Чесні, законослухняні і скупі
Про життя у Німеччині розповіла українка, яка вийшла заміж за німця і живе там уже п’ять років
Яка українська дівчина не мріяла про заморського принца, який забрав би її у своє далеке королівство від усіх бід і проблем? До краю, де гідний рівень життя, висока заробітна платня, рівні дороги, комфортний громадський транспорт, усміхнені та щасливі люди, одне слово — у казку! Наші українки у пошуках іноземного щастя реєструються на міжнародних сайтах знайомств, зустрічають свого судженого у громадських місцях чи на курортах… Та чи знають наші панянки, що насправді «молочні ріки та медові береги» — це лише казка, і будь-яка країна, навіть європейська, має свої неприємні та незвичні нюанси, ба більше — для приїжджої української жінки?
Моя старша сестра живе у Німеччині уже понад п’ять років. Познайомилась зі своїм чоловіком у «Фейсбуці», після тривалого спілкування в Інтернеті, візитів одне до одного і тяганини з документами вона переїхала до Німеччини. Зараз у них росте прекрасний п’ятирічний синочок. Часто сестра розповідає мені про позитиви й негативи життя у цій заможній європейській країні.
Рівень життя характеризують цифри. Середня зарплата у Німеччині — 3700 євро (брутто). Середня вартість комунальних послуг: вода — 60 євро, світло — 65 євро, опалення — 50−60 євро. На відміну від України, у Німеччині можна самому вибрати компанію, яка надаватиме комунальні послуги.
Більшість німців живе в орендованих оселях. Вартість оренди: 1000 євро влітку і 1200 євро взимку (на це впливає вартість компослуг). У цю суму входить обслуговування будинку (вивіз сміття, ліфт, догляд за газоном, прибирання).
Сестра із чоловіком (заробляє на місяць близько 6000 євро) ні в чому собі не відмовляють, продукти харчування в середньому на тиждень коштують 100 євро. На місяць — приблизно 400 євро. Страховка на трьох членів сім’ї — 700 євро.
Медична страховка у Німеччині — вагомий позитивний фактор. Страховок тут дві — державна і приватна. Перевага першої: усі члени сім’ї застраховані в рамках родинної страховки, і зміна видів діяльності, як і безробіття ніяк не впливають на страховку. За умови приватного страхування члени сім’ї не вважаються автоматично застрахованими і повинні мати кожен персональну страховку зі своїми грошовими внесками. Особи, що мають повну страховку, отримують набагато кращий вибір лікарів, право на амбулаторні обстеження і обслуговування в кращих палатах у лікарні. Якщо внески не використані, застрахований частково отримує їх назад. У Німеччині насправді низький рівень смертності.
У пологових відділеннях, незалежно від страховки чи соціального статусу, усі жінки отримують однакове вчасне і якісне медичне обслуговування. У лікарню жінка приходить хіба з власним одягом та косметичкою, а все необхідне для новонародженого уже є у пологовому відділенні — одяг (всіх можливих розмірів), памперси, засоби гігієни тощо. А ще там смачно годують пацієнтів.
А от на німецьких сімейних лікарів сестра часто нарікає. Нерідко вони запевняють, що нездужання минеться само собою, іноді не виписують необхідних ліків (а більшість препаратів в аптеці можна придбати лише за призначенням спеціаліста), скерування на аналізи у медиків треба випрошувати.
Як у будь-якій країні, у Німеччині також процвітають бюрократія та некомпетентність працівників держструктур.
Окрема негативна тема — сирійські емігранти. Мало того, що через їхній наплив підвищився рівень злочинності у країні, це й загалом негативно вплинуло на різні побутові речі. Раніше, коли німецька дитина досягала трьох років, її автоматично оформляли у садок за місцем проживання. Тепер треба чекати, бо діти емігрантів потрапляють у садок першочергово. Щоправда, держава одразу взялась вирішувати цю проблему — почали будувати тимчасові садки-модулі. Там є все необхідне, і діти можуть там перебувати, поки не збудують стаціонарний заклад.
Усі заклади дошкільної освіти у Німеччині платні. Оплата залежить від доходу сім’ї, а отже, за дітей сирійських біженців платить держава. Звісно, це викликає незадоволення у корінних німців. Адже батьки оплачують за садочок чималі гроші (садок для мого племінника коштує 200 євро на місяць). Хоч він того не вартий, бо часто вихователі не дбають про дітей. Я на власні очі бачила, як вихователька навіть не звернула уваги на дитину, яка впала з гірки і побила долоні. Сестра пояснила, що вихователі мають низьку зарплату.
У садку діти не сплять і не харчуються, їжу батьки дають їм зі собою у ланч-боксах. Хоча тут за 2.50 в день можна замовити дітям обід. Та меню там не корисне — фрі, курячі ніжки, квашена капуста. Найбільше, що здивувало мене, — кульки із сирого фаршу. Це національна німецька страва, але аж ніяк не для трирічних дітей! Подруга сестри розповіла, що у шкільному меню на тиждень були у списку шніцель і риба. Але діти отримували лише рисову кашу на молоці. Директор відмовилась пояснювати батькам, куди поділися м’ясо і риба…
Кожен німець зобов’язаний сортувати домашнє сміття і викидати його у відведені для цього баки. Про це знають навіть малі діти. А от для наших українок це в новинку, їм доводиться привчатися до екологічної грамотності. Наша мама, будучи у сестри в Німеччині, пішла погуляти з онуком. Сестра попросила її викинути сміття з дитячої кімнати. Мама викинула пакет не в той бак. То малий змусив бабцю викинути сміття у правильний контейнер!
Якщо ви переплутали баки, можна «заробити» чималий штраф — від 10 євро. А хто ж дізнається, що ви якусь обгортку не у той бак викинули? Пам’ятайте: тут навіть дерева «мають вуха і очі». Кожен німець вважає, що повідомити про порушення, яке скоїв сусід, знайомий, друг чи навіть родич — громадянський обов’язок! Тому не дивуйтесь, якщо якась привітна сусідка раптом повідомить «куди треба» про ваші найдрібніші порушення. І йдеться не лише про сортування сміття чи голосну музику. Якщо ви прикрикнули, чи, борони Боже, дали легенького ляпаса дитині, чекайте неприємних гостей, тобто соцслужби. А якщо ви проговорилися приятелю, що вже тиждень їздите на машині з простроченою страховкою — чекайте штрафу. Чи якщо ви вирішили вдома займатись приватною діяльністю (косметичні послуги, репетиторство, випічка тощо), то мусите це робити секретно, лише для перевірених клієнтів, які не «здадуть», інакше — суд.
Про німецьку любов до порядку і чесність ходять легенди. І це справді так. Чоловік сестри забув картку з грошима в автоматі для цигарок, коли розплачувався. Той, хто знайшов цю картку, відшукав його на «Фейсбуці» й віддав картку. До речі, вона була ще й без паролю. Іншим разом чоловік сестри загубив на вулиці гаманець. Ми шукали його довго і нудно. А знайшли наступного дня у… поштовій скриньці. Хтось знайшов, відкрив, подивився на документи, за адресою знайшов будинок і вкинув у поштову скриньку. Уся готівка була на місці.
Усі фото авторки