниця Олена. — Напевно, це буде якийсь гуманітарний факультет. За ЗНО не хвилююся, оскільки рік займалася з репетитором з української мови та літератури”. Батьки ж абітурієнтів хвилюються, і це помітно. Дві жінки ледве стримують тремтіння у долонях.

“Діти ручки побігли купувати, — пояснила мати випускниці із Нового Роздолу пані Марія. — Забули взяти зі собою ручки із чорним чорнилом. Встали сьогодні о п’ятій ранку, дуже боялися запізнитися. Чекаємо з восьмої ранку. Краще “потихеньку нервуючись” під пунктом почекати, аніж в останню мить добігати”.

Школа №46 — чи не найбільший пункт тестування на Львівщині. У 25 аудиторіях вміщує 375 абітурієнтів. Ранок у цьому пункті починається із загальних зборів інструкторів. Годину триває перекличка, ознайомлення та нагадування правил, визначення аудиторій, у яких той чи інший інструктор працюватиме (на кожну аудиторію — по два інструктори).

...О 10.15 абітурієнтів почали запускати — шумними групами вони ринули у школу, де були складені списки, хто у якому кабінеті здає, стрілочками вказані локації аудиторій та кабінетів. На кожному поверсі були чергові, які допомагали майбутнім вступникам “не потонути” у списках. Знайти потрібну аудиторію, здати “зайві” речі на спеціально відведений для цього стіл, заспокоїтися та “пройтись у пам’яті” по матеріалу абітурієнти могли до 11-ї години (пізніше 10.55 нікого до кабінетів не пускали, хоча й ніхто у цьому пункті не запізнився).

Написання тестів тривало 2,5 години. Дві дівчини буквально в останні хвилини дописували якісь завдання. Судячи з їхніх облич після здачі, — встигли не все... “Завдання легкими назвати не можна, — розповіла абітурієнтка Христина. — Довго мучилася над тестами. На твір часу майже не залишилося”.

Абітурієнтів, які складають ЗНО, поділять на дві групи: тих, хто склав, і тих, хто не склав.  Ті, хто не склав обов’язковий для усіх тест з української мови та літератури, до наступних тестувань допущеними не будуть, зможуть спробувати власні сили наступного року. Для тих, хто пройде поріг, бал рахуватимуть за рейтинговою системою від 100 до 200.

“Із 375 абітурієнтів не з’явилося п’ятеро, — розповіла “ВЗ” уповноважена особа Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти Руслана Дрозда. — Випадків списування чи виявлення навушників, телефонів не зафіксовано. Швидше за все, не прийшли ті, хто здає ЗНО повторно та має атестат про шкільну освіту.