«Ми захищаємо вас від цієї бестії. Навіщо ви її годуєте?»
Аби покласти край ганебній «годівлі» Росії, США хочуть зупинити будівництво «Північного потоку-2»
США готують нові санкції, пов’язані з газопроводом «Північний потік-2», який російський «Газпром» і кілька західних компаній прокладають по дну Балтійського моря, з Росії до Німеччини. Про такі санкції повідомило авторитетне американське видання Wall Street Journal — із посиланням на надійні джерела у Білому домі.
«Після років дипломатичних спроб переконати чергові німецькі уряди відмовитися від „Північного потоку-2“ Вашингтон готується запровадити пов’язані з цим газопроводом санкції», — пише Wall Street Journal. Видання наголошує: президент США Дональд Трамп вважає «Північний потік-2» проектом, несумісним із військовим захистом від агресивної путінської Росії, який Штати надають Європі. Думку Трампа щодо політики Берліна джерело Wall Street Journal презентувало так: «Якщо хочете, аби ми захищали вас від цієї бестії, то навіщо її годуєте?».
Американські санкції, інформує видання, буде запроваджено як проти інвесторів газопроводу «Північний потік-2», так і проти компаній, які беруть участь у його будівництві. Wall Street Journal не стверджує, що остаточне рішення про введення цих санкцій уже прийнято. Однак, підкреслює видання, минулого тижня представниця Державного департаменту США Ніколь Гібсон попередила: європейські фірми, які будують «Північний потік-2», серйозно ризикують потрапити під американські санкції. Під час конференції у Брюсселі Гібсон повідомила: офіційний Вашингтон не вважає питання газопроводу закритим.
Про Дональда Трампа говорять різне, але треба визнати: позиція чинного президента США щодо газопроводу «Північний потік-2» є принциповою і послідовною. У липні минулого року, виступаючи у штаті Монтана, Трамп жорстко «проїхався» по «Потоку» й німецькому канцлеру Ангелі Меркель, яка активно захищає цей проект. «Німці укладають угоду про нафту й газ із Росією, у рамках якої заплатять Москві мільярди й мільярди доларів. Це нормально? — риторично запитував Трамп. — Тож вони хочуть, аби ми захищали їх від Росії, а самі платять їй мільярди. А нам відведено роль дурників, які за все це платять».
Пізніше Трамп висловив своє «фе» з приводу «Північного потоку-2» на зустрічі з Меркель, яка після цього заявила про готовність Німеччини купувати американський скраплений газ (німці будуватимуть на Балтиці потужний LNG-термінал). Водночас Меркель і надалі захищає «Північний потік-2», мовляв, це суто економічний, а не політичний проект… Але Вашингтон, як бачимо, така позиція Берліна категорично не влаштовує.
Чи зможуть американські санкції заблокувати «Північний потік-2»? Без сумніву. Деякі західні компанії, що будують газопровід, володіють унікальними технологіями. Якщо ці компанії «виключити з гри», то «Газпром» не зможе їх замінити. І будівництво заглохне… Запитаєте, навіщо ті санкції, коли Європейська комісія (ЄК) фактично взяла майбутню експлуатацію «Північного потоку-2» під свій контроль? Справді, «Газпрому» трохи вкоротили руки. «Досягнутий у ЄС компроміс не ідеальний, але дозволяє врегулювати ситуацію з „Північним потоком-2“, — вважає аналітик енергетичного сектору Войцех Якубік (Польща). — Наслідком ухвалених змін може бути відтермінування цього проекту. Єврокомісія буде обговорювати умови, на яких працюватиме цей газопровід, або доручить вести такі переговори Німеччині, але збереже контроль над процесом до самого кінця. Якщо умови функціонування „Північного потоку-2“ не будуть прийнятними, то такі країни, як Польща, зможуть відстоювати свою позицію у суді».
Офіційна Варшава вважає «Північний потік-2» російською енергетичною зброєю, скерованою проти України. Тож можна сподіватися, що в разі, якщо функціонування «Потоку» загрожуватиме газовому транзиту територією України, Польща використає усі можливості, аби заблокувати небезпечний для нас газопровід. Але є одне «але». Як бачимо, багато що залежатиме від нового складу ЄК, сформованого після травневих виборів у Європейський парламент. За прогнозами соціологів, чимало місць у ньому можуть здобути орієнтовані на Кремль популістські партії, зокрема, італійська «Ліга», французьке «Національне об’єднання» і «Альтернатива для Німеччини». Проросійські депутати нового Європарламенту можуть вплинути на новий склад ЄК. Отже, зовсім не факт, що у питанні «Північного потоку-2» Єврокомісія буде достатньо активною… А відтак санкції США проти компаній, які будують «Потік», будуть не зайвими.