«Коаліціада» без «Альтернативи»
А також без «Лівих». Але з уже традиційною для Німеччини перспективою затягнутися надовго...
Після парламентських виборів у Німеччині розпочалася традиційна «коаліціада». Політичні сили, що набрали найбільше голосів, СДПН і блок ХДС/ХСС, створювати ще одну «велику» коаліцію не хочуть (наразі). Два інші можливі варіанти коаліції потребують трьох учасників, а в такому форматі домовитися складніше… Імовірно, «коаліціада» буде тривалою, тож теперішня канцлерка Ангела Меркель (ХДС/ХСС), яка залишатиметься на посаді до призначення нового уряду, може побити рекорд свого однопартійця Гельмута Коля. Той був канцлером 5870 днів. Аби перевершити це досягнення, Меркель має залишитися на посту канцлера ФРН до 17 грудня.
Як зазначив після підбиття підсумків виборів у Бундестаг глава Вільної демократичної партії (ВДП) Крістіан Лінднер, «політичний центр зміцнився, а політичні крайнощі послабилися». І справді, після цих виборів у Бундестазі поменшає депутатів від двох відверто проросійських партій — антиєвропейської «Альтернативи для Німеччини» (АдН) і посткомуністичних «Лівих». АдН матиме 83 депутати (усього у Бундестазі їх буде 735), на 11 менше, ніж має зараз, а «Ліві» — тільки 39 (на 30 депутатів менше).
Найбільше місць у Бундестазі, 206, матиме Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), це аж на 53 мандати більше, ніж «червоні» мають зараз. Консервативний блок ХДС/ХСС («чорні», Християнсько-демократичний союз і баварський Християнсько-соціальний союз) матиме 196 депутатів (мінус 50 порівняно з нинішнім Бундестагом), а «Зелені» — 118 (плюс 51). І нарешті, трохи посилили свої позиції ліберали («жовті») — ВДП матиме 92 депутатів (плюс 12).
Провальний результат посткомуністів перекреслив можливість створення коаліції у складі СДПН, «Зелених» і «Лівих» — голосів для абсолютної більшості (368) цим політичним силам забракне. Із АдН жодна з партій «політичного центру» створювати коаліцію не бажає, а до чергової «великої» коаліції СДПН і ХДС/ХСС поки що не готові. Залишаються два варіанти — «Світлофор» («червоні», «зелені» й «жовті») і «Ямайка"("чорні», «зелені» й «жовті» — за кольорами ямайського прапора).
Нагадаємо, після виборів 2017 року тривалі переговори велися саме щодо «Ямайки». Але врешті-решт лідер ВДП Крістіан Лінднер вийшов із перемовин, і згодом ХДС/ХСС і СДПН створили «велику» коаліцію… Цього разу ліберали вирішили спочатку домовитися із «Зеленими», а вже потім, узгодивши позиції, починати переговори із СДПН або ХДС/ХСС. Як пояснив Лінднер, «між „Зеленими“ й ВДП існують суттєві відмінності», тому, мовляв, такий підхід має сенс.
Зрештою, навіть якщо цим партіям удасться напрацювати якусь спільну платформу, домовитися із СДПН або ХДС/ХСС їм все одно буде складно. Ліберали виступають за зниження податків, а соціал-демократи хочуть їх підвищити. Соціал-демократи й «Зелені» виступають за встановлення законом мінімальної зарплатні на рівні 12 євро за годину, а християнські демократи вважають, що такі питання мають регулювати конкретні трудові угоди. Є також проблема «Північного потоку-2». «Зеленим», які є послідовними противниками газопроводу, буде важко домовитися з цього питання як із «чорними», так і з «червоними» (із соціал-демократами — особливо, оскільки у цій партії є виразно проросійське крило).
То коли можна чекати на нового канцлера й новий уряд? Після виборів 2013 року німецька «коаліціада» тривала майже три місяці, з вересня по грудень. А от після виборів 2017-го коаліційні переговори тривали з вересня аж до… 12 березня 2018 року! Саме тоді блок ХДС/ХСС нарешті домовився із СДПН, і через два дні Бундестаг призначив новий уряд канцлерки Ангели Меркель — від старої «великої» коаліції.
Виключати схожий розвиток подій після виборів 2021 року не можна. Як, до речі, й чергову «велику» коаліцію" (якщо переговори щодо «Світлофора» і «Ямайки» зазнають невдачі). Тільки тепер федеральним канцлером буде представник СДПН Олаф Шольц, а «молодшому партнеру», ХДС/ХСС, дістануться, найімовірніше, пости віцеканцлера й глави МЗС.
Читайте також: «Світлофор» або «Ямайка»?