Трамп пішов на війну з Китаєм
Президент США підозрює, що коронавірус вирвався з лабораторії в Ухані. І погрожує Пекіну «наслідками»
Різкі заяви Дональда Трампа та інших американських високопосадовців свідчать: США готові офіційно звинуватити Китай у тому, що коронавірус поширився на цілий світ. Вашингтон закидає Пекіну, зокрема, недооцінку масштабу небезпечної епідемії і переслідування медиків, які наважилися сказати китайській владі незручну правду. В Америці впевнені: влада комуністичної КНР від самого початку приховувала правду про епідемію, її перебіг, масштаб, спосіб поширення, кількість заражень і смертних випадків. Китайці, впевнений Білий дім, продовжують брехати й маніпулювати фактами у цій справі, намагаючись використати пандемію, аби послабити Захід.
ПОСИЛАЮЧИСЬ на джерела в американській розвідці, телеканал Fox News повідомив: США починають розслідування, яке має встановити, чи коронавірус вийшов із Уханської вірусологічної лабораторії.
Розвідслужби збирають інформацію про цей заклад і початок епідемії коронавірусу. Висновки будуть передані адміністрації президента Дональда Трампа, який уже погрожує китайцям «наслідками».
«Китайці кажуть, що джерелом інфекції був кажан, — заявив президент США на прес-конференції. — Але цей кажан був начебто проданий на ринку, розташованому за 40 миль від місця, де було підтверджено перші випадки зараження». Fox News розповів: джерелом коронавірусу був не ринок в Ухані, а розташована у цьому місті наукова лабораторія. Інформатори Fox News бачили секретні документи, які підтверджують: зараження першої людини, «нульового пацієнта», новим коронавірусом сталося саме в лабораторії Уханського інституту вірусології. Згодом її інфікований співробітник почав заражати інших жителів міста, що спричинило спочатку епідемію, а потім — пандемію.
Як написала газета Washington Post, іще у січні 2018 року співробітники посольства США в Китаї попереджали про недостатній рівень безпеки у лабораторії Уханського інституту вірусології. Після візиту до цього закладу американські дипломати повідомили Вашингтон про «ризиковані дослідження коронавірусу, який походить від кажанів». Співробітники посольства США також попередили: досліди з коронавірусом у лабораторії в Ухані можуть спрчинити пандемію, схожу на пандемію SARS 2003 року.
Як стверджують джерела Fox News, версія про зараження на ринку була нічим іншим, як спробою Пекіна зняти зі себе відповідальність за поширення коронавірусу. А Всесвітня організація охорони здоров'я, ВООЗ (її очільник, ефіоп Тедрос Гебреєсус, обійняв цю посаду за сприяння Китаю), усіляко допомагала Пекіну приховувати правду. Зокрема, саме на ВООЗ посилався речник китайського МЗС Чжао Ліцзян: мовляв, організація Гебреєсуса заявила, що доказів створення коронавірусу в лабораторії немає… Це справді так. Але жодним чином не означає, що в уханській лабораторії не працювали з коронавірусом, який походить від кажанів. Саме під час таких небезпечних експериментів цей вірус перекинувся на людину… Відповідальність Китаю очевидна: недоліки у системі безпеки призвели до катастрофи.
НА ПОЧАТКУ квітня інформагенція Bloomberg повідомила про таємну доповідь розвідки США. У ній йшлося, що власті Китаю приховують справжній масштаб смертності від Covid-19. «Щодня я чую у ЗМІ, що найбільше людей помирають в Америці, — заявив кілька днів тому Трамп. — Насправді це Китай, а не ми, маємо найвищу смертність серед осіб, заражених коронавірусом».
За офіційними китайськими даними, в Ухані від коронавірусу померли 2535 осіб. Як інформував «Голос Америки» (ГА), сім найбільших похоронних бюро Уханя щодня видавали родичам померлих близько 500 урн із прахом. «Якщо крематорії працюють цілодобово, як могло загинути так мало людей?» — цитувало Радіо «Вільна Азія» одного з жителів Уханя.
