Шведи багатіють. Щоправда, багаті…
Матеріальне розшарування в країні прогресує: «різниця між середніми доходами еліт і заробітками працівників промисловості найбільша за 70 років»
Ми звикли вважати Швецію такою собі вітриною загального добробуту, де «справжній» соціалізм гарантує громадянам не лише процвітання, а й соціальну справедливість… Але, судячи з останнього звіту шведського статистичного управління (SCB), соціальної нерівності у цій скандинавській країні також не бракує. Виявляється, матеріальний розрив між жителями Швеції з найвищими й найнижчими доходами є нині найбільшим із 1975 року.
Як зазначив у пресрелізі SCB експерт Йоган Ліндберг, «2021 року 10% жителів Швеції, які заробляли найбільше, одержали 28% сукупного доходу всього її населення». З урахуванням інфляції, доходи 10% найбідніших жителів Швеції зросли 2021 року менш ніж на 4%, водночас доходи 10% найбагатших — аж на 16%.
Те, що матеріальне розшарування шведського суспільства прогресує, підтверджують і експерти професійної спілки LO. У своїй доповіді дійшли висновку, що «різниця між середніми доходами еліт і заробітками працівників промисловості є найбільшою за останні 70 років». Зокрема, сьогодні середня зарплатня директора великої шведської компанії дорівнює майже 70 зарплатам промислового робітника. Для порівняння: 2019-го цей показник становив 60, 1950-го — 26, а найнижчим був 1980-го — лише 4,9.
За даними звіту міжнародної неурядової організації Oxfam, Швеція є однією з країн-членів Організації економічної співпраці й розвитку, де за останні десятиліття соціальна нерівність поглибилася найбільше. «Сьогодні п’ять найбагатших шведів одержують більше, ніж п’ять мільйонів інших шведів разом узятих, — констатує звіт. — За останній рік найбільше збагатився один відсоток найбагатших шведів, а ті, що мають найнижчі доходи, свого матеріального становища не покращили».
Чому багатіють у Швеції нині головно багаті? Голова шведського відділення Oxfam Сюзанне Страндфаст вказує на особливості податкової системи. «У Швеції маємо високі податки, але активи оподатковуються слабше, ніж в інших країнах», — зазначає Страндфаст. У Швеції скасували податки на майно й спадщину, та й податок із особистого доходу зменшили свого часу у кілька разів, що принесло найбільшу користь насамперед тим, хто заробляє найбільше. (На думку багатьох експертів, зниження податків було необхідним, а то найбільші багатії просто втекли би зі Швеції). Поза тим, на початку 1990 років унаслідок фінансової кризи соціальні витрати були скорочені.
За останні два десятиліття найбагатші шведи виграли також через дешеві кредити й зростання вартості нерухомості, насамперед у Стокгольмі. Наприклад, придбану 2012 року в столиці Швеції квартиру площею 50 «квадратів» можна було продати 2017-го на 60% дорожче. Зрозуміло, скористатися цим могли насамперед ті, хто мав гроші, аби ту квартиру купити…