Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Росія перетворюватиме Крим на потужну військову базу»

Розповіді про кримський Лас-Вегас і туристичну Мекку – лише димова завіса, каже експерт Андрій Клименко

Від переміни паспортів, назв вулиць і пам’ятників (замість знесеного гетьмана Сагайдачного у Севастополі, наприклад, збираються водрузити на постамент російського флотоводця Сенявіна) краще жити кримчанам не стало. Замість обіцяного (тепер вже не Януковичем, а Путіним) «пакращення» — куди не глянь, лише «пагіршення». І це тільки початок, застерігає відомий кримський експерт, головний редактор порталу BlackSeaNews (з окупованого Криму редакція змушена була переїхати до Києва) Андрій Клименко. На Крим у Росії — грандіозні плани. Тільки ні процвітаючі курорти, ні навіть самі кримчани у ці плани не вписуються. Анексований півострів потрібен Кремлю лише як плац під потужну військову базу, переконаний експерт.

— «Русская весна» для кримчан закінчилась, так і не почавшись. До Придністров’я чи Абхазії Крим скочується швидше, ніж можна було прогнозувати.

— Помпезні обіцянки і заяви, які видавали в ефір так зване керівництво Криму і високопоставлені російські діячі, з самого початку викликали у спеціалістів сміх крізь сльози. За один, максимум за два місяці збиралися видати усім російські паспорти, перереєструвати нерухомість і бізнес, перейти на російське податкове законодавство, змінити автомобільні номери і водійські права, відмовитися від гривні і перейти на рубль, замінити мобільні номери на російські, переформатувати банківську систему... Будь-якій тверезо мислячій людині було зрозуміло, що це задачі, які вирішуються не місяцями, а роками. Це вже підтверджується.

Пішов відкат по всіх позиціях. Спершу на три місяці. Тепер Аксьонов заявляє, що перехідний період займе до п’яти років. Це говорить про те, що Кримом керують імпровізатори, відірвані від реалій. Були заяви, що у Крим потоками інвестиції поллються: мільярди доларів — в інфраструктуру, водо-, енергозабезпечення, міст через Керченську протоку. Сьогодні спостерігається протверезіння перших інвесторів, які побігли, повіривши у заяви лідерів Росії.

Прогнозовано загострилися питання транспортного сполучення. Пропускна здатність керченської поромної переправи забезпечує потреби Криму у вантажах відсотків на 10-15. Влітку, під час курортного сезону, на півострів з материкової частини України щоденно входило близько 500 фур лише з продовольством (Крим практично не виробляє продуктів харчування). Завозили молоко, м’ясні продукти, напої... Що маємо зараз? Крим покидають мережі роздрібної торгівлі. Українські виробники продуктів харчування і дистриб’ютори розуміють, що Росія ось-ось почне стягувати митні платежі, розглядаючи товари з України як імпорт.

Розмовляв з дистриб’ю­то­рами молочної продукції. Кажуть, що при заході з материка у Крим машина втрачає шість годин. Для молочників це — катастрофа. Тому молочної продукції у Криму відчутно поменшало. Заборона на імпорт свинини з України призвела до того, що на кримських ринках вже зараз м’ясо коштує 100 гривень за кілограм.

Відома ситуація з водою. Через те, що Крим не хоче платити торішні борги, затягується питання щодо укладання договору на її постачання. Крим стоїть перед загрозою втрати врожаю: поливати нічим. Збільшуються заборгованості за електроенергію...

Кримський півострів перетворюється в ізольовану територію за образом і подобою Абхазії чи Придністров’я. Це територія, куди вже не заходять круїзні кораблі. Через день-два підуть турецькі поромні перевізники — з портів Євпаторії, Севастополя, куди щодня ходили по кілька поромів (з імпортними авто, товарами широкого вжитку). Така ж ситуація з повітряним транспортом, який торік доставляв на півострів 15 відсотків туристів. Зараз діють 10 рейсів: дев’ять — у Москву, один — до Санкт-Петербурга. Іноді — один у Ростов. Але, думаю, російські авіакомпанії (а це — «Аэрофлот», який літає по всьому світу, «Трансаэро») отримають великий привіт-попередження від ICAO (абревіатура Міжнародної організації цивільної авіації. — «ВЗ»). І до Криму літатимуть лише компанії, яких не шкода: з Північного Кавказу або спеціально створені компанії, які не літають за кордон.

Відбувається колапс банківської системи. Знаково, що два величезні банки Росії, «Сбербанк» і «ВТБ», пішли з Криму. По-перше, вони не хочуть втрачати ринок України. По-друге, ці банки працюють по всьому світу і бояться фінансових санкцій. У Крим, всупереч наївним очікуванням, прийшли російські банки, які у банківському рейтингу РФ — на 400-му місці. У них немає своєї системи «банк-клієнт», вони не обслуговують кредитні карти. Спілкувався з бухгалтерами з Ялти, люди — у шоку.

— Що з курортним сезоном?

— Спад туристичного потоку буде мінімум удвічі, максимум — учетверо. Тобто з шести до 1,5-2,5 мільйона туристів. Одних добровільно-примусово направлять до Криму. Інші приїдуть з таких собі шовіністичних мотивів — подивитися, «що ж ми тут захопили?».

— Як Росія збирається вирішувати проблеми забезпечення Криму? Те, що вже прозвучало, більше на фантастику схоже. Як, наприклад, проект із заповнення Північно-Кримського каналу шляхом спрямування туди двох невеличких рік (за Союзу вже сибірські ріки «вспять поворачивали»).

