«Із росією треба воювати й на спортивному фронті!»
Відмову від участі у змаганнях, де виступатимуть представники рф, відомі українські атлети вважають невиправданою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/487698/olimpiada.jpg)
Велике протистояння між росією та Україною перенеслося і на спортивні арени. Цивілізоване співтовариство справедливо вважає, що представники країни-агресора не мають права стояти під олімпійським стягом, бо їхня країна грубо порушує гуманістичні засади, на яких базується олімпійський рух, замість мирної сповідує і втілює людиноненависницьку політику. Вбиває, руйнує, катує, ґвалтує, грабує, бреше, маніпулює. Висловлюючись спортивною мовою, порушує правила «фейр плей» (чесної гри)… Тільки за останній рік від рук окупантів загинуло майже три сотні українських спортсменів! Водночас російські атлети не тільки не осуджують це криваве людиновбивство, влаштоване керівниками своєї країни, а всіляко підтримують, заохочують його, і роблять це публічно. Таких відвертих пропагандистів війни серед чинних російських спортсменів встановлено близько чотирьохсот. То як же, резонно апелює громадськість, цих осіб можна допускати на стадіони, над якими звучить гасло П'єра де Кубертена «О спорт, ти — мир!»?
Президент МОК не хоче «дискримінувати» країну-окупанта
Крім політичних, економічних обмежень, росія ось уже кілька років перебуває і під санкціями спортивними. У неї забрали право на проведення офіційних міжнародних турнірів, виключили із футбольних єврокубків, не допустили на футбольний Мундіаль у Катарі.
Ще одна ганьба — через гучний допінговий скандал на зимовій Олімпіаді 2022 року в Китаї росіян змусили виступати без свого прапора, гімну. Під час найбільшої спортивної події на планеті «вєлікоє государство» виглядало безрідним, упослідженим!
Без сумніву, через повномасштабне вторгнення в Україну росіянам не місце і на літній Олімпіаді, яка відбудеться у липні-серпні наступного року у Парижі. Однак президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК), колишній німецький фехтувальник Томас Бах, у якого, як у багатьох інших його елітних співвітчизників, проглядається пієтет до путіна, не воліє зайняти принципову позицію у цьому питанні. Навпаки, переймається тим, щоб зробити росіянам приємне. У листопаді минулого року на саміті G20 Бах звернувся до світових лідерів із закликом відмовитися від практики усунення атлетів з рф від спортивних змагань через воєнну агресію їхньої країни. На думку Баха, така ізоляція є… дискримінацією, а це, мовляв, суперечить Олімпійській хартії. Президент МОК твердить, що спортсмени не повинні потерпати через дії політиків. Випадково чи ні, але саме «рідна» для Баха Міжнародна федерація фехтування першою допустила росіян і білорусів до участі у змаганнях для відбору на Олімпіаду. І цим, за словами німкені Леи Крюґер, їхні інтереси було поставлено вище інтересів інших спортсменів, зокрема українців. За фехтувальниками «зелене світло» перед росіянами запалила і міжнародна федерація тхеквондо. Процес пішов…
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/04/%D0%B1%D0%B0%D1%85%20%D1%96%20%D0%BF%D1%83%D1%82%D1%96%D0%BD.jpg)
В останні місяці 35 країн, а серед них — Україна, вимагали від МОКу цілковито закрити росіянам дорогу на Ігри у Франції. Але згадуваний Бах цю пропозицію пропустив повз вуха. Більше того, домігся протилежного. У грудні минулого року «несподівано» з’явилася ініціатива Азійського, а через кілька місяців — Африканського олімпійського комітету, які запропонували… повернути росіян і білорусів у міжнародний спорт. За таке рішення почали виступати представники арабських країн. Можна лишень здогадуватися, хто саме і за яку віддяку підказав усім їм таку «миротворчу» ідею! До сонму переживальників за росію долучилася навіть спеціальна доповідачка ООН! Добалакалася до того, що військовослужбовців із росії теж слід допускати до олімпійських змагань…
Іншими словами, ґрунт було підготовлено. «Взявши до уваги пропозиції з місць», 28 березня виконком МОКу під головуванням Баха постановив повернути росію, а також її сателіта, білорусь, на Олімпійські ігри. Через відсутність хребта у найвищих функціонерів спортивну блокаду кремль прорвав…
І все ж широких обіймів для росіян не буде
Аби не виглядати явним лобістом москви і мінська, Міжнародний олімпійський комітет обумовив участь росії і білорусі у паризькій Олімпіаді кількома застереженнями. Спортсмени цих країн не матимуть права брати участь у командних змаганнях. На індивідуальні олімпійські старти не допустять росіян і білорусів, які є військовослужбовцями, представниками спецслужб. А також тих, хто прямо чи опосередковано, у тому числі через соцмережі, схвалював війну проти України, демонстрував Z-символіку. Виявляти таких горе-спортсменів, за приписом МОКу, будуть профільні міжнародні федерації. Однак будьмо відвертими: багато з них очолюють (або мають у тих федераціях відчутний вплив) представники росії. Для прикладу, голова міжнародної федерації боксу кремльов. Тож на олімпійському рингу майже гарантовано можна буде побачити російських боксерів…
Ще одне, встановлене МОКом обмеження: силовики із рф і рб не матимуть права бути членами тренерських штабів на Олімпіаді. На спортивній формі росіян і білорусів не повинно бути навіть натяку на державну символіку — матимуть нейтральний статус. На додачу, кожен із цих спортсменів повинен пройти сувору антидопінгову перевірку.