Чимало місцевих, писав ГА, вважають, що, починаючи з грудня, у місті померли понад 40 тисяч осіб.
Щоправда, днями китайські власті внесли корективи до своєї статистики. Як повідомила державна інформагенція Xinhua, в Ухані тепер загиблих від коронавірусу приблизно на 50% більше — 3869. Звідки така різниця у цифрах? Кажуть, на ранніх стадіях епідемії кількість інфекцій зростала як лавина, значно перевищуючи можливості служби охорони здоров’я. Частина пацієнтів не потрапила до лікарень і померла вдома. До того ж у медзакладах «траплялися випадки запізнілої, неповної або неправильної звітності».
Фактично, Китай визнав, що його офіційна статистика була звичайною «липою». Хоча продовжує приховувати справжній масштаб катастрофи… Усе в найкращих традиціях пропаганди тоталітарних і авторитарних режимів. Мовляв, Китай набагато краще дав собі раду з коронавірусом, ніж Захід, а значить, ніхто не турбується про громадян краще, ніж рідна комуністична партія…
РОЗДРАТУВАННЯ Трампа зрозуміти легко. Коли коронавірус уразив США, його політичні опоненти з табору Демократичної партії звинуватили президента у тому, що той не підготував Америку до пандемії. А восени у Штатах президентські вибори… Звичайно, атаку Трампа на Китай можна розцінити як спробу перекласти відповідальність, відволікти увагу від власних прорахунків. Телеканал Fox News, до речі, симпатизує Республіканській партії Трампа… Водночас його критика китайської позиції щодо коронавірусу є слушною. І, схоже, до думки Вашингтона у світі вже починають прислухатися. «Інформація про походження коронавірусу є для вчених дуже важливою, — наголосив
Держсекретар США Майк Помпео впевнений: оскільки поведінка Китаю була і є «непрозорою», то чимало держав невдовзі відмовляться від співпраці з китайськими компаніями. Звичайно, наразі це більше американське бажання, ніж реальність. У самих Штатах далеко не всі найбільші компанії підтверджують свою готовність перенести виробництво з Китаю до інших країн, хоча останніми днями таких компаній і побільшало… З іншого боку, слова Помпео можуть бути своєрідним попередженням: ось до чого треба готуватися. Адже, за деякими даними, якщо розвідка США дійде висновку, що Китай приховав факт зараження «нульового пацієнта» в уханській лабораторії, то Америка може запровадити щодо КНР серйозні економічні санкції.
«Президент Трамп відкрито каже те, що думають багато експертів, політиків і звичайних громадян: «Я не вірю інформації, яку надає Китай», — пише журналіст Польського радіо Петар Петровіч. — Термін «китайський вірус», який вживає Трамп, є символом безкомпромісності, яку сьогодні багато європейських країн не можуть собі дозволити, бо купують ліки у китайських постачальників… Можна припустити, що вже невдовзі, після того, як настане унезалежнення від китайських «подарунків», критика режиму в Пекіні посилиться… Настане абсолютно нова форма відносин із Китаєм, що значною мірою втратив свій авторитет, який так довго й ретельно відбудовував.
Відносини Китаю зі США вже давно погані, із тенденцією до дуже поганих. Уже за часів Барака Обами були помітні сильний зсув інтересів США до цього регіону Азії та підтримка його держав — на тлі усе агресивніших рухів КНР. Президентство Дональда Трампа лише посилило ці тенденції. Республіканці атакували владу КНР і не зупинилися навіть перед оголошенням торговельної війни. Трамп урешті-решт вийшов із неї переможцем, але жодна сторона не сумнівається, що це ще не кінець суперництва.
…Коронавірус — лише найбільш видиме поле конфлікту. Обидві держави все ще ведуть між собою торговельну війну, сперечаються у питаннях безпеки, прав людини й свободи слова. І ці суперечки триватимуть. Від результату цього суперництва багато в чому залежить майбутнє усієї планети".