Пандемія пандемією, а сезон – за розкладом
Іспанія й Італія не чекають на туристів з-за кордону. Це хочуть використати головні конкуренти – Греція і Туреччина
Пандемію коронавірусу ще не переможено, але країни, які влітку традиційно приймають багато туристів, уже готуються до відпочинкового сезону. Італія й Іспанія на закордонних гостей цього року не розраховують, сподіваючись тільки на співвітчизників. Це прагнуть використати конкуренти, насамперед Греція і Туреччина. Перша готується прийняти перших закордонних туристів у липні, а друга — уже 15 червня (якщо відновиться авіасполучення). Аби уникнути повторного вибуху епідемії, турецьке міністерство туризму заборонило «шведський стіл». У готелях не буде анімації, і відпочивальники не зможуть поїхати на екскурсії…
У дискусіях про відпочинковий сезон, які точаться зараз в Італії, йдеться виключно про своїх, італійських туристів. Імовірний приїзд гостей з-за кордону поки що ніхто не обговорює. Схоже, на Апеннінах уже змирилися з тим, що до Італії, яку так болюче уразила пандемія коронавірусу, іноземці цьогоріч не приїдуть.
Власті курортних регіонів країни налаштовані оптимістично: чимало італійських відпочивальників уже забронювали собі місця у готелях і пансіонатах. Зокрема, багато бронювань на жовтень, який на півдні Італії цілком «літній». Оптимізму готельєрам додав директор Департаменту інфекційних хвороб Національного інституту здоров’я Джованні Рецца. Мовляв, якщо нинішня тенденція до зменшення кількості заражень збережеться, «можна сподіватися, що італійці зможуть поїхати до моря». Але при цьому, попереджає Рецца, «на пляжах доведеться дотримуватися соціальної дистанції».
Місцева влада Сардинії, Апулії, Калабрії та інших курортних регіонів Італії вже розпочала підготовку до особливого відпочинкового сезону. Насамперед ідеться про безпеку на пляжах (у тому числі «диких», безплатних, — аби ті не перетворилися на «епідемічні бомби»). По-перше, на пляжах установлять дошки з інформацією про «посткарантинні» правила засмагання. По-друге, орендаторам пляжів рекомендують найняти додаткових працівників, які стежитимуть за тим, чи виконують відпочивальники ті правила. А над пляжами літатимуть безпілотники: чи усі дотримуються соціальної дистанції?.. Як вирішила влада містечка Санта Марина (узбережжя Чіленто, південь країни), відстань між лежаками й парасольками різних родин становитиме не менше п’яти метрів, причому в одному такому «гнізді» зможуть перебувати не більше чотирьох осіб. Перед входом на пляж усім відпочивальникам мірятимуть температуру, крім того, муситимуть повідомити свої особисті дані.
Іспанський уряд, порівняно з італійським, оцінює перспективи відпочинкового сезону обережніше. Міністр споживання Альберто Гарцон закликав іспанців, які хочуть забронювати місця на рідних курортах, до «терпіння». За словами Гарцона, «вчені ще багато не знають про цей вірус і те, як він поширюється, тому плани на відпустку повинні залишатися на карантині»… А міністр праці Йоланда Діас припустила: «Напевно, до кінця цього року сектор туризму… не відновить свою діяльність».
Боязких іспанських урядовців жорстко критикує Іспанська федерація агенцій подорожей (CEAV), яка об’єднує предствників туристичного й готельного бізнесів. (Разом вони виробляють 20% ВВП Іспанії, даючи роботу 3 мільйонам людей). За підрахунками CEAV, через карантин готельний сектор Іспанії уже втратив понад 50 мільярдів євро доходів. Тому, на думку CEAV, цього літа іспанські курорти просто зобов’язані приймати відпочивальників. Звичайно, з Іспанії, про закордонних туристів, як і в Італії, не йдеться. (2019 року Іспанію відвідали майже 84 мільйони іноземних гостей, які залишили у країні понад 92 мільярди євро). Іспанським готелям, які гарантуватимуть, що їхні співробітники й гості убезпечені від зараження коронавірусом, планують надавати звання Covid Free, тобто «вільний від Covid».
