Антарктида почала зеленіти (ФОТО)
- 05.10.2024, 18:40
- 1 255
Антарктида стрімко зеленіє через зміни клімату
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/520820/img8689.jpeg)
Упродовж кількох десятиліть рослинний покрив на Антарктичному півострові збільшився у понад 10 разів, що повʼязано з кліматичними змінами на Землі.
Про це йдеться у дослідженні, яке опублікували у Nature Geoscience.
Дослідники аналізували супутникові знімки. У 1986 році рослинність покривала менше ніж один квадратний кілометр, а в 2021-му — майже 12 км². Причому загальна площа Антарктичного півострова — 500 тисяч км².
Учені зазначили, що особливо швидко рослини, переважно мохи, почали рости з 2016 року. Науковці вважають, що причина цього — глобальне потепління на континенті, який нагрівається швидше за іншу частину планети.
«В антарктичному ландшафті все ще майже повністю переважають сніг, лід і скелі, та лише невелика частина колонізована рослинним світом. Та ця крихітна частка різко зросла, показуючи, що навіть ця величезна та ізольована пустеля зазнає впливу кліматичних змін, спричинених людиною», — вважає один із учасників дослідження, доктор Томас Роланд з британського Університету Ексетера.
Також поширення рослин повʼязують із початком помітного зменшення площі морського льоду навколо крижаного континенту — тепліші відкриті води можуть створювати більш вологі умови, що сприяють їх росту.
Протягом останніх 60 років в Антарктиді було значне підвищення температури, причому темпи потепління були найвищими в регіонах Західної Антарктики та Антарктичного півострова і набагато швидшими за середнє глобальне потепління.
Мохи, які становлять переважну кількість зелені в Антарктиді, здатні рости на оголених крижаних скелях і створювати основу для ґрунтів. У поєднанні з іншими умовами це сприятиме росту інших рослин, зокрема нетутешніх видів.
Ґрунт в Антарктиді здебільшого бідний або зовсім відсутній. Однак поширення рослинності додасть органічних речовин і полегшить його формування, а майбутні зміни клімату, спричинені викидами вуглекислого газу, можуть викликати «фундаментальні зміни в біології та ландшафті» Антарктиди.