Стало відомо, що подорожчає в Україні найближчим часом

  • 11.09.2018, 12:10
  • 2 188

Незважаючи на загальне зниження інфляції, осінь готує низку неприємних «сюрпризів» для родинних бюджетів.

Національний банк України підтвердив свій липневий прогноз інфляції до кінця року. За даними регулятора, до кінця року інфляція знизиться до 8,9%, а до кінця наступного року становитиме лише 5%, пише «Сьогодні».

Основними факторами, які не впливатимуть на інфляцію в IV кварталі нинішнього року, в НБУ називають очікуване підвищення адміністративно регульованих цін, стійкий споживчий попит і високі інфляційні очікування. Основним стримуючим фактором інфляції в НБУ вважають жорстку монетарну політику. Зокрема, з 7 вересня Нацбанк в черговий раз підвищив облікову ставку до 18% річних.

Урожай нинішнього року, за оцінками аграріїв, не розчарував. Однак осінь готує українцям і низку неприємних сюрпризів у вигляді підвищення цін на продукти харчування.

Отже, що найістотніше подорожчає цієї осені.

Експерти прогнозують, що ще до кінця нинішнього року хліб подорожчає на 10−25%. До відома: за даними Укрстату, за першу половину року хліб подорожчав приблизно на 8%, а за останній рік — на 18%. Але різні сорти хліба дорожчали по-різному, та й в регіонах ціни змінювалися неоднаково. Наприклад, експерти Асоціації постачальників торговельних мереж підрахували, що за останній рік чорний хліб подорожчав в середньому в Україні на 37%, а в Києві — на 69%. Білий хліб в Україні за рік піднявся в ціні на 28%, а, наприклад, в Запорізькій області — на 42%. Майбутнє подорожчання також може бути не однаковим на різні сорти і в різних регіонах.

Основними причинами майбутнього подорожчання називають низький урожай. Але не у нас, а в інших країнах. В Україні цього року поки зібрано приблизно на 7% менше зернових, ніж в минулому. Але в багатьох країнах негода трохи попсувала врожай набагато більше, ніж у нас, в зв'язку з чим експортери прогнозують підвищений попит на українське зерно і, відповідно, високі закупівельні ціни. Слідом за експортними цінами поповзуть вгору і «внутрішні».

Експерти називають і масу інших причин для подорожчання хліба. Підвищення цін на бензин і енергоресурси, підвищення зарплат та ін. Якщо прогнози справдяться, це означає, що ті сорти хліба, які сьогодні продаються, скажімо, по 2 грн, коштуватимуть 13−15 грн, ті, які коштують 16 — доведеться купувати за 18−20 грн.

Уряд знову вирішило підвищити мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої. Відповідну постанову було прийнято на засіданні 5 вересня і набуде чинності вже цього місяця (через 10 днів після опублікування).

Мінімальні ціни на лікеро-горілчані напої збільшаться на 12,4−12,9%, на віскі, ром і джин — на 12%, на коньяк — на 6,6−9,5%, на вина — від 4,5 до 13,5%.

Вартість найдешевшої горілки становитиме 89,4 грн за півлітра (зараз — 79,55 грн, тобто буде на 12,4% дорожче). Пляшку вина ємністю 0,7 л не знайдеш дешевше 42 грн (подорожчання становитиме 13,5%), шампанського — 89 грн. Мінімальні роздрібні ціни на коньяк зростуть з 597,3 до 641,6 грн за 1 літр спирту.

Чиновники, і експерти вже прямо говорять про те, що ціна на газ для населення зросте найближчим часом. Можливо, вже з 1 жовтня.

Міністр соціальної політики Андрій Рева вже навіть озвучив можливу нову ціну на газ: замість 6,96 грн за куб — близько 11 грн. Тобто подорожчання становитиме майже 60%. Водночас в НБУ прогнозує, що ціна газу підвищиться лише на 25%.

Нагадаємо, приведення тарифів для населення у відповідність з «європейським паритетом» — одне з тих зобов'язань, які брала на себе Україна, підписуючи кредитний договір з Міжнародним валютним фондом. Виконати його належало ще навесні 2017 року, але в уряді досі відмовляються підвищувати ціну на газ. Однак без кредиту МВФ експерти пророкують країні настільки серйозну інфляцію, що це подорожчання газу здасться дрібницею. Тому, схоже, підвищувати ціну на газ доведеться.

З 7 вересня в Україні працює технічна місія МВФ. Вона пробуде тут до 19 вересня. Не виключено, що «газове» рішення уряду з'явиться ще до закінчення роботи місії.

Газ для промислових підприємств уже подорожчав з 1 вересня. Новий диференційований тариф становить 10,2−11,1 грн за кубометр.

Напередодні нового опалювального сезону підвищаться також тарифи на інші комунальні послуги, зокрема на тепло і воду. Національна комісія з питань регулювання тарифів на електроенергію і комунальні послуги практично на кожному засіданні дає дозволи регіональним енергокомпаніям і водоканалам на зміну тарифів у бік підвищення.

Тарифи на тепло для населення в кожному регіоні різні, і подорожчання також не однакове. Наприклад, в Запоріжжі тариф для населення на сьогодні становить 1001,79 грн/Гкал, а підвищиться до 1025,95 грн/Гкал, тобто на 2,5%. «Рівнетеплоенерго» поки поставляє тепло населенню по 1040,89 грн/Гкал, але на найближчому засідання НКРЕКП планується затвердити підвищений тариф — 1233,72 грн/Гкал. Таким чином, подорожчання тепла в цьому регіоні може становити вже 18,5%.

Подорожчання води в різних регіонах становитиме в середньому 12−13%.

За прогнозами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, восени"борщовий набір" додасть до ціни 30%.

«Можна сказати, що сьогодні щодо борщового набору ми знаходимося на ціновому дні. Овочі значно зростатимуть в ціні. Якщо ми до кінця року бачитимемо інфляцію на рівні 8%, то подорожчання овочів очікується на 30−40%», — говорить Олексій Дорошенко.

Також прогнозується підвищення цін на молочну продукцію приблизно на 10%. Причинами називають скорочення поголів'я худоби, подорожчання кормів тощо.

Схожі новини