Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Де ти, Дімочко мій рідненький?»

2,5-річний хлопчик впав у каналізаційний люк. Усі рятувальні служби міста кинулись шукати малюка

10 жовтня Львів шокувала жахлива новина. На вулиці Широкій біля будинку №86 в каналізаційний люк впав 2,5-річний хлопчик. Він вранці гуляв з бабусею та сестричкою. Малий побіг по траві, наступив на люк і... зник. Одні очевидці розповідають, що хлопчик послизнувся на зсунутому люку, інші — що металева кришка колектора була неналежно закріплена. А міський голова Львова Андрій Садовий, який приїхав з десантом чиновників за кілька годин, оприлюднив іншу версію: тут були викрадені кришка і корона люка, колектор прикрили... тимчасовим “люком”. Мер пригрозив “відрубати руки тим, хто краде люки і наживається на цьому”.

...На крик бабці збіглися перехожі та охоронці з ринку навпроти. Але навіть голосу дитини не було чути. Викликали рятувальників МНС, працівників “Львівводоканалу”, карету швидкої допомоги.

...Біля люка, куди впала дитина, — юрба людей, серед яких батьки з дітьми, працюють рятувальники МНС, міліціонери стежать за громадським порядком. Час від часу до люка підходить заплакана бабця: “Де ти, Дімочко мій рідненький?” — голосить старенька. Її забирає одна з перехожих, дає заспокійливе.

До пошуків дитини залучено 15 працівників ЛМКП «Львівводоканал» (три бригади), 35 рятувальників (сім пожежно-рятувальних підрозділів). За кількадесят метрів від люка, куди впав хлопчик, зняли ще кілька кришок. Так рятувальники відстежують усю каналізаційну мережу. Кажуть, якщо хлопчика не знайдуть у межах каналізаційної системи в місті, то аж біля очисних споруд за межами Львова. Виставлено чотири пости — на вул. Винниці, Торф’яній, Липинського, поблизу сьомої каналізаційної насосної станції очисних споруд ЛМКП «Львівводоканал».

Жінки з вул. Широкої не можуть знайти собі місця. Нарікають на комунальників, які не стежать за тим, щоб люки були належно закриті. Адже на місці Дмитрика могла опинитися будь-яка дитина. “Вчора гуляла зі своїм трирічним Андрійчиком, який теж підбігав до люків, заглядав всередину, — розповідає львів’янка Вікторія. — Я його ледь за руку відтягнула... ”.

Пані Леся бачила трагедію з першої секунди. «Це проблема не лише Львова, а й всієї України. Тут стільки алкашні, яка знімає люки. Багато матерів з дітьми гуляють. Біда може трапитися щодня. Я вийшла з магазину і почула, як кричала бабця. Вона тримала за руку одну дитину. Біля люка стояли хлопці в чорних куртках. Один стрибнув за хлопчиком. Я швидко почала телефонувати по усіх службах. Питали прізвище, хто телефонує. Я розгубилася, не могла нічого сказати. Об 11-й годині 23 хвилини викликала служби для порятунку малого. За 10 хвилин приїхали рятувальники, «швидка» трохи пізніше».

З кожною хвилиною атмосфера у мікрорайоні стає напруженішою. Люди обступили міського голову, скаржаться на три відкриті люки в мікрорайоні. Мовляв, жеки вміють лише гроші за квартплату та опалення брати, а дивитися за люками нікому. “Три люки накриті дошками, а поблизу граються діти”, — сказала Андрієві Садовому пані Світлана.

“Це велика біда, — відповів Андрій Садовий. — Хоч раз був хтось покараний за крадіжку люка? Не карають! Це вважається дрібним злочином. Якби хоч одного зловили, покарали, ніколи б такої біди не було. Щодня є крадіжки. Один люк — це близько 1 тисячі гривень. Треба постійно на це мати гроші. Будемо з’ясовувати всі деталі. Проведемо інвентаризацію кожного люка по Львову. Те, що сталося, — це жахливо! За фактом буде відкрито кримінальне провадження, будуть покарані всі. Зараз основне завдання — знайти дитину”.

