«Котьол» не вийшов!
Дебальцівський плацдарм встояв. Але загроза того, що ситуація може змінитися не на нашу користь, залишається
/wz.lviv.ua/images/news/2015/02/32dc55b62d801a2534aac74c39ba0ff1.jpg)
Після «іловайської м’ясорубки» від самої лише згадки слова «котел» накочується хвиля люті уперемішку зі страхом. Люті, бо кричуща безкарність за трагедію під Іловайськом зміцнила «дубову» віру «паркетних» генералів у те, що війна — як індульгенція: ні за бездарне командування ніхто не спитає, ні за безглузді смерті. А звідси — і страх, що іловайський котел може повторитися будь-де і будь-якої миті. Та найжахливіше, що це не просто голослівні припущення чи застереження. А реальна загроза, яку наразі вдалося відвернути, але не факт — що остаточно. Бої за Дебальцеве залишаються ключовою темою розвитку воєнної ситуації на Донбасі.
Про те, що Дебальцеве замкнули у котел, російські телеканали відрапортували ще у п’ятницю. Ватажок так званої ДНР Захарченко бравадствував перед телекамерами, розповідаючи, як бойовики взяли «хунтівських карателів» у кільце і що чекає на «оточенців» далі. Дехто з українських військових, мовляв, вже і здатися встиг.
На «підспівку» до Захарченка путінська пропаганда задіяла «своїх» військових експертів. А ті — раді старатися: давай навперебій розповідати, що через кілька днів від «дебальцівського котла» тільки попелище і залишиться. «Головна задача, яка стоїть зараз перед ополченцями, — ліквідація цього «котла», — цитували російські ЗМІ прогнози придворного експерта Сівкова. — Не маю на увазі фізичне знищення усіх восьми тисяч військових. Йдеться про ліквідацію цих військових частин як дієздатних, позбавлення їх техніки й озброєння. Судячи з усього, частина з них потрапить до полону, частина — розбіжиться, частину буде знищено». На все про все, мовляв, «ополченцям» і тижня може вистачити.
«Чи вдасться українським силовикам нанести розблокувальний удар? Збройні сили деморалізовані, вести масштабні дії їм дуже складно. Останні новини з України — про введення заградзагонів з Нацгвардії, які не дають військовим відступати, про заяви представників українського Генштабу, що в Україні немає російських військ (хоча українська воєнна пропаганда місяцями твердила зовсім про інше), свідчать про серйозні протиріччя у верхах і проблеми в управлінні армією... Якщо силовики завдадуть розблокувального удару і ополченці будуть змушені відволіктися на нього, справа затягнеться. Якщо такого удару не буде, ліквідація дебальцівського котла займе один-два тижні», — ораторствував вже згаданий «провидець» Сівков.
А тут ще й панічні зведення з «дебальцівського фронту» олії у вогонь підлили. «Передовицею» з розряду «усе пропало» стала інформація, яку поширив у неділю депутат від «Самопомочі» Тарас Пастух (на Донбасі воює добровольцем). «У районі Дебальцевого склалася критична ситуація, — повідомив нардеп. — Ворожа піхота підійшла впритул до позицій, які поки що контролюються українськими військовими позиціями. Нацгвардія місто залишила, чим відкрила до нас доступ. По всіх блокпостах постійні обстріли і танкові атаки. Підкріплення так і не прибуло. Воно зайшло в АТО, але туди, куди потрібно, так і не дійшло».
Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко сповістив на своїй сторінці у Facebook про сили, які задіяли бойовики, намагаючись оточити Дебальцеве. «95 відсотків танків та іншої бронетехніки кинуті на Чернухіне та Вуглегірськ», — заявив Геращенко.
Наче контрольним пострілом пролунала й інформація від ще одного нардепа — Віктора Балоги. «Ситуація під Дебальцевим ускладнилася, — заявив він, посилаючись на джерела із зони бойових дій. — Загроза оточення — реальніша, ніж коли-небудь раніше. Потрібно терміново приймати рішення».
З кожним таким повідомленням безнадія немов шквалом накочувалася. Здавалося, доля дебальцівського плацдарму вирішена. У вирі емоцій заяви речників АТО і Раднацбезу про те, що бойовикам не вдалося взяти Дебальцеве у кільце, багатьом здалися лише «інформаційним заспокійливим»... Але зведення про успіхи українських військових на дебальцівському напрямку отримували дедалі більше підтверджень.
«Дебальцеве не в оточенні, — заявив на понеділковому брифінгу речник Інформаційного центру РНБОУ Андрій Лисенко. — Українські військові утримують займані позиції. Підрозділи, які надійшли на допомогу, контратакують ворога і не дають йому можливості закрити «дебальцівський котел». За інформацією сил АТО, станом на ранок 2 лютого втрати бойовиків під Дебальцевим вимірювалися майже двома сотнями убитих. Ще близько 250 — поранених.
Дебальцівський плацдарм встояв. Але загроза того, що ситуація може змінитися не на нашу користь, залишається. «Від спроб створити котел перерізанням шляхів постачання біля «горловини» плацдарму, противник перейшов до тактики витіснення, — заявив нардеп і військовий експерт Дмитро Тимчук. — Удару завдають з двох напрямків, з метою змусити українські підрозділи відійти на північ. З боку противника задіяно близько 3,5 тисячі чоловік, 35 танків, близько 90 бойових броньованих машин. Дії тактичних груп російсько-терористичних військ підтримують три артилерійські групи». А тут ще й ватажок так званої ДНР Захарченко оголосив про загальну мобілізацію.
У гарячій точці під Дебальцевим стає спекотніше. «Російський генштаб готував операцію із захоплення дебальцівського вузла, думаю, зі середини вересня минулого року, — написав на своїй сторінці у Facebook радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. — Як добре готувалися захищати такі ключові населені пункти наші генерали, проясниться найближчим часом. У них було цілих п’ять місяців і підтримка всієї країни для того, щоб укріпити Дебальцеве і всі підступи до нього. Або Вуглегірськ і Дебальцеве встоять, і противник буде відкинутий на свої рубежі, або я не зможу пояснити народу України, чому відбувається так, що ворог наступає, а для нашого керівництва Збройних сил це стає несподіванкою».