Томас Бах вважає, що у проблемному питанні його відомству вдалося знайти «золоту середину». Але чи так це?
Політичні й спортивні чиновники росії та білорусі прийняли ці умови зі скреготом зубів, як принизливі. І все ж не приховують потаємної радості: в умовах світової обструкції дозвіл їхати на Олімпіаду для них — певне досягнення.
В Україні чіткої консолідованої позиції на рішення МОКу не було. Олімпійський чемпіон з боротьби Жан Беленюк назвав вердикт відомства Томаса Баха дипломатичною поразкою українських чиновників, які, мовляв, недопрацювали, не зуміли переконати інші країни продовжити жорсткі спортивні санкції проти росії. А от у Національному олімпійському комітеті щодо цього дозвільного вердикту спостерігалася невизначеність. На початках президент НОКу, він же міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт заявляв про «перемогу», ледь не бив у литаври — мовляв, рішення про допуск росіян і білорусів на ОІ відклали. Але згодом, коли стало відомо про піднятий перед росіянами шлагбаум, його риторика змінилася. За поданням пана Гутцайта, уряд ухвалив доволі дивне рішення. Суть його висловив міністр Олег Немчинов: наші спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. За словами Немчинова, якщо українські федерації порушуватимуть це урядове рішення, то їх позбавлять статусу «національна». Іншими словами, хотіли покарати ворогів — а вдарили по своїх…
«Не треба давати задню!»
Відомі українські спортсмени цим рішенням Кабміну про бойкот були шоковані. Жорстко розкритикували його як непродумане, поспішне, невиважене. Як шкідливе для українського спорту. Зокрема, скелетоніст Владислав Гераскевич назвав його «ідіотським». На думку цього спортсмена, бойкотувати Олімпіаду правильно було би у широкій міжнародній коаліції - тоді це подіяло б. У тому, що не вдалося схилити МОК на свій бік, Гераскевич побачив і бездіяльність НОКу.
Уславлений український гімнаст Олег Верняєв, сповнений бажання виступити на Олімпіаді-2024, вважає, що навіть якщо росіян і допустять до Олімпіади, українцям не варто ігнорувати ці змагання. За його словами, за всіма спортивними виступами наших спортсменів з великим інтересом спостерігають і вболівають воїни ЗСУ. Чекають цих стартів. На переконання Верняєва, українські атлети не повинні сидіти вдома і віддавати всі медалі росіянам. «Я думаю, що ми повинні також виїжджати на змагання та воювати на своєму спортивному фронті. Треба завойовувати якнайбільше медалей. Якщо не поїдемо, то даємо задню і показуємо, що вони нас взули і тут».
Бронзова медалістка Олімпійських ігор-2020 у Токіо легкоатлетка Ярослава Магучіх вважає «дуже слабкою позицією» рішення бойкотувати Олімпіаду. За її словами, якщо там не буде українських спортсменів, це буде провал. Магучіх наполягає: «Ми маємо їхати на Олімпіаду, щоб показувати результати та піднімати прапор нашої країни».
Такої ж думки срібний і бронзовий призер Олімпіади в Японії - плавець із Рівного Михайло Романчук. Коментуючи рішення НОКу, він сказав: «Як ми бачимо на практиці деяких федерацій, гроші вирішують багато. Я вважаю, що наші спортсмени повинні боротися. Це має бути додатковою мотивацією, щоб вигризати та перемагати. Спортсмени можуть виїжджати з країни, тому ми можемо розповідати Європі та світу, що відбувається в Україні. Вважаю, ми маємо змагатися та доводити на міжнародній арені, що ми сильні та боротимемося до кінця, попри умови тренувань та життя. Ми є сильною нацією».
Ексфутболіст збірної України і фронтовий волонтер Роман Зозуля із сарказмом зазначив, що пан Гутцайт «на відмінно» виконує завдання хоронити український спорт. Спортсмен дорікнув міністру, що той, замість того, щоб докладати зусиль для недопуску на Олімпіаду ворожих спортсменів, вирішив «забанити» атлетів українських. За словами Зозулі, такою поведінкою Вадим Гутцайт однозначно заслужив від рашистів похвальну грамоту.
