Передплата 2024 «Добрий господар»

«Ставляться до цього як до приватного магазину»: нардепи звернулись до Шмигаля через реорганізацію Довженко-Центру

  • 20.08.2022, 11:01
  • 683

Народні депутати з фракції «Європейська Солідарність» звернулися до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля із зверненням щодо так званої «реорганізації» Довженко-Центру

Про це повідомив журналістам Микола Княжицький. Він наголосив, що будь-які зміни щодо цієї інституції мають відбуватися у діалозі із суспільством.

«Вони ставляться до цього як до свого приватного магазину, а це державна інституція, яка дуже добре себе зарекомендувала. Саме тому громадськість обурила ініціатива Держкіно з приводу реорганізації Довженко-Центру», — сказав Княжицький.

«До цієї ініціативи можна по-різному ставитися, бо уряд вправі створювати чи реорганізовувати, але робити це без наради з громадськістю неправильно, нерозумно і непотрібно. Навіщо уряд це робить — незрозуміло. Саме це і турбує громадськість», — додав він.

«Очевидно у Довженко-Центру є авторські права на велику кількість української культурної спадщини. І є велике побоювання щодо того, що ця реорганізація проводиться лише для того, щоб по суті приватизувати ці авторські права, щоб хтось на цьому заробляв, а кошти від продажу наших фільмів, в тому числі анімаційних, йшли не на пропаганду українського кіно, як це було в Довженко-Центрі, а в чиїсь кишені», — зауважив Княжицький.

«І це те, що турбує громадськість. Крім того, сама інституція, яка створилася, можливо, завдяки ініціативі людей, які там працювали, Іван Козленко раніше її очолював, вона припинить існувати», — сказав депутат.

«Мало того, що ми припинили зараз фінансувати українське кіно, ми припинили фінансувати Український культурний фонд, ми ще й знищуємо ефективно працюючі інституції. Для країни, яка воює, це є абсолютно не мудро. Розмови про те, що гроші треба давати не на кіно, а на війну — це розмови „на користь бідних“, тому що вистачає грошей, щоб дороги ремонтувати, а не вистачає, щоб кіно знімати. Вистачає грошей на корупцію, а не вистачає грошей на підтримку Довженко-Центру. Очевидно, це відсутність гуманітарної політики в державі зараз», — зазначив Княжицький.

«Наша фракція звернулася до Кабінету міністрів і робить заяву для того, щоб припинити це знущання над серйозною культурною інституцією», — додав він.

У зверненні, зокрема, депутати зазначають, що Довженко-Центр — це державний фільмофонд України, аудіовізуальний архів. Єдиний в Україні член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF). З 1994 року він займається збереженням, дослідженням та популяризацією українського кіно, поширенням національної кіноспадщини в Україні та за кордоном.

Довженко-Центр обладнаний сучасним фільмосховищем із системою клімат-контролю, має єдину в Україні кінокопіювальну лабораторію, Музей кіно, паперовий кіноархів, медіатеку та власне видавництво.

У прийнятому Державним агентством України з питань кіно рішенні, на думку депутатів з «Євросолідарності», міститься загроза нанесенню шкоди кіноархіву, устаткуванню та обладнанню, яке використовується Центром.

Окрім того, досвід сумнівної реорганізації ДП «Одеська кіностудія художніх фільмів», в результаті якої держава втратила майнові права на тисячі художніх фільмів, свідчить, що без повноцінного суспільного контролю та прозорої звітності держави перед суспільством реорганізація Довженко-Центру може призвести до втрати численної української кінематографічної спадщини.

Депутати наголошують: під час війни, дії правового режиму воєнного стану рішення про реорганізацію, а фактично можливе зупинення діяльності Центру викликало суспільний резонанс.

У фракції «Європейська Солідарність» закликали уряд невідкладно вжити заходи в межах компетенції для перегляду рішення про реорганізацію Довженко-Центру, забезпечення його функціонування та роботи працівників.

«Окрім того, просимо надати ґрунтовні пояснення на такі питання:

  • Чи є у підприємств, на чию користь здійснюється реорганізація, належні умови для зберігання колекцій фільмофонду?
  • Чи є в достатній кількості кваліфікований персонал з досвідом роботи з кіноархівами?
  • Які додаткові витрати Державного бюджету будуть здійснені для фінансування розподілу функцій, що їх зараз виконує Довженко-Центр, між фактично трьома юридичними особами, одна з яких навіть ще не створена?
  • Які функції залишатимуться за Довженко-Центром внаслідок його реорганізації?
  • Як планується доля трудового колективу, який десятиліттями працював з кіноархівами, після проведення реорганізації?", — йдеться у зверненні.

Джерело: ЄС

Схожі новини