Еліза Дзвонкєвіч: «Якщо особа почувається українцем, то навіщо хоче отримати Карту поляка?»
Генеральний консул Республіки Польща у Львові дала відверте інтерв’ю «Високому Замку»
Спливло три місяці, як вперше в історії дипломатичне представництво Польщі у Львові очолила жінка. Генеральний консул Еліза Дзвонкєвіч (на фото) є дипломованим українським філологом. Приїхала до Львова із 18-річним сином Едгаром, який зараз навчається у школі з польською мовою викладання. В ексклюзивному інтерв’ю для «ВЗ» пані Еліза розповіла, як почалася її дипломатична кар’єра, як дає собі раду з непростими українсько-польськими стосунками та що хоче змінити у роботі очолюваного Консульства.
— Пані Елізо, чому свого часу обрали саме українську філологію?
— Мене цікавили держави, розташовані на схід від Польщі. Усе, що було пов’язане з Радянським Союзом, злочинами, які вчинялися там — від більшовицької революції до сучасності. Відчувала солідарність із державами, розташованими на схід від Польщі. У Польщі з повоєнного часу «не було» справжньої історії. Подавалося так, що держава була моноетнічна. Але у мене в ліцеї був чудовий вчитель польської мови та історії. Він розповідав про такі речі, якими молодь зазвичай не цікавиться. А мені було цікаво.
Вступала одночасно на польську і на українську філологію, яку склала успішно й могла навчатися на денному відділенні. Мені здавалося, що україністика дуже цікава, але малопопулярна й маловідома. Від початку 1990-х років, як харцерка (польські скаути. — Авт.), бувала у Львові, зустрічалася з місцевими поляками.
— Як стали дипломатом?
— Значну роль зіграла робота у Фонді «Допомога полякам на Сході». Це державний фонд, який очолював або міністр, або віцеміністр іноземних справ Польщі. Тоді й зав’язалися контакти у середовищі МЗС. Навіть коли працювала в інших галузях, мій погляд був скерований на схід від Польщі. А людей із такими зацікавленнями небагато.
— Чи не вважаєте, що призначення недипломата на посаду генконсула якось применшує значення для Польщі Генконсульства РП у Львові?
— Польське МЗС скрупульозно добирає кадри. У польській мові слово «аматор» має два значення: перше — «неспеціаліст», а друге — особа, яка робить щось із задоволенням, є пасіонарієм чогось. Я була відома у дипломатичних колах як аматор цієї території, особа, яка цікавиться нею, добре знає тутешні взаємні відносини і має багатий досвід.
— Вже знайшли тут друзів?
— Звичайно. Ще не було нагоди зробити щось разом, окрім «Свята Святого Миколая» для дітей учасників АТО/ООС, організованого Дипломатичним клубом Львова з ініціативи пана В’ячеслава Войнаровського — представника Міністерства закордонних справ України. Добрі стосунки маю із директором Інституту епідеміології Борисом Кузьміновим. Хочемо відновити пам’ять про Генрика Мосінга. Це польський епідеміолог, який у часи Другої світової війни і післявоєнні роки працював у Львові над щепленням проти тифу.
— За три місяці, що ви очолюєте Консульство, які відкриття для себе зробили?
— У Львові великі затори на дорогах, тому не користуюся службовим авто, люблю ходити пішки. В такий спосіб пізнаю Львів, його вулички, закапелки, де не ходять туристи. Не припиняю захоплюватися містом — перлиною! Львів — одне з найгарніших міст, які бачила. Закохана у Львів!
Важливо підтримувати добру співпрацю з українським середовищем. У неполітичних питаннях стосунки між нами чудові. Наприклад, співпрацюють польські й українські пожежники, розвиваються культурні контакти. Але є проблемні питання — історичні, політичні, і тут буває складно.
— Нещодавно Консульство опинилося в епіцентрі скандалу. СБУ виявила осіб, які електронною поштою надсилали погрози вбивства працівникам Генконсульства Польщі у Львові від імені журналіста інформагенції «Вголос», який проводив журналістське розслідування щодо видачі Карти поляка. Також зловмисники готували листи з погрозами, зокрема генконсулу РП у Львові. Чи справді були погрози? Чи існує «мафія», яка займається незаконним оформленням Карт поляка? Яких заходів вживає з цього приводу Генконсульство РП у Львові?
— Це правда, ми отримали погрози і повідомили про це поліцію та прокуратуру. Давали свідчення. Та поки триває слідство, нам ніхто не надавав ніякої інформації. Карта поляка видається безкоштовно, для отримання не потрібні жодні посередники. Якщо хтось вирішує комусь за неї заплатити, це означає, що ці люди не почуваються впевненими у своїх силах. Або просто дають себе обдурити різним шахраям. Цим мають займатися правоохоронні органи України.
