У рф пиляють газову гілку, на якій сидять
Як «газпром» не старається, «заморозити» Європу йому не вдасться. А от російський бюджет уже «замерзає»…
Як повідомила «Німецька хвиля», за станом на середину серпня газові сховища Німеччини були заповнені на понад 75%. За планами Берліна і ЄС, такого показника мали досягнути 1 вересня, тобто німецькі газові сховища заповнюються з випередженням графіка. Схоже, завдання, визначені спеціальним регламентом Європейського Союзу (заповнення німецьких газових сховищ на 85% до 1 жовтня й на 95% до 1 листопада), будуть виконані достроково. А значить, «газпрому», який суттєво обмежив постачання газу в Європу, зокрема до Німеччини, «заморозити» ЄС цієї зими не вдасться… Ба більше, пиляння «газпромом» газової гілки, на якій сидить бюджет рф, уже спричинило його проблеми: у липні доходи росії від продажу газу й нафти уперше з початку війни проти України різко впали. Порівняно з липнем минулого року — майже на чверть.
Як пояснила INES (Асоціація німецьких операторів систем зберігання газу), аби швидко заповнювати свої газові сховища, Німеччина влітку знизила споживання блакитного палива (згідно з рекомендаціями ЄС) і наростила імпорт газу з півночі й заходу Європи. А росіянам, які з власної волі відмовилися від значної частки європейського ринку газу, довелося зменшити видобуток блакитного палива. Західні ЗМІ пишуть навіть про «чутки, що російські компанії, які не мають куди подіти надлишок газу, який видобувають, просять владу рф дозволу на спалювання газу»…
За інформацією самого «газпрому», у січні-липні 2022 року компанія видобула 262,4 мільярда кубометрів газу, тобто на 12% (на 35,8 млрд кубів) менше, ніж за перші сім місяців 2021 року. Головною причиною падіння видобутку, констатує німецький портал RND, стало падіння експорту газу — на 34,7%. У січні-липні 2022-го «газпром» експортував на 40 мільярдів кубометрів газу менше, ніж за відповідний період 2021-го.
«Це наслідок припинення „газпромом“ поставок до Європи, — пояснює RND. — москва обмежила, зокрема, експорт газопроводом „Північний потік-1“, що йде дном Балтійського моря». Нагадаємо, крім Німеччини, «газпром» також обмежив постачання газу Італії, а Польщі, Болгарії, Данії і Латвії «обрізав» газ повністю (формально через відмову цих держав платити за газ рублями, як усупереч чинним контрактам вимагав «газпром»).
"Заморожуючи" ЄС газовим дефіцитом, росія сподівалася, очевидно, компенсувати падіння експорту газу до Європи продажем блакитного палива до Китаю. Обсяги постачань газопроводом «Сила Сибіру», який веде до Піднебесної, справді зростають. Однак, як зазначає RND, обсяги поставок російського газу до Китаю не зрівняються з експортом до Європи (не кажучи вже про ціну: китайці купують російський газ із великою знижкою). Ось красномовні цифри: минулого року «газпром» експортував до Китаю «Силою Сибіру» 10,39 мільярда кубів газу, а до ЄС і Туреччини поставив близько 180 мільярдів.
Прагнення помститися ненависній Європі за підтримку України, «обрізаючи» європейцям газ, дорого обходиться російському бюджету.
Експерт Німецького інституту міжнародних справ і безпеки Яніс Клюґе навів такі дані міністерства фінансів рф: у липні 2022 року її бюджет отримав 771 мільярд рублів доходів від продажу нафти й газу, а у липні 2021-го цей показник становив один трильйон рублів (тисячу мільярдів). Отже, у липні дохід бюджету рф від продажу енергоносіїв уперше цього року впав, порівняно з відповідним періодом минулого року. І це попри те, що вартість нафти є нині високою, а ціна газу взагалі зашкалює… Звичайно, по нафтогазових доходах бюджету рф б’ють не тільки газпромівські «обрізання» експорту, а й західні санкції, зокрема обмеження на імпорт російської нафти.
Недавній звіт Школи менеджменту Єльського університету (США) констатував: економічна війна із Заходом виявилася для росії руйнівною, навіть попри надвисокі ціни на енергоносії.
«росія набагато більше залежить від Європи, ніж Європа залежить від Росії», — підкреслили експерти. І спрогнозували: якщо Європа зможе обійтися без російського газу (виглядає, що саме так і буде), росія опиниться у важкій ситуації - через брак ринку збуту своїх енергоносіїв.