«Малюй, художнику! Це наша історія!»
Українські живописці творять мистецтво посеред барикад
/wz.lviv.ua/images/news/2014/02/71e68e0fdeeecb6d9c7587020dd28375.jpg)
Українських митців не лякають вибухи “коктейлів Молотова” та 20-градусні морози. Вони з головою занурились у революційні події, взявши до рук свою особливу зброю — пензель.
36-річний Олександр Ком’яхов — київський художник. Займається ілюстрацією, сторібордами (сторіборд — послідовність малюнків, допоміжний засіб при створенні фільмів, роликів, коміксів, реклами). «З моїх книжок найбільш відома графічна новела «Чуб», — каже «ВЗ» Олександр. Це другий український мальований комікс, першим був графічний роман про пригоди козаків «Даогопак», який теж намалював Олександр.
/wz.lviv.ua/images/news/2014/02/f63a85dab79dfa705fbcafaa18cade32.jpg)
Київська художниця Марія Діордійчук (на фото) працює над серією «Кольори волі». Щодня жінка приходить на майдан Незалежності або Європейську площу, робить рисунок, а до кінця картину доводить вже в майстерні. «Упродовж усього Євромайдану я ходила центром зі скечбуком, олівцями і робила маленькі нариси, — розповідає Марія. — У День Соборності опинилася у гущі подій, на вулиці Грушевського. Усі ці події побачила на власні очі, і відразу почала їх малювати. Перша картина — найбільш емоційна. Дуже добре пам’ятаю вибухи, тремтіння землі, коли по всьому тілу проходить хвиля від розриву гранати. Мене це дуже вразило. З того дня я вже по дві-три години була в центрі, на Грушевського. Зараз працюю над серією «Кольори волі». Малюю на полотні форматом 100 на 70 см акриловими фарбами. Наношу фарбу стихійно широкими пензлями, тобто в мазок я вкладаю всі емоції. Поки що готові чотири картини, одна із них висить в Українському домі. Мені пропонують робити виставки, але поки серія не завершена, про це нема мови. Коли ж серія буде готова, коли все стане трохи спокійнішим, тоді б я дуже хотіла зробити якусь виставку».
Руслан Коломієць з Києва працює оператором та режисером, але після того, як на Грушевського спалахнув конфлікт, почав писати революційні картини. Окрім загальних планів боротьби, художник створив портрет Сергія Нігояна і 20-річного охоронця Майдану, якого застрелили 22 січня. «Малюю у вільний час, хоча маю художню освіту, — розповідає Руслан Коломієць. — Зобразив сутичку 19 січня на Грушевського. Вирішив показати, як усе виглядає зсередини. Тоді вулиця була освітлена великим монітором: для «беркутівців» це добре, але погано для нас. Продовжив роботу наступного дня — дивився прямі трансляції і малював. На екрані було темно, картинка давала лише звук. Усе, що відбувалося, сприймав на слух. А коли знову пішов на Грушевського, походив-подивився, тоді ще й запах додався».
29-річний киянин Максим Вегера, живописець-самоук, не зміг всидіти вдома під час протестних акцій. «Довгий час залишався осторонь подій на Грушевського, бо по суті своїй я неагресивний чоловік, — розповідає художник. — Та коли приїхав у центр з товаришем-художником, мене захлеснули емоції! Були двоякі почуття: радісно, що люди перестали бути рабами, і сумно, що їм доводиться проливати кров. Писав картину біля стадіону «Динамо». Страху не було. Мені захотілося зберегти цей момент — зі собою взяв мольберт, пензлики і фарби. Почав малювати о 9.30 ранку, і до 15.00 картина була готова: вид на барикаду, з димом і людьми.Протестувальники не заперечували. А якийсь хлопець у касці жартома попросив написати його портрет: «Малюй, художнику! Це наша історія!».
/wz.lviv.ua/images/news/2014/02/c0fa56de41ff95142d010d53c0e84074.jpg)
Не покидає барикад і львівський художник Лев Скоп (на фото — ліворуч). Революція надихає його на створення ікон. Спочатку митець малював посеред барикад у наметі, але після атак “Беркута” був змушений з колегами-художниками перебратися у майстерню поблизу Майдану. У колекції львів’янина вже близько тридцяти революційних ікон. “Просто зараз працюю над створенням ікон на підтримку Автомайдану, — каже пан Лев. — Цю ідею мені активісти підказали: кошти, виручені від продажу ікон, віддамо на відновлення понівечених автомобілів автомайданівців. До того ікони дарував відважним революціонерам, щоб образи оберігали їх. Одна моя ікона зараз — у капличці Євромайдану, інша — в революційній їдальні. Вірю, що образи підтримують нас у тяжку хвилину, бо ж усі вони намальовані на дошках, котрі я знайшов на Майдані, — найчастіше це уламки барикад. Мої ікони просякнуті духом боротьби за справедливість”.
/wz.lviv.ua/images/news/2014/02/a1f7e751dfb9a2c90687390910f2bce1.jpg)