«У багатьох повмирали синьйори. Не буде кого доглядати»
Українські заробітчани залишились сам на сам не лише у вогнищі коронавірусу, а й без роботи
«Італійським Уханем» світові медіа називають Ломбардію. Регіон став осередком масштабної епідемії, зокрема провінція Бергамо, з однойменною столицею. Вогнище коронавірусу «розгорілось» після футбольного матчу Ліги чемпіонів. Мер міста Джорджо Горі назвав цей матч «біологічною бомбою», яка розпочала пандемію в Італії. У Бергамо десять років мешкає 45-річна українка Марія. Як і більшість заробітчан, доглядала італійців поважного віку. Після оголошення карантину від роботи не відмовилась. Каже, спочатку до пандемії ставилась легковажно. Аж поки 80-річну жінку, на яку працювала, не забрали до лікарні. Синхронно зі синьйорою Марія відчула перші симптоми хвороби.
«Раптово піднялась температура до 39 градусів. Почало лихоманити. Страшенно ломило тіло. Шкіра боліла так, що не могла доторкнутись. Від гарячки втратила смак і нюх», — згадує початок хвороби Марія.
Жінка зателефонувала лікарям. Ті приїжджати відмовились, заборонили виходити з дому.
«Тестуватись мені не запропонували. Сказали лікуватись вдома. Мовляв, забирають у лікарню лише тих, кого хвороба „душить“, хто не може дихати і потребує апарата штучної вентиляції», — розповіла Марія.
Багатьох хворих лікували дистанційно, бо шпиталь Папи Джованні XXIIІ, де лікують хворих на коронавірус, був переповнений.
«По телефону лікар розповів, які ліки приймати. На третій день хвороби з’явився кашель. Лікували симптоматично: аспірином від температури, протизапальними препаратами від болю у тілі, сиропом від кашлю», — каже Марія.
Жінці пощастило, що в Італії мешкає її донька. Дівчина привозила ліки і залишала їх під дверима, щоб не контактувати з мамою. Тиждень Марія лежала у мареві. Синьйора, яку доглядала, померла у шпиталі. У неї був коронавірус.
«Після цього не мала сумніву, що і у мене коронавірус. Всі симптоми і підтверджений діагноз у контактної зі мною італійки про це свідчили», — стверджує Марія.
Марія припускає, що її імунітет поборов коронавірус. Зараз вона здорова, однак залишається вдома на карантині. На вулицю виходить за крайньої потреби — у магазин чи аптеку. Люди у місті між собою намагаються не контактувати. Коли випадково зустрічаються, «шарахаються» одне від одного.
«Місто закрите, працюють лише аптеки та продуктові магазини. Виходити далі 200 метрів від дому заборонено. Щоб пересуватись між містами, потрібно мати спеціальний дозвіл, інакше великий штраф. Людина, яка була у контакті з хворим, мусить ізолюватись на 14 днів, якщо її зупиняють на вулиці — штраф до 6 тисяч євро, чи навіть ув’язнення», — розповіла Марія.
Виходити на вулицю можна лише у захисті. З ним проблеми. Масок в аптеках немає, їх доводиться замовляти і чекати тижнями. Одноразові маски, які раніше коштували декілька євроцентів, тепер по 10 євро. Не вистачає захисту ні мешканцям, ні лікарям у шпиталях. Італійці нарікають на сусідні країни, мовляв, від них чекали допомоги і не отримали. Відгукнулись росіяни, але разом із гумдопомогою в країну прибули військові.
«Через репутацію росіян у світі італійці дуже перелякались того „гумконвою“. Спочатку не хотіли впускати їх. По телевізору щодня виступали схвильовані італійці, хотіли відмовити росіянам, знаючи наслідки їхньої „допомоги“. Однак потім таки пропустили», — каже жінка. Провідні італійські видання, з посиланням на джерела у політколах та генштабі країни, заявили, що 80% російської допомоги виявилась малокорисною.
Тим часом в Італії і без військових росіян вистачає клопоту. У бергамівському крематорії за добу можуть прийняти лише 25 людей. У місто прибула колона італійських військових, які вивозили трупи у сусідні міста на кремацію. Кадри похоронного конвою, які облетіли світ, зняли саме у Бергамо. Через черги на поховання померлих залишають вдома «на очікування».
«У моєї знайомої українки також померла синьйора. Тіло у труні привезли додому і залишили, поки не з’явиться місце для кремації. Діти померлої теж захворіли на коронавірус, тож навіть не змогли попрощатись з матір’ю. Українка декілька днів була змушена залишатись у помешканні з трупом. Розповідала, що доводилось жити, як зазвичай: зранку пила каву, робила їсти, дивилась телевізор, а у сусідній кімнаті лежала небіжка», — розповідає Марія.
Місцеві підозрюють, що заражених і померлих у країні більше, адже не всім робили тести.
«Ознаки сповільнення можуть свідчити про ефективність карантину. Але піку епідемії ми не досягнули», — припускає голова Національного інституту здоров’я Сильвіо Брусаферро.
В Італії від коронавірусу вже померло понад 12 тисяч людей.
Найбільше недуга «косить» італійців поважного віку, організм яких не здатен побороти вірус.
«У багатьох знайомих повмирали від коронавірусу синьйори. Ми залишились сам на сам не лише у вогнищі коронавірусу, а ще й без роботи. Скоро не матимемо кого доглядати», — розповідає Марія.
Місцеві видання публікують прогнози, що лише у Бергамо дві тисячі доглядальників за старими людьми втратять роботу через смерть роботодавця та розірвані контракти від страху зараження. Та поки ніхто не може спрогнозувати, як зміниться країна після пандемії і чи буде в Італії місце для українських заробітчан.