Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Що зміниться для українців у грудні?

Є новини для пенсіонерів, вимушених переселенців та жертв війни

У грудні українців чекає низка фінансових змін. Найголовніша — з 1 грудня набув чинності Закон про підвищення податків, який вже підписав президент Зеленський.

Парламент законопроєкт прийняв у другому читанні ще 10 жовтня, повідомляє УНІАН. Очікувалося, що підвищення по­датків відбудеться «заднім чис­лом» з жовтня, проте президент довго не підписував ухвалений проєкт закону.

Закон, зокрема, передбачає підвищення військового збору для працівників від 1,5% до 5% та поширення кола його платни­ків на ФОПів. Так, ФОПи — плат­ники єдиного податку третьої групи — сплачуватимуть військо­вий збір у розмірі 1% від доходу. При цьому для фізичних осіб-підприємців — платників єди­ного податку першої, другої та четвертої груп — військовий збір встановлюється на рівні 10% розміру мінімальної заробіт­ної плати на місяць (мінімальна зарплата наразі становить 8 000 грн, отже, військовий збір ста­новитиме 800 грн).

Що позитивного є для пен­сіонерів? На 300−570 гривень збільшать виплати тим пен­сіонерам, яким виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умо­ва — пенсія не має бути вищою за 10 тисяч 340 гривень. Також збільшиться допомога для пен­сіонерів, які мають право на со­ціальні виплати від Всесвітньої продовольчої програми ООН (не лише для тих, хто живе на територіях бойових дій). Серед умов цієї програми — пенсія, не вища за 3250 грн.

Приємна новина для ви­мушено переселених осіб. З грудня продовжено програму фінансової допомоги для най­більш вразливих категорій пе­реселенців: пенсіонерів, роз­мір пенсії яких не перевищує 9 тисяч 444 грн. Також у цю кате­горію входять люди з інвалід­ністю I чи II групи, діти з інвалід­ністю віком до 18 років, важко хворі діти, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклу­вання віком до 23 років, а також батьки-вихователі і прийомні батьки. Для осіб з інвалідністю та дітей, які мають статус ВПО, — 3 тисячі гривень допомоги, для інших осіб ВПО — 2 тис. грн.

Також з грудня розшире­но перелік осіб, які матимуть пріоритетне право на компен­сацію за зруйноване житло у межах державної програми «Є-відновлення»:

  • пенсіонери; особи з інва­лідністю III групи;
  • особи, які виховують дити­ну до 6 років або дитину з інва­лідністю;
  • одинокі матері або батьки, які самостійно виховують дити­ну до 14 років, та інші категорії.

Компенсація надається лише в межах граничних квадрат­них метрів знищеного житла: не більш ніж 150 метрів квадрат­них — для квартир; не більше за 200 метрів квадратних — для бу­динку садибного типу, садово­го або дачного будинку. Серед­ня сума компенсації за знищене житло (розмір одного сертифі­ката) — 2 мільйони 121 тисяча гривень.