Передбачуваний вирок Навальному
Чому його не передбачив сам опозиціонер? Може, хтось обіцяв Навальному, що його не посадять?
Два роки й вісім місяців проведе у тюрмі російський опозиціонер Олексій Навальний. 2 лютого Московський міський суд перетворив його умовний термін від 2014 року на реальний. Про це просила суд Федеральна служба виконання покарань (ФСВП). Термін Навального — 3,5 року, але, оскільки під час слідства у своїй справі він 10 місяців провів під домашнім арештом, то сидітиме «лише» 2 роки й 8 місяців. Новий вирок у справі Навального спричинив масові протести у Москві й Санкт-Петербурзі, під час яких було затримано близько півтори тисячі осіб.
Арешти розпочалися у Москві 2 лютого ще до початку судового засідання, що стартувало об 11-й ранку за місцевим часом: поблизу Московського міського суду затримали близько 200 осіб. Коли суддя попросила Навального назватися, той відповів, що вона сама цього не зробила. Суддя назвала своє ім’я, і з’ясувалося, що незадовго до початку засідання суддю… замінили. Тож справу Навального розглядала Наталія Рєпнікова. Можливо, «старій» судді у Кремлі на сто відсотків не довіряли, от і зробили «рокіровочку»…
Нагадаємо, у грудні 2014 року Навального засудили на 3,5 року умовно, з випробувальним терміном 5 років. Опозиціонера звинуватили, зокрема, у розкраданні коштів французької компанії «Ів Роше». Разом із Олексієм Навальним звинуваченим у цій справі був його брат Олег, що, на відміну від Олексія, отримав реальний термін, який відбув у колонії. Брати Навальні тоді своєї провини не визнали.
За рішенням суду, Навальний мав двічі на місяць особисто приходити до Кримінально-виконавчої інспекції. У серпні 2017-го випробувальний термін Навального був продовжений — до 29 грудня 2020 року. Це аргументували тим, що Навальний кілька разів не з’являвся в інспекції, до того ж опозиціонера кілька разів притягали до адміністративної відповідальності.
Саме неявками Навального в інспекцію аргументувала ФСВП необхідність перетворення умовного терміну Навального на реальний. Сказати, що це цинізм, — не сказати нічого! Бо восени опозиціонер просто не міг «мельдуватися», оскільки перебував на лікуванні у Німеччині, — після того, як російські спецслужби отруїли його бойовою отруйною речовиною типу «Новачок». Попри це, «проканало»: 29 грудня минулого року Навального оголосили у федеральний розшук — якраз у зв’язку з його ухиленням від явки до Кримінально-виконавчої інспекції. І 17 січня, щойно Навальний прилетів до Москви з Берліна, його затримали. А далі суд і цілком передбачуваний вирок.
Чому такого розвитку подій не передбачив сам Навальний? На судовому процесі опозиціонер мав трохи розгублений вигляд. Таке враження, не міг повірити, що його посадили за ґрати… Можливо, приймаючи рішення про своє повернення до Росії з Німеччини, Навальний мав від когось «гарантії», що до тюрми справа точно не дійде?
У Росії говорять, що «Кремль має багато веж», і вони між собою сильно конкурують. Ці «вежі» — різні угруповання всередині путінського режиму. Одне з них (а може, кілька) давно використовує Навального як такий собі вентилятор, що ефективно розкидає «лайно» на інші «вежі». Так, свого часу якась «вежа» скинула Навальному компромат про маєтки «Дімона», експрем’єра Дмитра Медведєва. І Навальний тоді дуже ефектно цього чиновника замочив… Можливо, зараз із тієї кремлівської «вежі», з якою співпрацює Навальний, йому надійшла заспокійлива інформація? Мовляв, нічого не бійся, «тата» беремо на себе, можеш повертатися. Але щось не склалося, «тато», тобто Путін, розгнівався і вирішив «закрити питання»…
А може, «вежа», яка заохочувала Навального повернутися, прекрасно знала, який саме настрій у Путіна? Тоді Навального просто використали. Той виставив у Ютубі фільм про палац Путіна у Геленджику, чим спричинив народний гнів (по всій Росії сотні демонстрантів тепер кричать «Путин вор!»). Путін відповів брутальними розгонами акцій протесту й посадкою Навального, чим також не додав собі рейтингу. Позиції «тата» поступово слабшають. А на кремлівській «вежі», яка цинічно спровокувала Навального, хтось задоволено усміхається…
А тим часом…
Ютубівський фільм Навального про палац Путіна у чорноморському Геленджику став справжнім хітом: його подивилися вже понад 86 мільйонів глядачів.
«Найпотаємніший і найбільш захищений об’єкт у Росії, — розповідає Олексій Навальний у цьому фільмі. — Це не будинок за містом, не котедж, не резиденція. Це ціле місто, радше королівство. Тут є неприступні стіни, власний порт, власна охорона, церква, власний пункт пропуску, зона заборони польотів і навіть власний перетин кордону. Це окрема країна у складі Росії».