«Антисеміти» проти «антиполоністів»
Ізраїль і Польща знову посварилися — через різні точки зору щодо причетності поляків до Голокосту
Між Ізраїлем і Польщею вибухнув гучний дипломатичний скандал. Офіційна Варшава відмовилася брати участь у саміті Вишеградської четвірки, який мав відбутися у Єрусалимі, а МЗС Польщі викликало «на килим» ізраїльського посла Анну Азарі. Усе через різкі слова Ісраеля Каца, в. о. міністра закордонних справ Ізраїлю. Той, зокрема, заявив таке: «Чимало поляків співпрацювали з нацистами. Як казав Іцхак Шамір (екс-прем'єр Ізраїлю. — Авт.), чийого батька замордували поляки, вони «всмоктали антисемітизм із молоком матері»… Польський прем’єр Матеуш Моравецький назвав ці слова Каца «неприпустимими», а також «расистським антиполонізмом».
Після відмови Польщі надіслати свою делегацію до Єрусалима решта членів Вишеградської четвірки (Словаччина, Чехія і Угорщина) вирішили, що її саміт відбудеться вже після призначених на 9 квітня дострокових парламентських виборів в Ізраїлі. Мовляв, перед виборами політики навряд чи вгамуються… Про те, чи варто їхати на саміт до Єрусалима, Моравецький замислився після публікації в ізраїльській газеті Jerusalem Post. Тиждень тому вона написала, що прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, перебуваючи з візитом у Варшаві, заявив: під час Другої світової війни поляки колаборували з німецькими нацистами у справі знищення євреїв.
Спочатку здавалося, що скандал удасться зам’яти. Як розповіла речниця польського уряду Йоанна Конопницька, Моравецький і Нетаньягу обговорили публікацію у Jerusalem Post. «Глава уряду Ізраїлю підтвердив, що під час брифінгу для журналістів не приписував відповідальності за німецькі злочини Другої світової ані Польщі, ані польській нації, — повідомила Конопницька. — І що з його боку не було навіть найменшого припущення такого кшталту».
Але тут слово взяв Ісраель Кац, нещодавно призначений в. о. глави МЗС Ізраїлю (досі обов’язки міністра закордонних справ виконував Нетаньягу). «Наш прем’єр висловився ясно, — наголосив Кац. — Я сам є сином тих, хто вижив у Голокості. І як кожний ізраїльтянин і єврей можу сказати: не забудемо і не пробачимо! Чимало поляків співпрацювали з нацистами. Як казав Іцхак Шамір, чийого батька замордували поляки, вони «всмоктали антисемітизм із молоком матері»…
«Не можемо дозволити собі сприймати такі расистські виступи, — відреагував Моравецький. — Будемо боротися за історичну правду, за честь поляків, які з першого до останнього дня Другої світової війни боролися за свободу, за життя усіх польських громадян. Такою є правда історії, і ніхто її не змінить, а певні расистські стереотипи будемо ламати». Слова Каца Моравецький назвав «прикладом расистського антиполонізму, з яким напевно не можна погодитися».
У своїй редакційній статті газета Jerusalem Post зазначила: причиною кризи у відносинах Ізраїлю й Польщі залишається польський закон про Інститут національної пам’яті. Газета назвала його «законом про фальшування Голокосту». (Хоча кримінальну відповідальність за твердження про участь поляків у Голокості скасовано, пише видання, можливість притягати за такі твердження до адміністративної відповідальності залишається). Утім, та ж Jerusalem Post опублікувала й критичну щодо заяви Каца точку зору. «Кац міг висловитися так: «Деякі поляки, і їх було чимало, колаборували з нацистами. З іншого боку, не забудемо тих поляків-праведників, які ризикували життям, аби врятувати євреїв», — написав публіцист Jerusalem Post Герб Кейнон. За його словами, такі слова були би «історично правдивими» і водночас такими, які міг би «проковтнути» польський уряд. «Ці слова Варшаві не сподобалися би, але не скасувала би своєї участі у саміті Вишеградської четвірки».
Чому ж Кац, попри шанс пригасити конфлікт, пішов на його ескалацію? Коли лідери Вишеградської четвірки говорять про чинник ізраїльської виборчої кампанії, то мають рацію. Відразу після того, як речниця уряду Польщі повідомила про телефонну розмову Нетаньягу з Моравецьким, на ізраїльського прем’єра накинулися його політичні опоненти. «Нетаньягу знову вибачається перед поляками, а це вони мають вибачатися перед нами: за мільйони євреїв, замордованих у Польщі під час Голокосту, за допомогу нацистам», — заявив лідер опозиційної партії «Єш Атід» («Майбутнє є») Яїр Лапід, колишній міністр фінансів. Аби не давати опонентам підстав для такої критики, у таборі Нетаньягу вирішили перехопити ініціативу. І з’явилася різка заява Каца…