Лисоня – тріумф і Голгофа Січових стрільців
- 07.09.2016, 19:06
- 2 264
На Тернопільщині відбулися заходи зі вшанування сотої річниці бою Легіону УСС із російським агресором.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/09/lisona_foto.jpg)
На горі Лисоні, що на Тернопільщині, вшанували століття бою Українських січових стрільців (на фото). У серпні-вересні 1916 року там тривали запеклі бої Легіону УСС із переважаючими силами російської армії. Найкривавіший бій відбувся 2 вересня, коли перемогу було здобуто ціною втрати більш як половини особового складу українського легіону: 81 вояк убитий, 293 поранені, 285 потрапили у полон. Такою ціною Легіон УСС зупинив наступ російського агресора на Бережани і його бойову операцію «Брусилівський прорив».
Цього року вшанування подвигу Січових стрільців на горі Лисоні відбулося у новому, значно ширшому масштабі. Започаткували регіональний Мілітарний фестиваль українського стрілецтва. У село Посухів, що біля підніжжя Лисоні, з’їхалося близько 5 тисяч учасників і гостей. З Тернополя до Посухова прибув спеціальний «Потяг українських звитяг». Під час скорботних заходів відбулося освячення стрілецького цвинтаря, де спочивають учасники того столітнього бою, перепоховання останків Січових стрільців. Тисячі людей здійснили урочисте сходження на гору Лисоню, до якої веде алея, обсаджена червоною калиною.
На вершині Лисоні височить Хрест скорботи і слави, встановлений у 1994 році, на мармурових плитах викарбувані імена полеглих героїв. Поруч із Хрестом — капличка, яку до століття бою реконструювали й розписали новими іконами. На іконах — зображення як Січових стрільців, так і новітніх героїв, які уже в наш час віддали своє життя за Україну.
У заходах взяли участь сивочолі ветерани УПА, народні депутати України, 91-річна дочка Січового стрільця Надія Ярема, хлопці і дівчата з патріотичних молодіжних організацій, відомі громадські діячі, прочани з усієї Галичини. На гостей чекали різноманітні заходи: реконструкція пам’ятного бою, урочисте погашення спеціальної марки та поштового конверта, виставка світлин і художніх творів, концерт гуртів та мистецьких колективів. Очільники Тернопільщини вручили нагороди усім, хто долучився до створення пам’ятного меморіального комплексу, — художникам, архітекторам, будівельникам, волонтерам.
Фото Йосипа МАРУХНЯКА. Тернопільська область