«Про Наталю Ужвій не можна говорити «зірка». Вона була іконою стилю»
У Дзеркальній залі Львівської опери презентували книжку «Ужвій. У піжмурки з долею»
Авторка видання — письменниця, кандидат філологічних наук Наталія Колесніченко-Братунь є далекою родичкою відомої актриси Наталі Ужвій, про яку і взялася написати книжку.
Про видатну українську актрису, народну артистку СРСР Наталю Ужвій не можна говорити «зірка», переконана модераторка презентації мистецтвознавець Світлана Максименко. «Це надто принизливо для неї, — каже пані Світлана. — Вона була іконою стилю… Дуже делікатно, з максимальною нотою щирості авторка книжки показує епоху тоталітаризму, епоху страху. Наталя Ужвій професійно і щиро працювала на сцені до останніх років свого життя».
213 ролей у театрі, 20 ролей у кіно. Вона була дитиною свого часу, і книжка дуже об’ємно, в коротких новелах, показує перипетії долі від дитинства актриси до останніх років життя. Ця книжка — лише початок майбутньої фундаментальної монографії, в якій буде реконструйовано кожну виставу, в якій грала Ужвій. Сьогодні вона повертається до нас як жінка, як мати, як людина свого часу, але, найголовніше, як велика українська артистка.
«Ідея книжки була підкинута моєю подругою, — каже Наталія Колесніченко-Братунь. — Не конкретно про Ужвій, а про те, що необхідна біографія видатних українських митців. Мене назвали на честь Наталі Ужвій. Мала щастя спілкуватися з Наталією Михайлівною, коли приїжджала до Києва, інколи їздила до неї в Кончу-Заспу, де вона відпочивала. Вона завжди залишалася українською актрисою. Розповідала мені, що Іван Козловський якось їй сказав: „Яка ти щаслива, що не поїхала до Москви. Я там чужий“. Їй пропонували, але вона відмовилася. Я зробила відкриття — дізналася про першого чоловіка Ужвій. Це була юнача закоханість, вони одружилися. Відомо лише, що його звали Григорій, і був він агрономом. В архівах я знайшла його щоденник. Щодо тексту самої книжки, я хотіла зберегти художній стиль, але з максимальною документальною точністю».