Найбільший у світі айсберг знову почав рух
- 17.12.2024, 20:15
- 616
Найбільший і найстаріший у світі айсберг A23a знову почав рухатися. Майже рік він був у пастці виру
Айсберг площею 3800 квадратних кілометрів (водночас площа Києва — 839 квадратних кілометрів) і товщиною 400 метрів відколовся від Антарктиди в 1986 році, але незабаром застряг біля узбережжя на дні моря Ведделла. Там він був нерухомим понад 30 років. Зараз його вага майже трильйон тонн.
Айсберг почав рухатися на північ у 2020 році, але з весни 2024 року крутився на місці — його спіймав обертовий стовп води біля Південних Оркнейських островів.
Дослідники очікують, що A23a продовжить свій шлях у Південний океан — четвертий за розміром океан Землі, що омиває Антарктиду. У 2021 році Національне географічне товариство визнало існування пʼятого — Південного океану — як окремого, слідом за Антарктичною циркумполярною течією, яка, ймовірно, приведе його до субантарктичного острова Південна Джорджія. Там він зіткнеться з більш теплою водою і розпадеться на менші айсберги та з часом розтане.
«Дуже приємно бачити A23a знову в русі після періодів застрягання. Нам цікаво дізнатися, чи піде він тим же шляхом, що й інші великі айсберги, що відкололися біля Антарктиди. І що важливіше, який вплив це матиме на місцеву екосистему», — зазначив океанограф з Британської антарктичної служби Ендрю Меєрс.
Минулоріч учені вперше зробили фотографії айсберга, спостерігаючи за тим, як антарктичні екосистеми та морський лід впливають на глобальні океанські цикли вуглецю та поживних речовин, а також збирали дані поряд із величезним айсбергом.
Як зазначила біогеохімік Лаура Тейлор, гігантські айсберги можуть забезпечувати поживними речовинами води, через які вони проходять, і цим створювати розвинені екосистеми у менш продуктивних районах.