Кременева столиця Польщі
Враження журналіста «ВЗ» від подорожі у Сандомир – невеличке містечко, в якому збереглося 120 пам’яток архітектури
Окрім Кракова, Вроцлава, Ґданська чи Варшави, у сусідній країні є море цікавих міст і містечок, що вражають своєю красою. Невеликі за площею, вони створюють враження містечок, на вуличках яких ось-ось має розпочатися казкове дійство. Саме до таких належить місто Сандомир у Свєнтокшиському воєводстві.
Уперше у цьому місті я була років з вісім тому. Тоді для групи українських журналістів зробили екскурсію підземними лабіринтами. Оскільки часу бракувало, ми не мали змоги насолодитися архітектурою маленького, але такого красивого міста-музею. Цього разу, коли на запрошення турфірми «Карпатія-Галич-тур» я приїхала до Сандомира, склалося враження, що потрапила на величезний знімальний майданчик. Людей на вулицях майже нема, машин також. Здавалося, ось-ось почую команду: «Мотор! Камера!», і бруківкою підуть шляхетні пані у довжелезних сукнях…
Окрім багатоповерхових житлових будинків, у Сандомирі майже нема сучасних будівель. Усе старовинне. Наче музей просто неба. Величні костели з пузатими вежами, замість асфальту бруківка… У містечку, де за документами живуть 24 тисячі осіб (за словами гіда Наталі, лише 18 тисяч. Діти виростають і їдуть на навчання у великі міста. І більше не повертаються, бо у Сандомирі важко знайти роботу. — Г. Я.), досі збереглося 120 пам’яток архітектури різних епох!
Колись тут вирувало політичне і громадське життя — місто було резиденцією королів. Сюди приїжджали високоповажні особи зі своїм почтом. А тепер у Сандомирі панують спокій і тиша.
Попри таку велику кількість пам’яток архітектури, ще донедавна туристи обходили місто десятою дорогою. Але після того, як 2008 року в Сандомирі почали знімати найпопулярніший у Польщі детективний серіал «Отець Матеуш» — про священника, який розгадує найзаплутаніші ребуси скоєних злочинів, кількість туристів з інших міст Польщі та сусідніх країн зросла у рази. Але порівняно з гамірним Краковом Сандомир і далі більше нагадує тиху гавань, аніж туристичну мекку.
Перші згадки про Сандомир датуються ще ХІІ століттям. Старе місто повністю «вмістилося» на великому пагорбі, що розлігся на лівому березі Вісли. Загалом, Сандомир «осів» аж на семи пагорбах. Місцеві жителі називають його «малим Римом». І не лише через ці пагорби. Після смерті Болеслава Кривоуста 1139 року місто стало столицею князівства, яке отримав у спадок спочатку син Болеслава Генріх, а згодом Болеслав Кудрявий. Торгівля у ті далекі часи була двигуном розвитку. І вже у ХІІ столітті Сандомир став центром незалежного герцогства, а через два століття і аж до поділу Польщі Австро- Угорщиною, Пруссією і Росією — столицею воєводства.
Іншим фактором визнання міста у Польщі стало запровадження християнства. Сандомир, як і інші міста Речі Посполитої, потрапив «у ласку» святого Бернарда. Велика діяльність святого отця включала і поширення християнства на землях східних слов’ян. Процес цей був довгим і складним, зате успішним. І вже понад 700 років тому, у ХІІІ столітті, у місті з’явилося кілька монастирів.
Так уже історично склалося, що Сандомир, що подавав такі великі надії, поступово втратив свою колишню велич. Поступився іншим містам. Але залишив собі неповторний шарм, що втілився у пам’ятках архітектури.