А ось Греція, де завдяки вчасному запровадженню жорстких карантинних обмежень інфікованих коронавірусом небагато, від планів приймати закордонних туристів не відмовляється. (Греки сподіваються, що, за умови позитивного розвитку ситуації, брак туристів у травні й червні компенсує оксамитовий сезон у жовтні й листопаді, коли відпочивальників, порівняно зі звичайним роком, може бути більше). Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс навіть закликав Європейську Комісію «якомога швидше» розробити план відновлення вільного пересування людей усередині Шенгенської зони. Атени можна зрозуміти: п’яту частину ВВП Еллади створює саме туризм, у цій галузі — близько чверті усіх робочих місць.
Як розповів грецький міністр туризму Гаррі Теохаріс, відпочивальників з-за кордону країна прийматиме, починаючи з липня. Однак лише з тих держав, де коронавірус до того часу вже приборкають. За словами Теохаріса, Атени розглядають можливість запровадити для відпочивальників «паспорт здоров’я», який підтвердить, що людина не хворіє на Covid-19.
У Туреччині, що як місце пляжного відпочинку дуже популярна й серед українців, уже оголосили точну дату початку туристичного сезону. 24 травня, відразу після релігійного свята Рамазан Байрам (23-го), тамтешні готелі відкриються для туристів із Туреччині, а уже з 15 червня будуть готові прийняти туристів з-за кордону. Звісно, якщо не буде форс-мажору з пандемією (зараз ситуація у Туреччині розвивається оптимістично: кілька днів поспіль кількість одужалих перевищує кількість нових інфікованих) і якщо відновиться авіасполучення «з тими країнами, у яких ситуація з епідемією нормалізувалася».
Аби уникнути повторного вибуху епідемії, міністерство туризму Туреччини встановило правила, за якими цього сезону працюватимуть готелі на тамтешніх курортах. Як інформує сайт turkeyforfriends.com, харчування за системою «буфет» (у нас це чомусь називають «шведський стіл») не буде. Обслуговування за принципом «усе включено», імовірно, збережеться, але порційні страви й напої подаватимуть туристам офіціанти (у ресторані або ж навіть у номер).
Як скасування «шведського столу» вплине на вартість відпочинку? Точно не здешевить. Додатковим офіціантам треба платити, а туристів у готелях буде щонайменше удвічі менше: завантаження готелів дозволили не більше, ніж на 50% від максимальної місткості — аби уникнути скупчень людей, зокрема, у ресторанах. Відповідно, кількість шезлонгів на пляжах і біля басейнів буде скорочено вдвічі, а відстань між ними буде збільшено до кількох метрів (безпечна соціальна дистанція).
Буде також збільшено кількість готельного персоналу, офіціантів, покоївок і прибиральниць, аби пришвидшити прибирання й дезінфекцію приміщень. Увесь персонал готелів зобов’яжуть постійно носити маски й регулярно проходити медичний огляд, зокрема, здавати тести на коронавірус.
Турецьким готелям також наказано збільшити кількість медичного персоналу. У кожному готелі цілодобово чергуватимуть лікар і кілька медсестер. У медичному кабінеті має бути набір необхідних ліків і тестів на визначення Covid-19.
Відпочивальники не зможуть їздити на автобусні екскурсії (принаймні їх не продаватимуть на території готелів), зокрема, ходити вздовж узбережжя на яхтах, які можна буде орендувати хіба що індивідуально. Нічні клуби й дискотеки за межами готелів не працюватимуть, а в готелях скоротять розважальні програми. Найімовірніше, так званих аніматорів не буде, а замість вечірніх танцювальних шоу гостям запропонують послухати музику. У записі.
І нарешті, усі турецькі готелі, які цього сезону планують приймати туристів, зобов’язані одержати «Сертифікат чистоти» — документ, що підтверджує, що на території даного готелю не виявлено коронавірусу.