Втеча з Афганістану
Західні ЗМІ пишуть про «катастрофічну помилку» Джо Байдена. Але президент США впевнений: «Наші солдати не повинні гинути у війні, яку не хочуть вести афганські військові»
9 липня президент США заявив: «У Афганістані не дійде до повторення в’єтнамського сценарію, коли Південний В’єтнам після виведення американських військ упав, а наші дипломати мали терміново евакуювати посольство у Сайгоні». Але не так сталося, як Джо Байдену гадалося. Втеча військових США та їхніх союзників із Афганістану відбувається саме за сумним в’єтнамським сценарієм 1975 року… Навіть прихильні до Байдена ЗМІ США і Європи пишуть про його «політичну катастрофу» і констатують: «Афганці почуваються зрадженими». Але чи мав Байден інший вихід? Він упевнений, що його рішення про виведення військ США з Афганістану було слушним. «Американські солдати не повинні гинути у війні, яку не хочуть вести афганські військові», — наголосив Джо Байден. За його словами, продовження військової місії США в Афганістані «не матиме жодного значення, якщо афганські військові не в стані утримати контроль над власною країною». Не погодитися з цим важко. Хоча молодим афганкам, які стануть примусовими «дружинами» талібів, від цього аж ніяк не легше…
Блискавичне захоплення Афганістану, яке здійснив ісламістський рух «Талібан», справило у США ефект бомби, що розірвалася. Американські ЗМІ накинулися на президента Джо Байдена. Мовляв, ганебна втеча американців із Афганістану стане «незмиваною плямою» на його президентстві… Навіть ЗМІ, прихильні до Демократичної партії, жорстко критикують Байдена. Оглядач CNN вважає, що «поразка й хаотичний відступ США в Афганістані» стали для президента США «політичною катастрофою». А The New York Times констатує: Джо Байден «увійде в історію… як президент, що керував під час принизливого завершального акту американського експерименту в Афганістані».
На думку The Wall Street Journal, Джо Байден «умив руки», коли у своїй промові, замість говорити по ділу, намагався звинуватити уряд Афганістану… The Atlantic пише про «зраду афганського народу» союзниками зі США і «тягар ганьби», який ляже тепер на Байдена.
«За що вони всі загинули?» — запитує на своїй першій шпальті британська газета Daily Mail. А на фото — похорон кількох військових Сполученого Королівства, вбитих на війні в Афганістані… «Ісламістський фундаменталізм знову на вершині», — додає Daily Mail.
«Рішення вивести американські війська з Афганістану так швидко стало катастрофічною помилкою, — вважає оглядач німецького видання Der Spiegel. — Журналісти й перекладачі там тепер бояться за своє життя, а терористи з усього світу знову знаходять собі безпечний притулок, який мав бути ліквідований після терактів у США 11 вересня 2001 року». Der Spiegel також нагадує, що Пентагон закликав «залишити в Афганістані бодай невеликий контингент спецназу». І констатує: «Це була розумна порада: поспішний відступ американців за кілька днів знищив ілюзію про афганську армію, здатну протистояти талібам».
А що на усі ці закиди Джо Байден? Президент США визнає, що настільки швидке захоплення влади талібами його заскочило (за прогнозами розвідки США, уряд Афганістану мав протриматися принаймні до весни). Але від свого рішення Байден не відступає, мовляв, іншого виходу у Вашингтона не було.
«Я говорив афганській владі, що після виходу американців вони мають бути готовими до громадянської війни, але уряд Афганістану не зміг об’єднатися», — заявив Джо Байден у своєму «афганському» зверненні до нації. «Американські солдати не повинні гинути у війні, яку не хочуть вести афганські військові, — наголосив господар Білого дому. — Я не міг і далі відправляти американські війська на громадянську війну в іншій країні, коли самі афганці не могли або не хотіли битися».
На переконання Байдена, раніше чи пізніше, але США мали з Афганістану піти. «Наші стратегічні конкуренти, Китай і Росія, хотіли би, щоб Америка нескінченно витрачала мільярди доларів і концентрувала свою увагу на нестабільному Афганістані», — заявив Байден. І пояснив: завдання американської місії в Афганістані полягало не в тому, аби побудувати афганцям державу й демократію. «Було дві мети: „дістати“ Осаму бен Ладена й знищити „Аль-Каєду“, — нагадав Джо Байден. — Коли я балотувався у президенти, я обіцяв припинити наші воєнні дії в Афганістані. Це відбулося… не ідеально. Але обіцянку я виконав».
За 20 років своєї військової присутності в Афганістані США витратили там щонайменше трильйон (тисячу мільярдів) доларів! Значна частина тих грошей пішла на створення афганської армії. Чому ж ці навчені й добре озброєні кількасот тисяч військових не змогли протистояти наступу набагато менш чисельних і гірше озброєних підрозділів «Талібану»?
