Через цілющу воду Криніцу-Здруй називають «діамантом польських курортів»
У лемківському містечку, де жив і творив український художник Никифор, оздоровлюються, проводять форуми, фестивалі і катаються на лижах
Щороку на початку вересня гірськолижне містечко Криніца-Здруй у Польщі змінює свій «статус» і перетворюється на «польський Давос» — Міжнародний економічний форум. Так сталося і цього року. 4500 економістів, політиків, культурних діячів з 60 країн світу з’їхалися сюди, щоб взяти участь у ХХІХ Міжнародному економічному форумі. Під час роботи Форуму журналіст «Високого Замку» встигла не лише побувати на важливих і цікавих конференціях, а й ознайомитися з містом, куди люди їдуть оздоровитися.
У цьому маленькому містечку нема супер-пупер визначних пам’яток архітектури, які ми звикли бачити у Кракові чи Вроцлаві. Це містечко мені нагадало український Трускавець — тут ніхто нікуди не поспішає. Різниця хіба у тому, що у Криніці-Здруй місцевість гориста, і у деякі готелі треба йти пішки вгору. Але тут неможливо заблукати, бо всі дороги ведуть у центр.
«Діамантом польських курортів» називають Криніцу-Здруй. З польської Криніца перекладається як джерело, бо ж найціннішим багатством курорту є мінеральні води. Про це стало відомо ще у ХVІІІ столітті. До Криніци запросили професора Бальтазара Аке, якому доручили дослідити лікувальні властивості джерел. На основі цих досліджень австрійський чиновник Франц Стікс фон Саунберген купив тут землю з джерелом для того, щоб зробити невеличку оздоровницю. Так з’явився «Mały Domek», який і став першою курортною будовою, і який функціонує досі. На початку ХІХ століття у ньому вже було відкрито перші купальні, а 1807 року Криніцу офіційно оголосили купальним курортом.
Новий розвиток курорту почався у першій половині ХІХ століття, коли за дослідження взявся професор Ягеллонського університету Юзеф Детл, якого називають батьком польської бальнеології. Уже з 1858 року тут почали застосовувати грязьові ванни, а продовжувачі справи Детла посприяли технічному розвитку. І на початку ХХ століття Криніца стала одним із найвідоміших і найпрестижніших курортів у Європі.
На жаль, під час війни курорт, як і, зрештою, більша частина Польщі, був знищений, але відразу після війни його повністю відновили і його досі вважають найкращою бальнеологічною оздоровницею у Польщі. Тут лікують захворювання шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, порушення обміну речовин, у тому числі і діабет та гінекологічні захворювання.
Але не лише лікуватися та на Економічний форум з’їжджаються у Криніцу. Тут щороку проходить Міжнародний фестиваль опери та оперети, у якому беруть участь понад 1000 провідних оперних солістів з усього світу.
Знають про Криніцу і любителі промчати з вітерцем згори на лижах, оскільки містечко є гірськолижним центром. «Візитівкою» курорту стала най- сучасніша і найдовша у Польщі канатна дорога на гору Явожина. Лижний сезон відкривається в листопаді й закінчується в березні. Але для тих, хто любить кататися на ковзанах навіть влітку, у містечку працює величезний сучасний Палац зимових видів спорту з критим катком.
Коли ввечері поверталася з Форуму у готель, почула, що звідкись ллється чудова класична музика. Подумала, може, якийсь оркестр виступає. Пішла на звуки і побачила, що це «акомпанемент» фонтана, який під музику змінює кольори і ніби вальсує, — струмінь води стає то вищим, то нижчим. Біля фонтана — море народу. Вода і класична музика заспокоюють і лікують…
Була подивована, що у такому маленькому містечку є музей іграшок «Казка». М’які ведмедики, яких, мабуть, довелося «лікувати» спеціалістам, маленькі і великі ляльки, іграшкові меблі, посуд… Тут представлені навіть іграшки з ХІХ століття, а також модні у 80-х роках минулого століття ляльки Барбі. Є тут різдвяні шопки, солдатики і мініатюрні машинки.
Територія Криніци та її околиць, за словами гіда, пов’язана з історією та культурою лемків. Про це свідчить і пам’ятник українському художникові лемківського походження Никифору, який відкрили у 2005 році. Справжнє ім’я художника Епіфаній, хоча насправді він мав щонайменше 17 імен, під якими фігурував у мистецтвознавчих книжках цілого світу. Наприклад: «Никифор з Криніци», «Никифор Криніцкій», «Ян Криніцкій», «Матейко з Криніци», «Майстер з Криніци», «Лемко Никифор».
Ким був Никифор? На стіні греко-католицької церкви у Криніці-Здруй є пам’ятна табличка, що свідчить про те, що саме тут його хрестили і тут він співав у місцевому хорі. Український художник-примітивіст народився 21 травня 1895 року у Криніці, де тоді, за словами гіда, жили 90 відсотків українців. Мама Никифора — німа українка Євдокія Дровняк. Охрестили його Епіфаном на честь святого Єпіфанія, якого Церква вшановує 25 травня.
Якось до Криниці приїхав львівський художник Роман Турин. Ознайомившись із роботами Дровняка, митець був вражений побаченим. Пан Роман зібрав близько двохсот творів Никифора та віддав до паризької галереї на виставку українських, французьких та італійських художників, що відбулася 1932 року. Митець-самоук був визнаний одним із найцікавіших з-поміж майже сорока своїх колег.
Польський художник Єжи Вольф у 1938 році опублікував нарис «Маляр наївного реалізму у Польщі», і відтоді кілька десятків років Никифор був у центрі уваги і митців, і глядачів. Потім були виставки у Польщі. Але справжню славу митцю принесло експонування його робіт у Парижі 1959 року. Відтоді творчість Никифора набула світової популярності. За право вважати його «своїм» досі сперечаються офіційні особи кількох держав. І є за що. Та, як би там не було, його народила українка. То, мабуть, чесніше буде, якщо саме українці його назвуть «своїм».
У своїх творчих пошуках Никифор керувався християнською філософією. Біблійна тема — одна з провідних у його малярстві, зокрема серія «Молитовник». Багатою є його спадщина й світської теми: Никифор намалював сотні картин, які розповідають про життя лемків та їхньої батьківщини — Лемківщини.
Про Никифора можна довідатися у музеї, який відкрили у старенькій віллі «Романувка». В експозиції зібрано 77 найкращих робіт художника, також тут є каталоги виставок, книги та публікації, присвячені Никифору. Художник помер у Криніці у 1968 році, але справжнє його ім’я — Єпіфан Дровняк — було встановлене лише 14 років тому.
Криніца-Здруй, Польща
Усі фото авторки