Увесь Сандомир можна пройти за якихось дві-три години. Вхід у центральну частину міста — через міські ворота. У місті досі збереглися залишки міської стіни з воротами, збудованими ще у ХІV столітті, за правління короля Казимира Великого. У міських стінах було четверо воріт і дві хвіртки. На жаль, збереглася лише одна, яку назвали «вушко від голки». За легендою, хто пройде крізь те «вушко» і на секунду зупиниться у самісінькому серці «вушка», може загадати бажання. Але тільки одне. Монахи-домініканці, душі яких охороняють ті ворота, здійснять це бажання, однак за умови, що воно не буде матеріальним. За словами гіда Наталі, бажано не просити нову шубу чи «айфон» останньої моделі. І не наступати на п’яти попередній особі, бо виконання бажання може «впасти» на долю когось іншого…
Ще місто відоме як батьківщина воєводи самбірського і львівського Єжи (Юрія) Мнішека — батька Марини Мнішек (дружина московського царя Лжедмитрія І. — Г. Я.). 26 травня 1604 року батько Марини з Лжедмитрієм І уклали контракт, за яким у випадку коронації Дмитра на царя Мнішек погоджувався на його одруження зі своєю дочкою за умови виплати йому мільйона золотих, а також надання Сіверської та Смоленської земель і міст Новгорода та Пскова. У червні 1605 року Дмитро Іоанович став царем і вислав 200 тисяч золотих до Мнішека — як задаток на одруження. Марина в’їхала у Москву через пів року і привезла зі собою на весілля дві тисячі гостей. На весіллі вперше у Москві було подано на стіл європейські страви, телятину, подано індивідуальні тарілки гостям і виделки. До появи Марини Мнішек у Московії ніхто не знав, що їсти треба виделкою, а не руками і ложкою!
Милує око не лише королівський замок Казимира Великого, а й зведений ним у XIV столітті Кафедральний собор. Той король зводив собор за собором. Чому? Казимиру довелося побудувати чимало храмів у Польщі, аж поки Папа Римський не вирішив, що монарх таки спокутував свій гріх, — убивство священника, який мав сміливість дорікнути Казимиру за його численні романи з жінками. За словами гіда, у Казимира Великого було море коханок і позашлюбних дітей. Пані Наталя поставила перед нами загадку: вгадати, скільки тих дітей було. Ми називали різні цифри: 15, 30, 90… І жоден з нас не вгадав. Як з’ясувалося, — 600!
Останніми роками Сандомир дедалі більше відомий також як всесвітня столиця смугастого кременю. Цей камінь уже став, поряд із бурштином, національним ювелірним каменем Польщі. Кременем колись, за словами гіда, латали діри на місцевих польових дорогах, а тепер він став каменем, яким прикрашають себе королеви і зірки світового шоу- бізнесу.
Що таке кремінь смугастий? На перший погляд, звичайний кремінь, лише з однією різницею — його текстура просто набагато красивіша, на поверхні його перерізу природний малюнок — хвилясті смуги, яких звичайний кремінь не має. Сандомирщина — єдиний на Земній кулі район, де є родовище смугастого кременю. Його вважають каменем оптимізму, який діє як ментальний якір, потрібний кожній людині. Ми також придбали вироби з кременю. Не у платині чи у золоті, як купує, скажімо, Вікторія Бекхем, а у сріблі. За пару сережок платили у середньому 20−30 злотих (125−200 гривень. — Г. Я.).
Після екскурсії містом ми вирішили випити кави. Шукали кав’ярню, де би не було багато людей. І були здивовані: посеред дня на центральній ринковій площі майже усі кафешки порожні. Зимовий період — не час для туристів. А місцеве населення, як правило, не особливо сидить у кав’ярнях… Про сучасні часи на площі Ринок нагадують хіба що вивіски сувенірних крамниць та кав’ярень. Коли ж улітку тут проводять лицарські турніри чи демонструють придворні танці, то, за словами гіда, здається, ніби потрапляєш у XV століття. Бо бачиш, як жителі Сандомира зустрічають переможців Грюнвальдської битви, котрi назавжди зупинили просування лицарів Тевтонського ордену на схід.
На площі Ринок є пам’ятник якорю. За словами гіда, хто сфотографується біля нього, обов’язково сюди ще раз повернеться. Ми з подругою відразу ж стали до знимки. Навіть якби не ця легенда, я для себе вирішила: наприкінці червня обов’язково поїду у Сандомир на свято сиру і вина.
Гарні враження про казкове місто мало не було перекреслені чергою на кордоні. З боку Медики черга тягнулася від кордону аж до Перемишля. Не знаю, як люди витримують такі знущання. Один пан кричав до польського прикордонника: «Що ти собі думаєш?! Я вже тут 20 годин стою! Чи вже перестанете знущатися з людей?». А й справді, коли, нарешті, ми зможемо подорожувати, як «білі» люди, — без черг на кордонах і приниження?
Фото авторки
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-тур» за організацію цікавої подорожі.