Що зміниться для українців у грудні?
Є новини для пенсіонерів, вимушених переселенців та жертв війни
У грудні українців чекає низка фінансових змін. Найголовніша — з 1 грудня набув чинності Закон про підвищення податків, який вже підписав президент Зеленський.
Парламент законопроєкт прийняв у другому читанні ще 10 жовтня, повідомляє УНІАН. Очікувалося, що підвищення податків відбудеться «заднім числом» з жовтня, проте президент довго не підписував ухвалений проєкт закону.
Закон, зокрема, передбачає підвищення військового збору для працівників від 1,5% до 5% та поширення кола його платників на ФОПів. Так, ФОПи — платники єдиного податку третьої групи — сплачуватимуть військовий збір у розмірі 1% від доходу. При цьому для фізичних осіб-підприємців — платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп — військовий збір встановлюється на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати на місяць (мінімальна зарплата наразі становить 8 000 грн, отже, військовий збір становитиме 800 грн).
Що позитивного є для пенсіонерів? На 300−570 гривень збільшать виплати тим пенсіонерам, яким виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — пенсія не має бути вищою за 10 тисяч 340 гривень. Також збільшиться допомога для пенсіонерів, які мають право на соціальні виплати від Всесвітньої продовольчої програми ООН (не лише для тих, хто живе на територіях бойових дій). Серед умов цієї програми — пенсія, не вища за 3250 грн.
Приємна новина для вимушено переселених осіб. З грудня продовжено програму фінансової допомоги для найбільш вразливих категорій переселенців: пенсіонерів, розмір пенсії яких не перевищує 9 тисяч 444 грн. Також у цю категорію входять люди з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю віком до 18 років, важко хворі діти, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки. Для осіб з інвалідністю та дітей, які мають статус ВПО, — 3 тисячі гривень допомоги, для інших осіб ВПО — 2 тис. грн.
Також з грудня розширено перелік осіб, які матимуть пріоритетне право на компенсацію за зруйноване житло у межах державної програми «Є-відновлення»:
- пенсіонери; особи з інвалідністю III групи;
- особи, які виховують дитину до 6 років або дитину з інвалідністю;
- одинокі матері або батьки, які самостійно виховують дитину до 14 років, та інші категорії.
Компенсація надається лише в межах граничних квадратних метрів знищеного житла: не більш ніж 150 метрів квадратних — для квартир; не більше за 200 метрів квадратних — для будинку садибного типу, садового або дачного будинку. Середня сума компенсації за знищене житло (розмір одного сертифіката) — 2 мільйони 121 тисяча гривень.