До в’язниці — з власної волі
Аби потрапити за ґрати, японські пенсіонери здійснюють крадіжки. У тюрмі рятуються від бідності й самотності
Уже протягом 14 років злочинність у Японії іде на спад. Кількість убивств, лише 0,3 на сто тисяч жителів, є однією з найменших у світі. Зате злочинців пенсійного віку за два останні десятиліття в Японії, навпаки, побільшало, — аж у чотири рази! Дев’ять із десяти засуджених японських пенсіонерів відбувають покарання за дрібні крадіжки. Старенькі скоюють злочини свідомо — аби потрапити за ґрати. У тюрмі, пояснюють пенсіонери, вони рятуються від бідності й самотності.
«Коли я вийшов на пенсію, грошей ні на що не вистачало, — розповів у інтерв’ю ВВС 69-річний японець Тошіо Такате, якого цитує польська „Газета виборча“. — Тоді я подумав: а може, сяду в тюрму й житиму там задарма?». Тошіо викрав велосипед, що стояв на вулиці, і поїхав ним у поліцейський відділок. Там розповів про крадіжку, яку вчинив. Хоча в Такате, який мав тоді 62 роки, судимостей раніше не було, японський суд був не надто поблажливим: пенсіонер відсидів у в’язниці цілий рік. Коли вийшов на свободу, знову почав думати про те, як потрапити за ґрати.
«Урешті-решт я пішов до парку, — розповідає пенсіонер, — і пригрозив ножем двом жінкам, яких там зустрів». Одна з жінок зателефонувала в поліцію, і Такате знову посадили. З останніх восьми років за ґратами цей пенсіонер провів чотири. По-перше, каже Тошіо, у в’язниці його безплатно годують. А по-друге, поки сидить у тюрмі, пенсія щомісяця надходить на його рахунок. «Не можу сказати, що я полюбив в’язницю, — каже пенсіонер. — Але за ґратами ні за що не плачу. Коли вийду на свободу, назбираю певну суму грошей».
Незвичайна «геріатрична» злочинність пов’язана з темпами старіння японського суспільства, які є найшвидшими у світі. Уже понад 27 відсотків 127-мільйонного населення Японії мають понад 65 років. Радикальна зміна вікової структури відбулася у країні, де, за традицією, старенькими опікувалися їхні діти. Як наслідок, Японія вчасно не створила ефективної системи соціального захисту (пенсії у країні невеликі). Стареньким мали би допомагати їхні молодші родичі, але… Діти переїжджають до великих міст, залишаючи батьків на селі самих. Із 1985-го по 2015 рік кількість самотніх японців віком понад 65 років збільшилася у шість разів. Серед стареньких, які скоюють злочини, аби потрапити до тюрми, самотніх — половина.
Утримання середньостатистичного ув’язненого коштує у Японії кілька тисяч доларів на рік, але в’язень-пенсіонер обходиться бюджету дорожче, бо додаються гроші на лікування. Із 2016 року тюрмам дозволили брати на роботу денних опікунів — спеціально для стареньких в’язнів. Але коли увечері ці опікуни завершують свою роботу, допомагати стареньким, зокрема проводжати їх у туалет, доводиться охоронцям… Як розповідає Сатомі Кезука, керівник охорони в’язниці Точігі, чимало охоронців не хочуть це робити, тому звільняються зі служби.
За ґрати з власної волі потрапляють і старші пані, які цуплять із крамниць цукерки. «Волію жити у тюрмі, ніж удома, — розповіла в інтерв’ю Bloomberg одна з таких засуджених. — Коли потрапила за ґрати вдруге, обіцяла собі, що це востаннє. Але коли мене випустили, я засумувала»… 89-річна Ф. вкрала рис, полуницю й пігулки. Це була не перша її крадіжка, тому, як рецидивістці, старенькій дали півтора року тюрми. Ф. має доньку й онука. «Я жила на соціальну допомогу, — розповідає Ф. — Мої заощадження йшли на утримання зятя, який займався домашнім насильством». Своєю чергою, 78-річна О. поцупила енергетичний напій, каву, чай, сендвіч і манго. О., яка теж має доньку й онука, посадили як рецидивістку на рік і п’ять місяців. «Тюрма для мене як оаза, місце релаксу й комфорту, — каже О. — Так, за ґратами немає свободи, зате тут не мушу нічим перейматися. Маю з ким розмовляти, і три рази на день мене добре годують».
В’язні категорії 65+ становлять нині близько 12% «населення» японських тюрем. У тому, що таких «підопічних» настільки багато, начальник розташованої біля Токіо тюрми Фуху звинувачує, зокрема, японські суди. Каже, за дрібні порушення ті призначають пенсіонерам драконівські покарання. Наприклад, у Японії за крадіжку сендвіча вартістю 1,8 долара можуть покарати штрафом у розмірі… понад 76 тисяч доларів. Не маєш таких грошей? Сідай у тюрму…
А тим часом…
Влада італійської провінції Венеція (регіон Венето) рекомендує керівникам державних закладів охорони здоров’я працевлаштовувати лікарів-пенсіонерів. Причина? У лікарнях і поліклініках провінції Венеція бракує нині аж… 1300 лікарів. Нещодавні місцеві ЗМІ повідомили: у лікарні міста Местре, що поблизу Венеції, на операціях працює анестезіолог, якому виповнилося… 84 роки. Як розповів професор Джамп’єро Жирон, він чергує три рази на тиждень.
Як пише газета La Repubblica, у кожному регіоні Італії бракує сотень лікарів різних спеціалізацій.