На Близькому Сході «запахло» великою війною
І дай Боже, аби вона не вирвалася за межі цього гарячого регіону...
Власне, ця війна вже розпочалася: у відповідь на ліквідацію американцями іранського генерала Касема Сулеймані Тегеран завдав ракетного удару по кількох військових базах США в сусідньому Іраку. Найімовірніше, американський президент Дональд Трамп не залишить цієї зухвалої іранської атаки без відповіді…
Кілька днів тому Трамп заявляв про можливість удару відразу по 52 іранських об’єктах. У такий спосіб господар Білого дому нагадав про 52 американських заручників, дипломатів і працівників посольства, яких захопили 1979 року в Тегерані іранські студенти, ісламські фанатики. Більшість заручників утримували тоді 444 дні… «Той, хто нагадує про цифру 52, має пам’ятати також про цифру 290», — відповів Трампові президент Ірану Гасан Роухані. Мав на увазі 290 осіб, які загинули 3 липня 1988 року внаслідок катастрофи іранського пасажирського літака, збитого американською ракетою (запущеною з військового корабля Vincennes). Іранський лайнер, що летів над Перською затокою з Тегерана в Дубай (ОАЕ), на численні радіозапити американців не відповідав… Як бачимо, історія ірансько-американських відносин має чимало сумних і навіть трагічних сторінок.
Розташовані в Іраку американські військові бази, у місцевостях Аль-Асад та Ірбіль, іранці обстріляли у ніч із вівторка на середу. Представники Корпусу стражів ісламської революції повідомили, що внаслідок цієї ракетної атаки загинули щонайменше 80 американських військових. Однак у Білому домі інформації про жертви з боку США не підтвердили.
Напередодні США перекинули на Близький Схід додаткові війська, а також шість стратегічних бомбардувальників B-52, які базуються тепер у Катарі.
До Лівану прибули з Італії підрозділи 173-ї бригади повітряно-десантних військ США. Вони долучилися до 10 тисяч американських військових, перекинутих на Близький Схід після ліквідації у Багдаді іранського генерала Сулеймані. Зараз кількість військових США у близькосхідному регіоні сягнула понад 80 тисяч осіб.
Парламент Іраку одноголосно визнав американську армію і Пентагон терористичними організаціями, а також закликав війська США покинути Ірак. Відповідь Вашингтона не забарилася. Попри повідомлення деяких західних ЗМІ, зокрема Reuters i AFP, про вихід американців із Іраку, глава Пентагону Марк Еспер наголосив: США не планують цього робити.
На думку багатьох західних експертів, за тієї ситуації, яка склалася зараз у регіоні, вихід американців із Іраку означав би фактичне поглинання Іраку, більшість населення якого становлять шиїти, сусіднім шиїтським Іраном. Як наслідок, Іран відразу одержав би прямий вихід у Сирію, диктатора якої, шиїта-алавіта Башара Асада, багато років підтримує Тегеран. Сирія, своєю чергою, межує з Ізраїлем та Ліваном, південь якого (тобто якраз ту частину, що примикає до Ізраїлю), контролює шиїтська «Хезболла», яку Захід визнає терористичною організацією. США, очевидно, не хочуть залишати Ізраїль, свого надійного союзника на Близькому Сході, віч-на-віч із Іраном, який після ймовірного захоплення Іраку й Сирії став би значно потужнішим.
Схоже, великої війни у регіоні не уникнути. І дай Боже, аби ця війна не вирвалася за межі Близького Сходу…
«Джеймс Бонд, Роммель і Леді Гага в одній особі»
Ким був убитий американцями генерал Сулеймані?
Іранський генерал Касем Сулеймані і один із керівників шиїтської міліції Іраку Абу Махді аль-Мухандіс загинули в іракському Багдаді внаслідок точкового ракетного удару, якого завдали американці (найімовірніше, за допомогою безпілотного апарата). Загалом унаслідок цієї американської атаки загинули вісім осіб, а дев’ятьох було поранено.
Кар’єра вбитого генерала Сулеймані розпочалася 1979 року, коли в Ірані сталася ісламська революція. У 80-х роках минулого століття, коли шиїтський Іран воював із сусіднім Іраком (у Багдаді тоді правив суннітський режим Саддама Хусейна), Сулеймані значно зміцнив свій вплив у Тегерані. Із 1997 року Сулеймані очолював елітний іранський військовий підрозділ «Аль-Кудс», який, вважають західні експерти, є водночас розвідувальною службою і загоном спецназу. «Аль-Кудс», у якому служать близько 20 тисяч осіб, має на Близькому Сході розгалужену розвідувальну мережу. Використовуючи фінансово-політичний вплив, «Аль-Кудс» фактично контролює деякі близькосхідні регіони. За даними Пентагону, лише у 2003−2011 роках іранський «Аль-Кудс» убив щонайменше 608 американських військових.
Перською мовою Аль-Кудс означає Єрусалим. Отже, назва іранського військового підрозділу, яким командував Касем Сулеймані, нагадує про обіцянку властей Ірану звільнити Єрусалим із-під влади Ізраїлю. Штаб-квартиру «Аль-Кудс» у Тегерані розміщено у будівлі, яку колись займало посольство США.
У вересні 2013 року американське видання The New Yorker писало про Сулеймані як про «таємного керівника, що залишається у тіні» й водночас «управляє Близьким Сходом». Зокрема, Сулеймані багато зробив для того, аби диктатор Башар Асад (є представником громади шиїтів-алавітів) утримався при владі у Сирії
За оцінками видання Arab News, «Іран підтримує близько чверті з 205 терористичних угруповань, які діють у світі». За організацію багатьох терористичних актів відповідав особисто Сулеймані, люди якого ліквідували ворогів ісламського Ірану не лише на Близькому Сході, а й у Таїланді, Індії і Кенії. «Протягом двох років Сулеймані здійснив щонайменше 30 терористичних замахів», — писав шість років тому The New Yorker. За даними розвідки США, 2011-го Сулеймані вів переговори з лідерами мексиканського наркокартелю — щодо вбивства посла Саудівської Аравії у США.
На думку західних експертів, Сулеймані мав значно більший вплив на зовнішню політику Ірану, ніж глава МЗС Ісламської республіки. Були навіть чутки, що Сулеймані намагатиметься стати іранським президентом (генерал, щоправда, це заперечував, мовляв, залишиться «скромним солдатом»).
«Для шиїтів із Близького Сходу Сулеймані водночас як Джеймс Бонд, Ервін Роммель (німецький фельдмаршал