На балансі ЛМКП «Львівводоканал» понад 20 тисяч водопровідних та каналізаційних колодязів, накритих люками. Середня ціна нового люка — від 660 до 1500 гривень. Хто має відповісти за безгосподарність та хаос з люками? Як розповіла “ВЗ” прес-секретар ЛМКП “Львівводоканал” Уляна Горбата, каналізаційна мережа може перебувати на балансі “Львівводоканалу”, райадміністрації або взагалі не мати господаря. Випадок, який стався на вул. Широкій, будуть досліджувати. Уляна Горбата не могла сказати, хто відповідає за люки в цьому районі.

Люди вимагали від мера карати не лише крадіїв, а й тих підприємців, які приймають метал. “Я б закрив такі підприємства, а держава видає їм ліцензії, — відповів Андрій Садовий. — До кінця дня вкрадені люки будуть стояти на місці”.

Ще одна проблема — працівники “Львівводоканалу” аж дві години не могли привезти рятувальникам МНС схему каналізаційної мережі. Андрій Садовий став на захист водопостачального підприємства: “Працівники “Львівводоканалу” приїхали одразу, коли отримали виклик. В МНС повинні мати ці схеми! Це не закрита інформація для МНС. Якщо вони не володіють інформацією щодо усіх мереж у Львові, то це велика проблема. “Розбір польотів” будемо робити пізніше!”.

Тим часом прокуратура Залізничного району Львова відкрила кримінальне провадження за частиною 2 статті 367 ККУ за фактом службової недбалості посадових осіб “Львівводоканалу”, на балансі якого перебуває колектор. Про це повідомила “ВЗ” прес-секретар прокурора Львова Уляна Гавришків. Якщо вину посадовців доведуть, їм загрожує позбавлення волі від двох до п’яти років.

До вечора рятувальники пройшли 75% довжини колектора (загальна його протяжність — 15 кілометрів), деякі ділянки досліджували повторно. Залишилося опрацювати ще трасу у Шевченківському районі — у межах вул. Тунельної. Там пролягає щитовий колектор.

Станом на 20.00 Служби продовжують шукати хлопчика.

Як повідомила в.о. голови Залізничної районної адміністрації Ірина Гримак, служби продовжують шукати хлопчика, що впав у каналізаційний колектор на вул Широкій. Зараз усі сили скеровують у Шевченківський район.

«На вул Широкій увесь колектор пройшли, деякі ділянки навіть повторно. Тут залишаємо одну чергову групу, всі сили скеровуємо на вул Винниця. Будуть проходити колектор по вул Брюховецькій, Тунельній, Панча до очисних споруд. Є важкодоступні місця, тому використовуватимуть камери», — розповіла Ірина Гримак.

Як повідомив директор ЛМКП «Львівводоканал» Валентин Вольський, бригади ЛМКП «Львівводоканал» продовжують працювати спільно з працівниками МНС.

«Зараз усі перебазовуємось на вул Тунельну. Дві бригади вже працюють в колекторі на вул Тунельній», — розповів Валентин Вольський.

З досьє «ВЗ»

У 2012 році у Києві зафіксували 93 крадіжки люків, а у 2008 році — 1309. У Львові щороку крадуть 23-40. Найбільше їх поцупили у 2007 році — 513. Якщо здати одну кришку від каналізації, можна заробити 240-600 гривень. Деякі умільці ідуть іншим шляхом. Розбивають кришку на шматочки, здають чавун по 1,5-2 гривні за кілограм. Кількість крадіжок зросла на 20%. У Донецьку впродовж двох тижнів липня 2013 року у відкриті люки впало троє людей. З 2012 року в Україні запроваджено кримінальну відповідальність за крадіжку люків: штраф — від 1700 до 17 тисяч гривень, два роки виправних робіт і обмеження волі до 12 років. Зазвичай злочинці відбуваються лише штрафом.

Коментар для «ВЗ»

Віталій ТУРОВЦЕВ, начальник прес-служби Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Львівській області

Першим у люк стрибнув чоловік, який став свідком, як хлопчик туди впав. Глибина колектора — 5 метрів, ширина — метр. Наші рятувальники працювали в кисневих апаратах, оскільки в каналізаційному колекторі виділяються небезпечні гази. Також там сильна течія стоків...