Столиця… без уряду
В Амстердамі пів сотні музеїв і по три ровери на кожного дорослого
Амстердам — давнє, багате, гарне місто зі своїми особливостями. Розташоване на два метри нижче від рівня моря, з найпотужнішою у світі системою дамб, що захищають його від вод Північного моря. Цікавий факт: Амстердам є столицею Нідерландів, але парламент і уряд країни розташовані у Гаазі. Славиться місто найстарішою в світі і однією з найбільших у Європі фондових бірж.
В Амстердамі діє 51 музей. Найпопулярнішими є загальновизнані музеї Рембрандта, Ван Гога, будинок-музей Анни Франк. Щоб придбати квитки до них, необхідно вистояти великі черги. Тому, плануючи відвідини, варто замовляти квитки онлайн. До слова, з 1 липня цього року у режимі онлайн триває реставрація картини Рембрандта «Нічна варта». Зайшовши на сайт музею, можна «підглядати» за роботою реставраторів.
Місто не для перехожих
Оглядати Амстердам найприємніше, курсуючи корабликом каналами, якими місто буквально пронизане. Коштує таке задоволення 17 євро і триває годину. Комфортно сидіти у кріслі, у навушниках слухати розповідь і навіть не намагатися запам’ятати назви мостів і каналів (адже їх безліч!), а з задоволенням розглядати прибережні панорами будинків, що поволі пропливають перед очима.
Які ж вони незвичайні, амстердамські будинки: вузенькі, високі, з багатьма вікнами в білих рамах. різнобарвні, часто з різними вишуканими фронтонами… Вони щільно прилягають один до одного і трохи нахилені, адже збудовані на болотистій місцині і стоять на палях. Часто розташовані впритул до води. На деяких — спеціальні гаки для підйому меблів.
Пропливали неподалік мимо двох сучасних споруд. Одна — висотний будинок-вежа з гойдалками на даху. Видно навіть було, як високо над водою гойдалися відчайдухи. Другий будинок у формі корабля віддали Музеєві техніки і технологій. Привертали увагу баржі на понтонах при березі, на яких влаштовано житло, готелі. І взагалі, в Амстердамі, де мало суходолу, стало популярним жити на воді. Така тенденція тільки вітається.
Прогулянка вулицями не така комфортна. Хоча знала, що в Амстердамі багато велосипедів, але такого засилля не могла собі уявити. За словами гіда, на кожного тутешнього дорослого припадає по три ровери: звичайний, парадний і для гостей. Містом прокладено велосипедні доріжки, вони ширші, ніж хідники для пішоходів, то ж права велосипедистів на першому плані.
Отже, часто для перехожих на вулиці залишається зовсім мало місця. До Амстердама щороку приїздить майже два мільйони туристів, тож нескладно уявити, який тут тлум у центрі міста.
Старий собор і пам’ятник повії
Довгий критий провулок приховує оригінальну інсталяцію: на долівці розташовані квадрати зі символами країн світу. Україну представлено геометричним взором ліжника.
…Оригінальний і критий книжковий базар, де торгують тільки сивобороді чоловіки. Сидять такі поважні і заглиблені у читання.
…У центрі міста — невелика сироварня. В одному приміщенні готують сир, а в двох інших продають. Для дегустації сир дрібно нарізають кубиками, які, проткнувши зубочисткою, вмочають у так звану європейську гірчицю (солодка гірчиця з різними додатками: меду, груші, вишень) і смакують. Вибір сирів великий — коров’ячий, козячий, овечий з різними смаковими додатками і головки червоного, блакитного жовтого кольорів. Коли в сироварню заходить велика група туристів, а часу обмаль, то годі посмакувати сиром і як слід визначити, що найкраще подобається. Придбала невелику головку, так і не з’ясувавши, якого він виду. В будь-якому разі — голландський.
Отакий неповний перелік родзинок-дивовиж Амстердама.
Ну і, звісно, — квартал Червоних ліхтарів. На вузенькій вуличці з обох боків на першому поверсі будівель за склом у вікнах-вітринах у спідній білизні демонструють своє тіло жінки з різним кольором шкіри і різної комплекції, намагаються привернути увагу перехожих. Гід одразу застерігає, щоб група не йшла великим гуртом і в жодному разі не фотографувати повій.
А в кінці цього закутка розпусти… готичний, найдавніший у місті, так званий Старий собор. Дивне сусідство! Особливо зваживши, що майже впритул до стін храму встановлено бронзовий пам’ятник повії з назвою «Белла». На вулицях кварталу кафешопи, де можна не тільки випити кави, а й придбати легкі наркотики, викурити «косячок» з марихуаною чи скуштувати канабісний десерт.
Проституцію в Амстердамі легалізували, а повії отримали статус професії (працівник «секс-індустрії») у 2000 році. Повії офіційно орендують робоче місце, платять податки, мають безкоштовне медичне обслуговування і свою профспілку, а також пенсію і відпустку. Середній вік повій — 34 роки, згідно із законом, вони мають право працювати з 21 року.
Додайте до цього асортименту еротичний музей, музей проституції, скандальний театр сексу Casa Rosso, музей марихуани, заклади з порно-шоу, стрип-клуби, гей-бари. Одностатеві шлюби тут дозволили 2001 року.
Сучасна міська влада якось намагається реформувати квартал Червоних ліхтарів, звузити зону легальної проституції, боротися з поширенням наркотиків. Бодай через обмеження доступу туристів до цього міського закутка. Мер Амстердама Хилке Халсема вважає неприпустимим і принизливим той факт, що основною принадою туристів у місті є саме квартал Червоних ліхтарів.
Хоча… Родзинкою Амстердама багато гостей вважають квітковий ринок на баржах, заякорених при березі на каналі Сингал. Це довгий ряд крамничок, які годі обійти. Різних квітів багато. Є живі квіти, але славиться ринок насінням, великим вибором цибульок тюльпанів і гарними сувенірами. Цибульки тюльпанів, розфасовані в пакети по 10 штук одного кольору, коштують 4,5 євро, а підібрані в коробках — 3,5 євро за 10 цибульок. Продають і сувеніри у вигляді тюльпанів з дерева, розфарбованих і полакованих. Це і магніти, і квіти в натуральну величину. Рядами на полиці виставлені різного розміру кломпи — яскраво розмальовані дерев’яні черевики, давнє традиційне голландське взуття. І ще наостанок. Амстердам славиться своїми оселедцями. Їх продають порційно в магазинчиках біля вокзалу. Хоч до від’їзду автобуса залишалося мало часу, я б ще встигла їх покуштувати, але конче хотіла придбати путівник по місту. Путівника не знайшла. Оселедцем не поласувала. Шкода… Наступного разу.
Усі фото авторки