Передплата 2024 ВЗ

«Виймає пістолет і каже: ми можемо вас розстріляти»: Філарет розповів про погрози КДБ

  • 23.12.2018, 09:40
  • 639

Усі православні ієрархи у Радянському Союзі змушені були співпрацювати з Комітетом державної безпеки (КДБ).

Про це в ефірі «Радіо Свобода» розповів патріарх Філарет.

В іншому випадку, за його словами, священнослужителі не могли повноцінно виконувати свої обов’язки, бо їхні рішення не мали юридичної сили.

«Не було жодного єпископа, який не мав би контактів з ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось з архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (із КДБ — ред.), то це означає, що він говорить неправду. Я це точно знаю», — сказав патріарх.

Як розповів Філарет, без згоди радянських спецслужб ієрархи не могли призначити жодного священнослужителя.

«Без згоди КДБ не ставили ні архієреїв, ні священиків. Треба було з ними погоджувати всі призначення. Тому й існувала реєстрація. Указ архієрея був недійсним, якщо немає реєстрації. Тому для того, щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на посвячення того чи іншого єпископа і призначення того чи іншого священика», — розповів Філарет.

Однак навіть за таких умов, наголосив Філарет, йому вдавалося не порушувати таємницю сповіді, хоча одного разу через таку непоступливість йому погрожували розстрілом. Така погроза була від працівників спецслужб через відмову доносити на людей.

«Від мене на початку вимагали, щоб я їм відкривав те, що мені будуть люди говорити на сповіді. Я сказав: ні, священик повинен зберігати таємницю сповіді. Тоді він виймає пістолет, кладе на стіл і каже: ми можемо вас розстріляти. Я йому на це сказав: можете розстріляти мене, але для мене не має значення, помру я зараз, ви мене розстріляєте, чи я доживу до глибокої старості, а виконувати ці ваші умови не буду», — розповів Філарет

Філарет додав, що після цього випадку його переслідування припинилися, однак контактувати із КДБ все одно доводилося.

«Але церква пройшла цей період і перемогла», — підсумував він.

Схожі новини