«Талібан» знову захоплює Афганістан
Кундуз, через який іде контрабанда наркотиків у держави Середньої Азії, контролюють таліби
Американське посольство в Афганістані закликало громадян США негайно покинути цю азійську державу. Мовляв, там небезпечно, а «з огляду на кількість співробітників посольства його можливості з надання допомоги громадянам США значно обмежені, навіть у Кабулі». Схоже, у Вашингтоні не виключають, що вже найближчим часом радикальний ісламістський рух «Талібан», війська якого захопили столиці щонайменше шести афганських провінцій, встановить контроль і над самим Кабулом. За словами речника Пентагону Джона Кірбі, безпекова ситуація в Афганістані розвивається «у неправильному напрямі»… А таліби тим часом розвивають свій успішний наступ.
На думку оглядача інформагенції Reuters, США все-таки не втрачають надії, що «Талібан» зупинить воєнні дії і розпочне пошук політичних рішень урегулювання ситуації. Днями Вашингтон відправив у Доху (Катар) спецпредставника Держдепартаменту з мирних переговорів у Афганістані. «Під час кількох зустрічей… Залмай Халілзад, завдяки зусиллям якого у лютому 2020 року було підписано угоду між „Талібаном“ і США, намагатиметься переконати своїх співрозмовників обмежити насильство й укласти перемир’я», — повідомили у Держдепартаменті.
Але, схоже, завдяки останнім успіхам таліби вже впевнені, що незабаром візьмуть під свій контроль увесь Афганістан. За таких умов малоймовірно, що «Талібан» сяде за стіл переговорів із чинним афганським урядом… Речник «Талібану» заявив у ефірі телеканалу «Аль-Джазіра», що жодної угоди з Кабулом про припинення вогню немає. І застеріг Вашингтон від військового втручання у ситуацію в Афганістані.
А ця ситуація для чинного афганського уряду дуже тривожна. На початку свого наступу бойовики «Талібану» захопили сільські райони на півдні й заході Афганістану, а також ключові прикордонні пости. Зокрема, «Талібан» установив контроль над містом Зарандж, столицею південної провінції Німруз. А згодом таліби здобули п’ять міст на півночі Афганістану, зокрема Кундуз, столицю не лише однойменної провінції, а й контрабанди наркотиків до держав Середньої Азії. Тепер саме «Талібан» контролюватиме героїновий «контрабас», із чого матиме величезні прибутки… Кундуз також називають «воротами до районів на північному заході Афганістану, багатих на родовища корисних копалин».
«Афганські сили мають потенціал для боротьби з бойовиками», — вважає речник Пентагону. Але наразі ця «боротьба» не є успішною. Урядові війська намагаються повернути контроль над деякими населеними пунктами, де-не-де тримають оборону в казармах, начебто ще утримують аеропорт Кундуза. Урядовим військам допомагають американські літаки, які завдають ударів по позиціях талібів. Але стратегічна ініціатива, як і раніше, належить руху «Талібан».
Нагадаємо, у квітні президент США Джо Байден повідомив, що з 1 травня Вашингтон розпочне виведення свого військового контингенту з Афганістану, що має завершитися до 11 вересня.
Байден тоді підкреслив, що з Афганістану будуть виведені не лише 2500 американських військових, а й близько 7000 вояків із інших країн НАТО.
Чи передбачали у Вашингтоні, що після виходу американців і їхніх союзників по НАТО «Талібан» перейде у наступ? І що влада в Афганістані знову може перейти до радикальних ісламістів? Напевно, так. Але у Вашингтоні вирішили не зважати на цей ризик. Чому? По-перше, багаторічна присутність у Афганістані коштувала США надто дорого. За майже 20 років у Афганістані загинули понад 2200 солдатів США, близько 20 тисяч були поранені. Операція в Афганістані коштувала американському бюджету близько трильйона доларів…
А по-друге, у Вашингтоні вважають, що прихід до влади «Талібів» створить проблеми не так США й Заходу в цілому, як найближчим сусідам Афганістану. А серед них не лише Узбекистан, Таджикистан і Туркменистан, які таліби розглядають як об’єкти для своєї подальшої експансії, а й Китай. Там у Синьцзян-Уйгурському автономному районі, який межує, зокрема, з Афганістаном, живуть мусульмани — уйгури. Хтозна, може, таліби вирішать захистити їх від китайських репресій?
Пекін наразі уважно приглядається до ситуації в Афганістані, а от Москва вже змушена це «розгрібати». До держав Середньої Азії, що межують із Афганістаном, потягнулися афганські біженці. Лідери цих держав уже звернулися до Кремля по допомогу, а лідери «Талібану» вже приїжджали до Москви на переговори… Чи вдасться Кремлю їх утихомирити? Не факт. Американці теж сподівалися, мабуть, що таліби вестимуть із чинним урядом Афганістану переговори. А якщо й захоплять владу, то зроблять це вже після виходу американських військ із Афганістану, аби Вашингтон «не втратив обличчя». Але запальні лідери «Талібану» вирішили так довго не чекати…
Читайте також: В Афганістані застрелили менеджера радіостанції, а журналіста викрали