«Афганістан — дуже бідне суспільство, тому багато чоловіків пішли в армію головно для того, щоб отримати якісь гроші, — каже експертка з міжнародної безпеки Варшавського університету Беата Гурка-Вінтер. — А також зброю, яку після дезертирства з армії можна продати на чорному ринку». Мотивованим таке «воїнство» назвати важко. Чимало афганських солдатів не хотіли воювати далеко від свого дому… «У більшості провінцій афганські війська взагалі не опиралися талібам, — веде далі експертка. — Уже є інформація, що накази не воювати йшли згори, це було рішення командирів. Міжнародне співтовариство недооцінило масштаб проникнення талібів у армію Афганістану… Цей масштаб був значним, багато підрозділів вирішили відразу здатися».
«Такий успіх талібів був би неможливим, якби вони не мали підтримки місцевого населення, — вважає польський журналіст Марцін Мамонь (працював у Сирії, Іраку, Афганістані й Пакистані). — У соцмережах в основному поширюються відеозаписи, на яких афганці втікають від наступу талібів. Але… є також багато прикладів, коли місцеві жителі задоволені присутністю талібів, усіляко їх підтримують». Серед чиновників афганської влади не бракувало корумпованих. Чимало бідних афганців повірили талібам, які кажуть, що не братимуть хабарів…
Увесь світ облетіли кадри з міжнародного аеропорту Кабула, який «штурмують» натовпи афганських біженців. Кілька тисяч афганців, зокрема військових, уже втекли до сусіднього Узбекистану… Чи означає це, що незабаром хвиля біженців із Афганістану заллє Європу?
«Це залежить від здатності талібів організувати функціонуючу державу, яка відповідає очікуванням суспільства, — вважає Марцін Мамонь. — Можливо, таліби розпочнуть співпрацю з Китаєм або іншою країною і бодай трохи поліпшать умови життя афганців. Але якщо цього не зроблять, та ще й вирішать встановити фундаменталістський режим, це призведе до конфліктів і громадянської війни. І тоді хвиля біженців із Афганістану точно буде».
Найімовірніше, афганські біженці «рвонуть» до сусідніх Таджикистану й Узбекистану (таліби є головно пуштунами, тож можуть «щемити» афганських узбеків і таджиків), — аби через Казахстан і Росію потрапити у Європу. «Якщо Росія вирішить, що це хороший спосіб поширення хаосу в ЄС, то такий шлях для біженців виявиться дуже простим», — припускає Мамонь. Тим паче, уже є досвід Білорусі: за порадою «фахівців» із Кремля, спецслужби диктатора Лукашенка доставляють біженців із Азії на кордон із Литвою…
Офіційний «Талібан» намагається виглядати «білим і пухнастим». Таліби навіть оголосили про амністію і заперечують повідомлення про те, що в Афганістані вже почалося переслідування жінок. Однак, на жаль, таких повідомлень кожного дня більшає. Західні ЗМІ розповіли про 21-річну дівчину, яку таліби розстріляли через те, що її бурка (жіночий одяг, що повністю закриває фігуру й обличчя) надто тісно прилягала до тіла… Пишуть також, що в деяких районах таліби наказали муллам скласти списки незаміжніх дівчат, жінок і вдів (від 12 до 40 років). Мовляв, бойовики талібів мають право з тими жінками «одружитися»…
«У неділю вранці я йшла до університету на заняття, коли з гуртожитку вибігла група жінок, — пише афганська дівчина у листі, який надрукувало британське видання The Guardian. — Одна з них сказала мені, що поліція їх евакуює, тому що таліби прийшли до Кабула, і вони битимуть жінок, які не мають на собі паранджі. Ми всі хотіли повернутися додому, але не могли користуватися громадським транспортом. Водії не пускали нас, тому що не хотіли брати на себе відповідальність за перевезення жінок».
«У листопаді я мала закінчити Американський університет Афганістану і Кабульський університет, — веде далі афганська дівчина. — А сьогодні вранці, коли повернулася додому, перше, що ми з сестрами зробили, це сховали свої посвідчення особи, дипломи й сертифікати. Це було жахливо. Чому маємо приховувати те, чим повинні пишатися?.. Відчуваю, що більше не зможу голосно сміятися, слухати свої улюблені пісні, зустрічатися з друзями в нашому улюбленому кафе, носити свою улюблену жовту сукню або рожеву помаду. І більше не зможу піти на роботу… Я любила фарбувати нігті. Сьогодні, повертаючись додому, я заглянула в салон краси, куди раніше ходила робити манікюр. Фасад магазину, прикрашений гарними фотографіями дівчат, був побілений за ніч… Усе, що бачу довкола, — перелякані обличчя жінок і потворні обличчя чоловіків, які ненавидять жінок, які не бажають, щоб жінки здобували освіту, працювали й мали свободу… Коли провінції одна за іншою падали… ми з сестрами не могли спати цілу ніч, згадуючи історії, які мама розповідала нам про епоху „Талібану“ й про те, як тоді поводилися з жінками. Я не очікувала, що ми знову будемо позбавлені всіх наших основних прав і повернемося на 20 років назад»…
Читайте також: Америка зрадила? Що все-таки сталося в Афганістані