Передплата 2025 «Добра кухня»

Голова ЛОДА подав у відставку... А чи потрібен узагалі Львівщині «губернатор»?

Голова Львівської облдержадміністрації офіційно подав у відставку. Заяву на звільнення Олег Сало написав ще у суботу, 22 лютого. Заяви на звільнення із займаних посад написали також усі п’ять заступників голови Львівської ОДА — Олексій Сторчило, Андрій Мадзяновський, Ірина Романів, Володимир Губицький і Мирослав Богіра.

Це вже друга заява на звільнення, яку пише Олег Сало. Нагадаємо, 23 січня, під час захоплення будівлі Львівської ОДА, він під тиском протестувальників написав заяву. Але згодом заявив, що написав її під тиском і залишається вірним президенту Януковичу.

Хто може зараз очолити президентську вертикаль на Львівщині? І, за великим рахунком, чи потрібна вона у нинішній ситуації, коли усю відповідальність за життєдіяльність області взяла на себе Львівська обласна рада — Народна рада? Про це «ВЗ» довідувався у політологів і політиків Львівщини.

Петро КОЛОДІЙ, голова Львівської обласної ради,голова виконавчого комітету ЛОР — Народної ради

Не думаю, що ВО «Свобода» тільки й мріє про посаду голови ЛОДА. Коли буде сформовано уряд національної довіри, призначено прем’єра, то будемо разом визначатися з кандидатом голови ЛОДА.

Зараз в країні будуть створювати новий Кабінет Міністрів національної довіри. Згідно з Конституцією 2004 року, яку депутати ВР повернули в дію, прем’єр-міністр подає кандидатуру губернатора, а президент її погоджує. Глава уряду буде подавати кандидатуру і в. о президента, голова ВР її погодить.

Питання щодо скасування президентської вертикалі і відтак посади губернатора потребує змін до законодавства. У кулуарах це питання обговорюється серед депутатів. Львівська обласна рада теж має такі напрацювання щодо змін до законодавства. Ми подавали депутатам ВР напрацьовані наші проекти, тепер це доопрацюємо.

Ігор ТАНЧИН, політолог

Наскільки бачимо, опозиція рівномірно розподіляє між собою різні державні посади. Якщо ця тенденція буде поширюватися на окремі регіони, то ймовірно, що опозиційні партії захочуть ставити на керівників адміністрацій своїх представників. Тоді є великі шанси, що Львівщину контролюватиме найвпливовіша тут партія, яка привела найбільше людей у представницькі органи влади, тобто ВО «Свобода». Але якщо візьме верх думка, що потрібні фахівці, не скажу, що зовсім позапартійні, але люди, головною чеснотою яких є саме фаховість, а не участь у політичних процесах, то, на мою думку, підійшов би Олександр Сендега. Він добре себе зарекомендував, прекрасний фахівець і міг би чудово справлятися з обов’язками голови адміністрації. Але з огляду на те, що він був членом фракції Партії регіонів у Львівській обласній раді — це малоймовірно.

Важко сказати, чи залишать, чи збережуть президентську вертикаль. Як на мене, вона потрібна, але її треба наповнити трохи іншим змістом. Вона має відстежувати питання загальнодержавного значення — питання безпеки, державних програм тощо. А проблеми місцевого рівня має вирішувати виконком. Був би оптимальний варіант, якби система була приблизно така, як у наших сусідів-поляків — розвиток місцевого самоврядування і унітарна державна влада. Думаю, воно в той бік і буде рухатися. Тому що така різноманітна у культурному відношенні країна, як наша, не може бути цілком парламентською республікою. Бо від парламентської республіки — один крок до федералізму. Тому що з’являться якісь удільні князьки, особливо у південних і східних регіонах. А це небезпечно, тим більше, що там маємо таких «доброзичливих» сусідів.

Олесь СТАРОВОЙТ, депутат Львівської обласної ради (УДАР)

За моєю інформацією, існують якісь квоти між опозиційними партіями на посади. Мені б не хотілось, щоби ці домовленості денонсували. Зараз потрібно призначити фахівця і бажано місцевого, який був у процесах останні роки, політична приналежність неважлива. Зі статусом в.о. і можливістю впливу на усі кадрові рішення. Таким фахівцем могли би бути екс-губернатори Микола Кміть і Віктор Шемчук, нинішній заступник голови облради і екс-заступник голови ЛОДА Валерій П’ятак,...

Президентська вертикаль мала би бути, але виконувати виключно наглядові функції. Представнику президента мали би бути підпорядковані виключно силовики. Він повинен мати право на вето рішення будь-якої місцевої ради, а рада — право на подолання цього вето двома третинами голосів. Апарат голови ЛОДА мав би бути не більш як 10-15 осіб. Натомість райдержадміністрації тоді треба розпустити, у районах мали би керувати тільки районні ради.

Анатолій РОМАНЮК, політолог

Призначення губернатора залежить не від прем’єра, а від того, що має бути змінено частину владної вертикалі. Це питання має бути відкориговано. Лише тоді можна буде призначати голову обл­держадміністрації. Зараз складно сказати, хто буде прем’єр-міністром. Тому щодо конкретної кандидатури мені важко говорити.

Складно сказати, чи вирішать скасувати посаду губернатора. Владна вертикаль, яка існувала досі, виявила низку проблем. Не звертати на них увагу не можна. Якщо ситуація буде розвиватися так, як зараз, то нова депутатська більшість змушена буде приймати певні рішення щодо врегулювання взаємовідносин між центром і регіоном. Це стосується і бюджетного процесу, і повноважень, і голови ОДА. Зараз проблема не полягає у механічній заміні Олега Сала на іншу кандидатуру. Проблема в тому, що мають відбутися певні корективи до прийняття Конституції.

Ігор МАРКОВ, політолог

Думаю, питання нового губернатора Львівщини взагалі не стоїть на порядку денному. Зараз питання номер один — як буде жити країна у зв’язку з перемогою революції, вирішення проблем конституційного устрою України. А питання нового голови ЛОДА — двадцять восьме. Зараз формується система влади. Формування губернаторів буде здійснюватися за рішенням, за рекомендацією Кабінету Міністрів України і з подання президента. Зараз немає нового Кабміну. Не маємо президента, а лише в. о президента. Говорити про нового голову ЛОДА — передчасно і є ворожінням на кавовій гущі.