Яремче — поза зоною досяжності
Міська рада залишила туристичний центр без мобільного зв’язку. «Бо кілька баб пожалілись, що він їм шкодить на здоров’я»...
Безпрецедентна ситуація склалася у карпатському містечку Яремче. З четверга у місті практично повністю зник мобільний зв’язок! Перебої зі зв’язком у горах бувають часто, тому ані туристи, ані яремчани відразу не зорієнтувались, що сталось. Та ані за годину, ані за дві ніхто нікуди так і не зміг додзвонитись. Виявилось, мобільний зв’язок у місті фактично заборонили... депутати міської ради. Мовляв, до них звернулась ініціативна група з осіб, які живуть поблизу лікарні (саме на її території розміщені мобільні “вишки”). Люди поскаржились, що через антени погіршився стан їхнього здоров’я, зібрали підписи. На основі цього звернення міська рада ще наприкінці вересня зобов’язала “Київстар” та МТС... припинити роботу базових станцій... Нових ділянок міська рада не виділила, тож операторам не залишалось нічого іншого, як виконати рішення міськради...
І жителі Яремче, і туристи шоковані, адже стаціонарні телефони є далеко не у кожного, тож нереально ані зателефонувати дітям, ані викликати “швидку”... “Моя сестра з чоловіком та дітьми якраз відпочиває у Яремче. Дзвонить мені вчора мама в паніці — ані до Світлани, ані до дітей неможливо додзвонитись. Я починаю набирати зі свого — та сама історія. То нема гудків, то є і обриваються... Тільки після обіду надійшло sms-повідомлення, мовляв, у нас все добре, проблеми зі зв’язком. Але мама до того часу вже випила півпляшечки валеріанки”, — написала на інтернет-форумі Alina_Neo. Користувачі обурювались — як це так, взяти, і одним махом залишити людей без зв’язку, та ще й у горах! Та найбільше шоковані “демобілізацією” власники готелів та пансіонатів, адже залишити місто без мобільного зв’язку на початку туристичного сезону — фактично залишити до засобів без існування.
Аби зв’язатись з власниками приватних садиб, зайшла на сайт Яремче. Тут є контакти садиб приватного сектору і готелів. Набираю номер — помилка з’єднання, інший — “поза зоною досяжності”. Але ж практично в усіх пансіонатах вказані лише мобільні номери. Тобто, якби я захотіла замовити номер на вихідні, — у мене б нічого не вийшло.
“Це якийсь жах, — каже пан Олег, що працює в яремчанському готелі “Ведмежа гора” (один із небагатьох, де вказано номер стаціонарного телефону). — У нас за ці кілька днів зупинились проплати — люди, які бронювали місця на Новий рік та Різдво, відмовляються. Ніхто ж не хоче поїхати на Новий рік і залишитись без зв’язку, без можливості привітати рідних. Важко зрозуміти, як депутати могли прийняти таке рішення. Адже зараз починається сезон, якщо ми не зможемо працювати, не буде грошей у бюджеті міста. Яремче живе з туристичного сектору. Цікаво, де працюють члени цієї ініціативної групи, які усе це заварили? Вони ж заблокували не лише нашу роботу — у місті зірвана робота таксі, неможливо викликати “швидку”, пожежну...”.
“Усі кажуть — “ініціативна група подала звернення”. Я би хотів бачити поіменні списки! Як таке може бути, що місто відрізали від мобільного зв’язку, “бо кілька баб пожалілись, що він їм шкодить на здоров’я”. А хто довів? Може, я подам звернення, щоб міська рада заборонила сонячну активність, бо мені магнітні бурі на здоров’я шкодять, — каже власник приватної садиби Іван Миколайович. — Що не кажіть, а в тій справі замішані чиїсь інтереси. Може, оператори щось не поділили між собою, може, хабара не дали. Бо як може бути, щоб депутати так одностайно проголосували за таку бздуру?”.
«У мене вдома зв’язку нема взагалі. Я вчора за цілий день отримав лише один дзвінок, сьогодні — жодного. Тільки періодично “пробиваються” sms-ки з повідомленням “вам намагались зателефонувати”, — каже керівник громадської ініціативи “Яремче-2025” Віктор Загреба. — Це унікальний прецедент. Мобільний зв’язок є в усьому світі, але досі не довели його шкоду для здоров’я. А у нас якась група людей вирішує, що їх щось болить, використовує механізм звернень громадян до органів місцевого самоврядування... З одного боку — чудовий приклад демократії. А який результат? Зараз усе життя зав’язане на мобільному зв’язку — бізнес, готелі, “швидка”, рятувальні служби, банки... Тепер все це дало збій. Вчора зустрічався з міським головою з цього приводу. Він ініціює позачергову сесію, аби депутати скасували це рішення. Вони ж і самі від цього потерпають, бо також залишились без зв’язку. Загадка, як могли усі 33 депутати за це проголосувати. Ніхто ж не утримався...”.
Натрапив “ВЗ” і на жінку, яка ставила свій підпис під зверненням до міської ради. Каже, не думала, що все так обернеться. “Ми лише хотіли, щоб “Київстар” і МТС забрали свої вишки з території лікарні, бо дуже потужні поставили, і люди зле почувалися. А вони взяли і взагалі мобільний виключили. Важко без зв’язку, але є ще “лайф”, треба буде купити їхню картку. Правда, не знаю, як він буде працювати, коли всі перейдуть”, — каже пані Наталя. До речі, якраз до неї я додзвонилась на “київстарівський” номер. Виявилось, що сама вона перебуває у Львові, а не в Яремче.
“Проблема з Яремче тягнеться уже кілька місяців. Зібралась ініціативна група, яка заявила, що у їхніх родичів погіршився стан здоров’я через базові станції, зібрали підписи. Хоча у нас є усі документи, санітарні висновки, які дозволяють розміщення базової станції саме там. Однак ми намагались йти на компроміс, хотіли перенести станцію біля цвинтаря — міській громаді там теж не сподобалось. У нас не залишилось вибору, як припинити роботу, як вимагала міська рада, — каже експерт із зовнішніх зв’язків ЗТУ “МТС Україна” Володимир Хіцяк. — Проблема ускладнюється тим, що у Яремче складний рельєф. Місто в улоговині, оточене горами, тому знайти місце, де можна розмістити базову станцію, не так легко. Виносити її за межі міста — все одно, що просто відключити, у місті зв’язку не буде. Можливо, міська рада має якусь стратегію розвитку Яремче без мобільного зв’язку? Місто без мобільного зв’язку може мати свої переваги для туристів, зокрема для членів певних релігійних громад...”.