— «Посередники», власне, й «надавали послуги» людям, які не мають польського походження. І обіцяли зробити це через польські громадські організації у Львові.
— Це брехня, так неможливо зробити Карту поляка. Буває, у родині знають, що хтось має польське походження, але не можуть це документально підтвердити. Правила говорять: якщо хтось є активним членом польської громадської організації, то може дістати підтвердження цього — для отримання Карти поляка. Крім цього підтвердження, з кожним кандидатом у Консульстві проводять співбесіду. Це не екзамен, це просто розмова. Але мусить бути і підтвердження, і розмова, і документи. Ніхто, крім Консульства, не має права видавати Карту поляка. Тим паче ніхто не може гарантувати, що людина отримає цю Карту.
— Щодо співбесіди з кандидатами у Консульстві також йшлося у матеріалі «Вголосу». Зокрема стверджується, що «під час співбесід польські дипломати використовують залежність людей від ситуації і часто змушують кандидата трактувати спірні історичні питання на користь Польщі. Людей, фактично, примушують визнавати правоту офіційних органів РП у міждержавних суперечках, зрікатися своїх поглядів на героїзм окремих українських діячів, місцями навіть вказують на меншовартість української нації». А саме, консул Ірена Нагурська, яка проводила співбесіду, стверджувала, що «злочин проти поляків у Гуті Пеняцькій вчинили українці», «…Для нас неприпустимо, щоб хтось мав Карту поляка і вважав Бандеру та Шухевича героями». Хіба коректно так проводити співбесіду?
— Як не прикро, але Організація Українських Націоналістів відповідає за етнічні чистки поляків на Волині. Це історичні факти. Але ця ж організація боролася за незалежність України з НКВД, з радянською окупацією. І це нас поєднує. Ми теж мали солдатів підпілля, які боролися за вільну й незалежну Польщу. На жаль, є такі постаті в історії України, які відповідають за злочини проти невинних цивільних осіб. Бо коли спалюють усе село і його повністю винищують, це є злочин. Для нас глорифікація постатей, які здійснили злочин проти поляків, неприпустима. Під час співбесіди стараємося не задавати питань про конкретних осіб, бо нам потрібно не це, а загальні знання. Але якщо розмова зійде на певні конкретні теми, тоді очікуємо конкретної відповіді.
— І люди, щоб отримати Карту поляка, які виросли в Україні, кажуть: «Так, Бандера і Шухевич — не герої»?
— Якщо особа почувається українцем, то навіщо вона хоче отримати Карту поляка? У статті, яку ви цитуєте, стверджувалося, що примушуємо людей це визнавати. Ми нікого не примушуємо звертатися до нас по Карту поляка. Якщо хтось звертається за цим документом, робить це добровільно і повинен розуміти наші історичні обставини. Мені би хотілося, щоб Польща й Україна мали добрі відносини. Натомість є ситуації, в яких треба відверто сказати, що ми не погоджуємося з чимось. Наприклад, на будинку польської школи № 10 у Львові встановлено меморіальну дошку провіднику ОУН Роману Шухевичу. А він відповідає за етнічні чистки на Волині i у Галичині. Там загинуло багато людей. У цьому є певна злостивість — розміщувати пам’ятну дошку такої постаті на будинку школи, до якої ходять польські діти. Не можу казати, що ці речі не мають значення. Не вважаю, що поляки кришталево чисті. Немає такого народу, який би не мав на сумлінні якоїсь вини. І мені теж часом психологічно важко слухати про те, що поляки щось погане робили. Але вільні й незалежні держави не мають обирати своїми героями людей, які мають на своїх руках кров цивільного населення.
— Останнім часом бачимо низку недружніх дій щодо українців з боку Польщі. Це і плюндрування могили українців на горі Монастир у Підкарпатському воєводстві. І затримання польськими прикордонниками відомого українського журналіста Вахтанга Кіпіані, який мав книжку про УПА. І перейменування вулиці у Перемишлі, названої на честь греко-католицького єпископа Йосафата Коциловського, репресованого у радянські часи. Чи це не свідчить про погіршення стосунків між нашими країнами? Хоча під час останньої зустрічі у Варшаві президенти України і Польщі Володимир Зеленський і Анджей Дуда заявили, мовляв, «все буде добре», дали зрозуміти, що спірні історичні питання починають вирішуватися. Але не забуваймо, що обидва президенти — популісти, які готуються до виборів…
— Я би не оцінювала Анджея Дуду як популіста. Ви кажете про погіршення стосунків між нашими країнами, то якби Анджей Дуда був популістом, він міг би подумати, що його електорат не хоче добрих відносин з Україною. Тоді не сказав би, що поляки відбудують пам’ятник на горі Монастир, не запропонував би спільно увічнити пам’ять українських і польських солдатів, які у 1920 році боролися проти більшовиків. Щодо перейменування вулиці Коциловського, це рішення у компетенції місцевого самоврядування. На місцях у Польщі править опозиція. У міській раді Перемишля при владі опозиціонери із переважно націоналістичними поглядами. Тобто рішення про перейменування прийняла не та політична сила, яка зараз при владі.
