Передплата 2025 ВЗ

Антиракетна «Парасолька Орбана» для Закарпаття виявилася звичайним пшиком

​Міф про те, що «росія не бомбить Закарпаття, бо Орбан домовився з путіним», панував на Закарпатті з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів в Україну

Віктор Орбан. Фото Укрінформ
Віктор Орбан. Фото Укрінформ

Його всіляко поширювали через російські спецслужби у мережі і ця казка навіть прижилася серед цілком притомних, на перший погляд, закарпатців та угорської меншини області. Але Орбан сам розвіяв міф, який працював йому на руку серед його закарпатського електорату…

Як руйнувався міф про парасольку над Закарпаттям

​Перша ракета прилетіла на Закарпаття у травні 2022 року. Тоді ворог влучив у підстанцію біля воловецького залізничного вокзалу, відрізавши на деякий час область від залізничного сполучення через цей напрямок з рештою України. Тоді уперше похитнувся й міф про так звану політичну «парасольку» Орбана. Однак, прихильники «доброго» угорського прем'єра на Закарпатті апелювали, мовляв, то відбулося далеко від місця компактного проживання угорської громади…

​Ракетна атака на Закарпаття 17 листопада цього року стала очевидним свідченням безглуздості тези про те, що путін з Орбаном домовилися залишити регіон недоторканним. Збита ракета поблизу Мукачева стала холодним душем для тих, хто свято вірив у «парасольку Орбана». Ця атака оголила справжнє обличчя прем'єр-міністра Угорщини — захисника не власних співвітчизників, та угорців за кордоном, а інтересів кремля.
​А 20 листопада вже сам Орбан остаточно поховав свою конспірологічну теорію про захист закарпатської угорської нацменшини. Як саме?

Прем'єр-міністр Угорщини скликав Раду нацбезпеки, але не через російські атаки на Закарпаття, а через українські удари по російських військових об'єктах. Як слушно зауважив депутат Закарпатської обласної ради Роланд Цебер: «росія атакує Закарпаття ракетами — Орбан мовчить. Україна відповідає по російських складах — Орбан б'є на сполох…»

Орбан: миротворець чи союзник агресора?

​Ця цинічна подвійна мораль чітко показує: інтереси угорської громади в Україні є лише зручним прикриттям для проросійської політики Орбана, який просто використав закарпатських угорців для торгів з Україною та ЄС в інтересах кремля. Доказом цьому є той факт, що угорський прем'єр жодного разу не засудив агресію кремля. Натомість, його уряд продовжує риторику, вигідну москві, лякаючи угорців «ескалацією конфлікту».

російська ракета, яку було збито поблизу Мукачева, летіла до цілей в угорськомовному поясі неподалік кордону з Угорщиною. Тобто це повністю руйнує міф про «угоду Орбана і путіна». А дії російських убивць не залишають місця для сумнівів: Закарпаття — це частина України, і жодні геополітичні ігри не можуть гарантувати області імунітету від атак. Ба більше, експерти попереджають: маневри російських ракет через повітряний простір Угорщини можуть створити нові загрози для її території Закарпаття та інших областей на заході України…

«Це — ганьба». ідер угорської опозиції Мадяр

​17 листопада, під час ракетної атаки на Закарпаття, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто обмежився формальною заявою: «Ці події свідчать про необхідність посилення зусиль заради миру».

Водночас жодних заходів щодо захисту прав угорської меншини чи засудження агресії росії не було вжито. Навіть символічні дії, як виклик російського посла, залишилися поза увагою угорських чиновників. Це не пройшло повз увагу угорської опозиції. Так лідер партії «Tisza» Петер Мадяр прямо заявив: «Закарпаття — символ угорської історії, але нинішній уряд нехтує інтересами власних співвітчизників. Ганьба!»

​Чи буде Угорщина захищати свою безпеку, поки Орбан продовжує балансувати між москвою та Брюсселем — питання відкрите. Бо поки угорський прем'єр говорить про мир, його дії грають на руку кремлю, послаблюючи європейську єдність. Чи змінить цей курс — загроза нових атак на територію Угорщини або тиск опозиції залежить від політичної волі угорців. Одне залишається очевидним: Закарпаття є українським регіоном, і лише українська ППО забезпечує його безпеку, а не слова політиків і уявні домовленості Орбана і путіна.