Коли чекати оприлюднення результатів екзит-полів?

Перші результати опитування екзит-полу оголосять о 20:00 — одразу після закриття виборчих дільниць. Остаточні дані екзит-полу оприлюднять о 22 годині

О 19:45 — розпочнеться прес-конференція на якій оприлюднять результати опитування станом на 18:00 (оголосять після закриття дільниць); о 22:00 — оголосять остаточні результати, передає 24 канал.

Що таке екзит-пол?

Це опитування виборців, що проводиться соціологічними службами на виході з виборчих дільниць у день голосування, з метою прогнозування його результатів до часу оголошення офіційних даних виборчими комісіями. Виборців опитують на умовах нерозголошення.

Як проходить опитування екзит-полу у 2019 році?

Національний екзит-пол-2019 спільно проводять три соціологічні агентства: фонд «Демократичні ініціативи», КМІС та Центр Разумкова. Вони опитають близько 17 тисяч виборців на виході з 400 дільниць. Адреси дільниць, на яких працює екзит-пол, заздалегідь не розголошувались, щоб уникнути фальсифікацій.

На кожній виборчій дільниці працює 2−3 особи. Усього буде задіяно близько 1000 інтерв’юерів, які пройшли спеціальне навчання. Інтерв’юери мають спеціальні бейджі із символікою Національного екзит-полу.

В анкеті, яку пропонують заповнити виборцям, є 5 запитань: стать, вік та освіта респондента, коли саме визначилися із кандидатом і за кого віддали голос. Опитування цілком анонімне.

Хто фінансує екзит-пол?

Національний екзит-пол-2019 не залежить від жодних кандидатів чи політичних сил і повністю фінансується західними донорами. Зокрема, опитування проводять за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні, представництва Європейського Союзу в Україні, Міжнародного фонду «Відродження», посольства Канади в Україні.

Директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна розповіла журналістам 24 каналу, що приблизна вартість проведення екзит-полу у першому турі президентських виборів 200 тисяч доларів. У цю суму входить зарплата, організація та транспортні витрати. Щодо вартості другого туру президентських виборів, то Бекешкіна наголосила, що сума буде значно меншою.

Екзит-пол — невід’ємний компонент будь-яких демократичних виборів. В Україні це ще й додатковий фактор контролю за проведенням виборів, оскільки майже 70% респондентів не вірять, що вибори в Україні будуть чесними. Враховуючи попередній досвід, похибка опитування екзит-полу може скласти 2,5% для лідерів президентських перегонів і буде в межах 1% для інших кандидатів.

Директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна зазначила, що це вже 15-й екзит-пол, який «Демініціативи» проводять на виході з виборчих дільниць, починаючи з 1998 року.

Так, наприклад, у 2004 році міг перемогти Віктор Янукович, якби екзит-пол не провів незалежне опитування. Саме це допомогло виявити масові порушення на виборах. Якщо розбіжність між даними екзит-полу та результатами підрахунку ЦВК перевищить 4,5% - це вже сигнал про фальсифікації на виборах.

Схожі новини