Знаємо, що є сили, які би хотіли, аби відносини між нашими країнами не були добрі. Це потужні сили, величезні гроші, цілеспрямована пропаганда. Тому ми повинні обговорювати важкі теми. Треба навчитися взаємної чутливості. Якщо для українців є речі травматичні, не виставляймо їх перед їхніми очима. Якщо для поляків є травматичними спогади із Волині, не треба підкреслювати, що учасники цих подій — герої України. Мусимо бути більш делікатними. Повинні себе взаємно поважати.
— Нещодавно у Польщі проводили соціологічне дослідження, яке засвідчило, що у польському суспільстві зросло негативне ставлення до людей інших національностей, зокрема українців. Чому це відбувається?
— Я цього не відчуваю. Але є дуже потужна пропаганда, яка йде зі сходу, що українці буцімто є ворогами поляків. Ці впливи — з Москви. Особливо Інтернет дуже шкодить. Люди починають думати, що, може, справді українці є ворогами поляків. Та коли спілкуються з українцями на роботі, то думають так: може, українці й налаштовані проти нас, але мої знайомі українці дуже порядні й милі. Тобто поляк одночасно може вважати, що відносини між українцями і поляками погані, і при цьому мати добрі особисті стосунки з конкретними українцями. Українці добре вписалися у польське суспільство. Знаю багато співвітчизників, які швидше візьмуть на роботу українця, ніж поляка. Бо часто українці краще працюють, більш зацікавлені у роботі. Якщо бачу спроби нас протиставити, то лише в середовищі деяких політиків.
— Від березня німці відкривають свій ринок праці для громадян поза ЄС. Чимало українців, які працювали у Польщі, можуть поїхати до Німеччини, оскільки там вищі зарплати. Чи вживатиме Польща заходів для утримання працівників? Трудові мігранти з України сприяють розвитку польської економіки.
— Польща робить багато речей, щоб українці добре почувалися. Зараз найменші банки мають хоча б інтернет-сторінку українською мовою, аби українцям було легше користуватися банківськими послугами. У всіх установах можна залагодити справи українською мовою. На початках може бути сильне зацікавлення виїздом до Німеччини, але потім ситуація стабілізується. Маємо схожі мови, наші народи близькі між собою. Ми «приречені» одне до одного. Українцю буде легше залишитися у Польщі, ніж їхати кудись у чуже середовище.
— Що ви змінили у роботі Консульства, коли прийшли на цю посаду?
— Хочу запровадити урочисту процедуру вручення Карти поляка. Це буде певне відновлення справедливості. У радянські часи поляків на цих теренах позбавили польського громадянства. Українцям не можна було бути українцями, полякам — поляками. Усі були «радянським народом». І через стільки років, коли людей висилали на Сибір, у Казахстан, повернення можливості називатися поляком — це певна сатисфакція. Тому Карта поляка — важливий документ. Законодавець хотів, щоб цей документ видавали в урочистих обставинах. Щоб не був вручений нашвидкуруч, щоб людям сказали кілька теплих слів, вручили квіти. Незабаром відбудеться перше вручення Карти поляка в урочистий спосіб.
— Маєте хобі?
— Люблю кататися на лижах, на ровері. Не люблю куховарити (сміється. — Авт.). Хоча мій син любить мої зупи.
— Що читаєте?
— Улюблений письменник — Юзеф Мацкевич. Він сказав влучну фразу: «Немає поганих і добрих народів. Є погані й добрі люди». Ціную польського поета, народженого до війни у Львові, Збігнева Герберта. Моя улюблена повість — «Коханець Великої Ведмедиці» Сергія П’ясецького. Багато читаю історичних спогадів. Це мій улюблений жанр.
— І яка ваша улюблена історична постать?
— Імпонує перша професор Львівського університету Кароліна Лянцкоронська. Важливою постаттю є Юзеф Пілсудський. У моїй родині був культ Пілсудського. Знаю, що він зробив багато помилок, але це була харизматична постать. Це важлива особа в історії наших обох народів. Польсько-український союз вважав суттєвою обороною перед імперіалістичними прагненнями більшовицької Росії. Він був архітектором союзу з українським отаманом Симоном Петлюрою у 1920 р. У незалежній Україні бачив союзника та друга Польщі.