Жорстко розкритикував рішення чиновників обмежити виступи українських спортсменів і один з найвідоміших наших тенісистів Олександр Долгополов, який зараз перебуває на фронті. Він, зокрема, нагадав, що під час міжнародних змагань його колеги, крім іншого, заробляють чималі кошти на придбання для українського війська дронів, автомобілів та багато іншого — і передають це, зокрема, в його підрозділ.
Солідарний з колегою інший відомий наш тенісист, Сергій Стаховський. На його думку, попри участь росіян і білорусів, українські спортсмени повинні їхати на Олімпіаду — бо там вони захищають честь України.
Стадіон можна використати як антивоєнну трибуну
Готуючи цей матеріал, ми розмовляли з одним із колишніх авторитетних керівників спорту на Львівщині (називати себе не захотів). Обмежувальне рішення щодо українських спортсменів вважає глибоко помилковим. Наш співрозмовник запропонував сміливе альтернативне рішення для росіян, які горять бажанням виступити на Олімпіаді. На його думку, ці спортсмени спершу повинні публічно, перед телекамерами, засудити загарбницьку війну росії проти України, задекларувати несприйняття дій військово-політичного керівництва своєї держави, поставити перед ним вимогу звільнити окуповані українські території. Лише тоді, мовляв, цим атлетам можна було би дозволити вийти на старт. Щоправда, без прапора країни-агресора, без звучання її гімну…
Автор цих рядків теж вважає рішення наших спортивних верховодів популістським, недалекоглядним. Кожна можливість представника України виступити перед міжнародною аудиторією — це додаткова трибуна, це внесок у нашу майбутню перемогу. Виходячи на олімпійські старти, українські атлети щоразу привертатимуть увагу до нашої країни. Коментатори неминуче нагадуватимуть мільйонам телеглядачів, слухачів про війну і тих, хто її розв’язав. Можна не сумніватися: коли диктор оголошуватиме українського спортсмена, трибуни щоразу реагуватимуть на це оваціями, ця підтримка відчуватиметься впродовж усіх змагань. Водночас реакція вболівальників щодо появи росіян на спортивній арені може бути зовсім протилежною…
Не забуваймо також, що наші спортсмени завжди будуть бажаними співрозмовниками журналістів. А це ще одна можливість донести світові правду про війну.
А щодо ігнорування… Навіть якщо спортивна доля зведе у поєдинку українців і росіян/білорусів, нічого страшного у цьому немає. Більше того — це додасть нашим хлопцям-дівчатам додаткового стимулу перемагати. Пригадую, в одній із сутичок на борцівському килимі росіянинові протистояв представник Грузії, частину якої окупували путінські війська. У тому несамовитому змаганні спортсмен із Тбілісі переконливо поклав суперника на лопатки. А після перемоги, не потискаючи йому руки, сказав прямо в очі все, що думає про росію…
Зрештою, згадайте олімпійську перемогу наших біатлоністок в олімпійському сочі-2014. На старт в естафеті 4×6 км українські дівчата виходили, маючи гнітючий настрій: у ті дні «беркути» януковича розстрілювали майданівців. Але українки зібралися — і феєрично перемогли. У тому числі обігнали на домашній лижні росіянок. Як це підняло дух українцям!
Чому би такі спортивні подвиги не робити нам і в олімпійському Парижі?
А тим часом…
Організатори Європейських ігор, які відбуватимуться з 21 червня по 2 липня у польському Кракові, заявили, що «за жодних обставин» не допустять до виступу спортсменів із росії та білорусі. Як відомо, під час цих змагань у 19 запланованих дисциплінах із 29 атлети виборюватимуть ліцензії для виступу на Олімпіаді у Парижі.
Коментар для «ВЗ»
Юрій ТУРЯНСЬКИЙ, голова відділення НОК України у Львівській області
До протокольного, вистражданого рішення Кабміну ставлюся як до вимушеного кроку. Розумію, що це дуже болісно для спортсмена, бо він може випасти із циклу змагань. Але виходу іншого немає. Війна сьогодні з московією триває на всіх фронтах, на спортивному — у тому числі. Нашою перемогою у спорті має стати недопущення росіян і їх сателітів-білорусів до будь-яких змагань. Сподіваємося, що світова спільнота це зрозуміє і зробить свій екзистенційний вибір. Важливо, щоб вона долучилася до нашого українського бойкоту. Важливо, чи ми будемо зі свободою, з вільним світом, чи світ буде толерувати жахіття, яке агресор чинить на території нашої суверенної держави.
Розумію, що спортсмени тяжко сприймають можливу неучасть в Олімпіаді. Але це особисте. На кону стоїть толерація або нетолерація московського агресора. Тому треба забути про власні амбіції. Треба не дати московії можливості бути присутньою на світових аренах. Ми робимо жертву, але здобуваємо більше. Йдемо через терни, але йдемо до зірок.