У Британії труїли Скрипаля, у Чехії – підривали склади
Теракт у Врбетіцах здійснили 2014-го двоє росіян. Саме вони причетні до замаху на ексагента ГРУ
Масштаб дипломатичної війни між Чехією і Росією вражає. Прага депортувала 18 співробітників посольства РФ, яких назвала представниками ГРУ (військової розвідки РФ). Москва у відповідь наказала покинути Росію 20 чеським дипломатам… Загострення відносин між Чехією і Росією може здатися дивним, адже чеський президент Мілош Земан — один із найбільш проросійських лідерів у ЄС. Чехи мали намір купити російську вакцину «Спутник», а росіяни готувалися будувати у Чехії АЕС… Але справа, через яку ці плани «накрилися», настільки серйозна, що Прага не могла її ігнорувати. Адже йдеться фактично про теракт, який сім років тому здійснили на території Чехії двоє росіян. Ті самі, що причетні до отруєння у Великій Британії ексагента ГРУ Сергія Скрипаля.
16 жовтня й 3 грудня 2014 року на складі боєприпасів у чеському місті Врбетіце (Моравія, Злінський край, поблизу кордону зі Словаччиною) сталися два вибухи.
Унаслідок першого з них двоє осіб загинули. Як встановили чеські спецслужби, вибухи організували ті самі російські агенти, які пізніше у Великій Британії намагалися отруїти речовиною «Новічок» ексагента ГРУ Сергія Скрипаля. Йдеться про Олександра Мішкіна й Анатолія Чепігу з «підрозділу 29 155», відповідального, зокрема, за організацію спроби державного перевороту у Чорногорії й кампанію, спрямовану на дестабілізацію ситуації у Молдові.
У середині жовтня 2014-го Мішкін і Чепіга перебували у Чехії. Побували й у Моравії, де, використавши фальшиві паспорти громадян Молдови й Таджикистану (на чужі прізвища), зробили заявку на відвідан-ня складів у Врбетіце. На той час їх орендувала у чеського Військового технологічного інституту приватна компанія Imex Group. На складах зберігалися, серед іншого, десять тисяч одиниць стрілецької зброї з набоями до них, а також боєприпаси до мінометів і гармат.
Як інформують чеські ЗМІ, на російський слід у справі вибухів у Врбетіцах слідчі вийшли, перевіряючи акти видачі дозволів на вхід на територію складів. Співробітник спецслужби побачив фото осіб, що одержували такі дозволи. І впізнав двох співробітників ГРУ, підозрюваних у спробах отруєння у Великій Британії Сергія Скрипаля та його дочки Юлії (фото цих агентів з’явилися у західній пресі 2018 року).
Відомо, що Мішкін і Чепіга зупинялися у готелі в Остраві, розташованій за понад 100 км на північ від Врбетіце. Щоправда, неспростовних доказів перебування російських агентів на складах із боєприпасами чеська поліція не має. Як розповів адвокат Imex Group Радек Ондруш, дозвіл на вхід «двом відвідувачам-іноземцям» Військовий технологічний інститут видав, але «врешті-решт ніхто не зголосився». Як припускає Ондруш, «якщо вони увійшли на об’єкт, то без відома нашої компанії». Хто би сумнівався…
Як пише чеська газета Lidove Noviny, слідчі районної прокуратури у місті Брно відпрацьовують версію про те, що Мішкін і Чепіга намагалися завадити поставкам зброї зі складів у Врбетіце, яку мав придбати болгарський бізнесмен Еміліан Гебрев. На думку слідчих, через несправність вибуховий пристрій спрацював надто рано. Мовляв, агенти ГРУ планували, що вибух станеться пізніше, найімовірніше, уже у Болгарії… Той Гебрев тоді начебто постачав зброю і боєприпаси, зокрема до Украї-ни й Сирії. 2015 року Гебрева та його сина намагалися отруїти у ресторані в Софії, а згодом у будинку бізнесмена на узбережжі Чорного моря.
Спецслужби Болгарії вважають, що ті операції здійснили троє агентів ГРУ, яких розшукують. Одного з них поліція Чехії звинувачує у справі вибухів у Врбетіце.
Відразу після взаємної депортації дипломатів уряд Чехії повідомив про відмову від переговорів із Росією про придбання вакцини Sputnik V. (Цікаво, що раніше глава МОЗ Чехії Петер Аренбергер розповів: його відомство просило у росіян документацію, необхідну для того, аби дозволити використання «Спутніка» у Чехії, але нічого не отримало). Також стало відомо, що російська корпорація «Росатом» не братиме участі у будівництві нового блоку атомної електростанції у Дукованах. Як пояснив віцепрем’єр-міністр Чехії Карел Гавлічек, «Росатом» виключено з тендеру.
Віцепрем’єр-міністр, глава МВС і в. о. глави МЗС Чехії Ян Гамачек каже, що депортація Москвою 20 чеських дипломатів значно ускладнить роботу посольства Чехії у РФ. Там залишилися лише 5 дипломатів і кільканадцять адміністративно-технічних працівників. (Для порівняння: у посольстві РФ у Празі й двох генконсульствах, у Брно й Карлових Варах, працюють близько 120 осіб). «Ми стали жертвою спецоперацій РФ, — констатував Гамачек. — Сила реакції росіян демонструє, наскільки їх турбує те, що чеські спецслужби знищили резидентури їхньої розвідки».
А найправильніший висновок із усіх цих «вибухових» подій зробив глава МЗС Литви Габріеліс Ландсбергіс: «Росія є державою, яка підтримує тероризм».