На зміну «Аполлону» йде «Артеміда»
У рамках нової Місячної програми США на поверхню супутника Землі нарешті ступить жінка
Аерокосмічна агенція США, НАСА, оголосила назву своєї нової програми пілотованих польотів на Місяць. Програму назвали «Артеміда» (Artemis) — на честь давньогрецької богині, покровительки Срібної кулі. Артеміда була сестрою-близнючкою бога Аполлона (Apollo), ім’я якого носила перша американську програма пілотованих польотів на Місяць, реалізована у 1969−1972 роках.
У рамках програми «Аполлон» на Місяць висадилися 12 астронавтів НАСА. Скільки полетять на супутник Землі у рамках «Артеміди», старт якої заплановано на 2024 рік? Наразі не відомо. Але, як повідомив адміністратор НАСА Джим Брайденштайн, уже точно вирішили, що цього разу на поверхню Місяця однією з перших ступить жінка (астронавтки на супутнику Землі ще не були).
За словами Брайденштайна, аби перший політ на Місяць у рамках програми «Артеміда» відбувся, як і планують, 2024 року, НАСА потребує додаткового фінансування — у сумі 1,6 мільярда доларів. Річний бюджет НАСА становить 21,5 мільярда доларів, 4,5 мільярда з яких аерокосмічна агенція США витратила цього року саме на проекти «Артеміди» — розробку космічного зонду «Оріон», потужної ракети-носія і орбітальної навколомісячної станції. Проблеми з реалізацією «Артеміди», розповів Брайденштайн, виникають також через затримку зі створенням стартової ракети, яку розробляє концерн «Боїнг». На запитання про остаточну вартість програми «Артеміда» адміністратор НАСА відповів так: «Сам хочу це знати»…
Можливо, державній НАСА допоможе приватний капітал? Узяти участь у програмі «Артеміди» хоче американський мільярдер Джеф Безос, якого зараз вважають найбагатшою людиною у світі. Безос є засновником і власником не лише інтернет-компанії Amazon, а й космічної фірми Blue Origin. На нещодавній прес-конференції у Вашингтоні Безос продемонстрував макет апарата спуску Blue Moon («Блакитний Місяць»), який побудують до 2024 року. Апарат спуску, який Безос назвав «неймовірним», буде близько п’яти метрів заввишки. За задумом, Blue Moon зможе доставити на поверхню Місяця чотири менші за розміром місяцеходи, або ж 3,6 тонни іншого корисного вантажу (у майбутньому вантажопідйомність «Блакитного Місяця» збільшать до 6,5 тонни). Апарат спуску, який матиме довжелезні висувні «ноги», зможе також «збирати» мікросупутники, які сам виведе на орбіту Срібної кулі. А сам «Блакитний Місяць» доставить туди ракета Blue Origin із водневим двигуном, перші тести якої — улітку цього року.
Пришвидшити роботи над новою Місячною програмою фахівців НАСА закликав у березні віце-президент США Майк Пенс. За його словами, до 2024 року НАСА має збудувати на навколомісячній орбіті космічну платформу, і американські астронавти повинні висадитися на Південному полюсі Місяця (програма «Артеміда» передбачає також створення на Місяці постійної бази). Схоже, уряд США добряче налякали успіхи китайців, які нещодавно відправили супутник на темний, тобто зворотний, бік Срібної кулі. Американці побоюються, що Піднебесна, яка стрімко розвиває свою космічну галузь, колонізує Місяць швидше від них… Чому саме Південний полюс? Саме у цьому регіоні супутника Землі, вважають фахівці НАСА, є достатні запаси води (у вигляді льоду). Їх буде використано не лише як джерело питної води для астронавтів, а й для синтезу ракетного палива.
А тим часом…
Нью-йоркська компанія AI Space Factory виграла організований НАСА конкурс на найкращий проект будинків на Марсі. У майбутньому в них житимуть астронавти, які прилетять на Червону планету. Учасники конкурсу мали, зокрема, виявити креативність у доборі наявних на Марсі (а також на Місяці) матеріалів для створення будинків, і розробити віртуальні моделі майбутніх конструкцій. Їх елементи, вважають у НАСА, «друкуватимуться» на Марсі — за допомогою відповідного розміру 3D-принтерів. Фантастика? Так. І водночас майже реальність!