— Росія забезпечуватиме не процвітання Криму, а створення тут потужної військової бази. Будуть відроджувати аеродроми. Була інформація про перебазування на півострів трьох полків бомбардувальників. У тому числі — полку стратегічних бомбардувальників Су-22 (носії ядерної зброї). Вже розгорнуто велику кількість комплексів ППО. Говорять про новітні протикорабельні ракетні комплекси «Бастіон». Мілітаризація Криму вже відбувається, і триватиме повним ходом. Не здивуюся, якщо найближчим часом буде реанімовано колишнє сховище ядерної зброї у Кизилташі — між Судаком і Феодосією. Російському режиму потрібна потужна авіаційно-ракетно-морська база посеред Чорного моря, щоб розмахувати дубиною перед Європою і НАТО. А розмови про туризм — лише інформаційне прикриття, димова завіса.

З перетворенням Криму на військову базу Кремлю не потрібне буде кримське населення. Потрібна буде лише така кількість, яка знадобиться для обслуговування цієї військової бази — заводів, «оборонки», радіотехнічних комплексів.

— Чи не готують у Кремлі чергову депортацію? І не лише кримських татар.

— Кримські татари сучасній Росії у Криму не потрібні. Допускаю, Мустафа Джемілєв був правий, заявляючи про можливе витіснення кримських татар з півострова. Стовідсотково буде витіснення й української громади — тих людей, які, розуміючи, чим це їм загрожує, все ж написали заяви про відмову від російського громадянства.

Величезна кількість людей з малого і середнього бізнесу, які у більшості не підтримували референдум, вже не просто задумуються, а де-факто намагаються переносити свій бізнес в Україну.

Фактично заміна населення на Кримському півострові вже почалася. Минулого тижня було повідомлення, що з РФ до Криму приїхало 150 слідчих. Є факти призначення прокурорів з Росії. Ніхто ж не чекатиме, поки судді, прокурори, нотаріуси, працівники слідчих органів засвоять нове для себе російське законодавство (для базової підготовки спеціалістам потрібно щонайменше рік).

У Росії — багато холодних місць і багато людей, які хочуть жити у теплі.

— Невже Путін розраховує на те, що Захід проковтне його мілітаристські плани щодо Криму?

— Тут є питання не лише до політологів, а й до психіатрів. Коли почув, що у Держдуму внесли законопроект, смисл якого полягає у тому, що Росія непідсудна міжнародним судам, висновок лише один: взявши за зразок для себе Північну Корею, Росія семимильними кроками рухається до ізоляції від прогресивного людства.

На Україні Кремль не зупиниться. Через кілька місяців Молдова і Грузія підпишуть Асоціацію з ЄС. Не можна виключати, що до цієї дати, як і у випадку з Україною, Росія і тут вдасться до серйозних, у тому числі й військових дій. Третя больова точка, яка вимальовується, — Азербайджан. Він хоч і не підписує Асоціацію з ЄС, проте є учасником програми Східного партнерства. Азербайджан і Туреччина підписали угоду про трубу, через яку каспійський газ транспортуватимуть через Азербайджан у Грузію, Туреччину, Європу. Для російської газової імперії це до смерті подібно. Враховуючи, що труба йде біля кордону з Карабахом, ймовірно, Росія (використовуючи свого партнера Вірменію, яка здалася з потрухами) актуалізує карабаський конфлікт. Щоб зірвати проект транспортування газу з Каспію через Туреччину в Європу.

— Але такі апетити Росії загрожують вже не холодною, а справжньою війною?

— Сподіваюся, це змусить Європу і США вдатися до екстраординарних заходів. Як сказав держсекретар США Джон Керрі, на геополітику XIX століття відповімо геополітикою XXI століття. Геополітика XXI століття — це, наприклад, коли американці взяли б і «відрубали» росіянам систему міжнародних платежів SWIFT. Відразу економічний колапс. Щодо військової складової. Думаю, Росії вистачить розуму і страху не йти на серйозний воєнний конфлікт з НАТО. Бо вона його програє.

— Як вписуються у плани перетворення Криму на військову базу наміри створити у Криму гральну зону?

— Всі ці ідеї чути від кожного ідіота, який прийшов порулити Кримом. Їм усім відразу здається: о, легкі і швидкі гроші! Лас-Вегас, гральні зони у Південно-Східній Азії, Макао — це не лише казино і гральні автомати. Це місця, де збираються світові елітні тусовки. Там відбуваються елітні покази мод, хітові кінофестивалі, виставки, аукціони, світові ралі, тенісні турніри. Гральна зона не може бути двигуном економіки. Потрібен весь інший «фарш». Росія намагалася створити у себе чотири гральні зони. Лише одна з них, «Азов-Сити», біля Єйська на узбережжі Азовського моря, запрацювала. Але оскільки там це виявилося неефективно і затратно, вирішили перенести в Анапу.

За російським законодавством, гральна зона — це територія, яка є окремим територіально-адміністративним утворенням, але на якій заборонено мати постійне населення. Тобто жити там, прописуватися не можна. Там немає житлових будинків — лише готелі. На Південному березі Криму таких місць немає (потрібно хоча б тисячу гектарів). А на Східному і Західному узбережжях умови не ті. Та найголовніше питання: для кого створювати гральну зону у Криму? Для «русо туристо»? Але «русо туристо» поїдуть в Анапу. Хоча б тому, що їм туди доїхати чи долетіти просто. І там є закордонні туристи, яких у Криму не буде, поки півострів залишатиметься у статусі окупованої території.