Коли війна, в Ізраїлі вишиковується черга з машин. Бо усі везуть армії гуманітарну допомогу…
Про це розповіли журналісту «ВЗ» вихідці з України, які 23 роки живуть в ізраїльському Ашдоді
Інна та Олександр — вихідці з українського Херсона. 23 роки тому виїхали на постійне місце проживання до ізраїльського Ашдода. Пані Інна працює бухгалтером у компанії Scania, пан Олександр — волонтер зі стажем. Очолює громадську організацію «Ізраїльські друзі України», займається благодійними акціями для атовців, надає гуманітарну допомогу українським фронтовикам. До Львова подружжя приїхало вперше, кажуть, приємно вражені містом. Сім днів відпустки провели «на одному подиху». Журналіст «ВЗ» познайомилася з Інною та Олександром Кофф в одному з затишних кафе у центрі міста. Розговорилися. Туристи з Ізраїлю розповіли багато цікавого про особливості життя в їхній країні.
«Ізраїль — багата країна, зокрема завдяки експорту технологій, продуктів і послуг IT-індустрії. У нас дуже високі податки, які платять усі, — каже Олександр Кофф. — Країна почала активно розбудовуватися у 80−90-х роках минулого століття, коли приїхало багато народу з колишнього Радянського Союзу. Звісно, усі потребували житла, попит на помешкання. Зараз нерухомість у нас дуже дорога. Квартири коштують від пів-мільйона доларів. Як правило, одразу будують великі помешкання — на 5−6 кімнат, однокімнатних уже не будують, такі „кавалерки“ є лише у старих багатоповерхівках. Найдешевша оренда дуже скромної квартири у Тель-Авіві — 1000 доларів на місяць. У бідніших районах деяких міст можна орендувати помешкання і за 400 доларів. Крім того, в Ізраїлі усі платять муніципальні податки на квадратні метри — плюс-мінус 150 доларів за місяць. Комунальні послуги в середньому обходяться у 250−300 доларів».
Середня зарплата в Ізраїлі — 3,5 тисячі доларів «на руки». Мінімальна державна зарплата — півтори тисячі. Вижити на дві тисячі доларів на місяць в Ізраїлі складно. Життя там дороге, особливо харчування. Скромний обід в ресторані на двох потягне мінімум на 100 доларів. І то без алкоголю… Келих вина — ще 15 доларів. Кава з тістечком — мінімум 20 доларів, салат — 10−15 доларів, пляшка мінеральної води — три долари.
«Дорого обходяться в Ізраїлі діти, — наголошує пан Олександр. — Державний садочок коштує 300 доларів на місяць, приватний — 750. Мама може бути в „декреті“ лише три місяці, далі — за свій оахунок. Коли виходить на роботу, змушена шукати платного помічника (якщо немає бабусі), аби той вчасно забрав дитину зі садочка. Ця послуга коштує від 500 доларів на місяць. Жінка має вибір: або працювати на роботі на годину менше, щоб встигнути забрати дитину зі садочка, або наймати спеціальну людину, яка забере дитину і залишиться з нею до повернення мами».
А якщо хтось раптом втрачає роботу? Працівнику віком до 40 років на біржі праці можна перебувати чотири місяці, після 40 — довше. Безробітний отримує соціальну допомогу в розмірі 70% попередньої зарплати. Але є умова — за півроку потрібно знайти роботу. «У нас низький рівень безробіття, — каже пані Інна. — Кадрового голоду немає. Якщо хтось звільняється, на його місце чимало охочих. Компанії мають хорошу базу резюме, є з чого вибрати. Рівень життя в Ізраїлі? Індивідуальна справа. Треба багато працювати, без цього ніяк».
Чоловіки в Ізраїлі виходять на пенсію у 67 років, жінки — у 64. Середня місячна пенсія — близько 1400 доларів. Ця сума доволі мізерна для життя в цій країні… «В Ашдоді кілька пенсіонерів гуртуються і орендують кімнати у квартирах, — розповідає Олександр Кофф. — Мають пільги, зокрема, не платять муніципальний податку на квадратні метри. Є також спеціальні хостели для пенсіонерів. Там малі кімнати з кухнею і санвузлом. При цих хостелах працюють лікарі».
Запитую, чим займаються ізраїльські пенсіонери, чи дозволяють собі подорожувати, як європейці? «Деякі продовжують навчання, вступають в університети, бо їм скучно, — каже Олександр Кофф. — Зазвичай опановують історію. Ті, хто має високу пенсію, ходять по кафе — п’ють каву, снідають та обідають у ресторанах. Ведуть активний спосіб життя».
Подружжя каже, найбільше їм подобається в Ізраїлі енергія динамічного життя, там швидко летить час. А ще імпонує патріотизм місцевих. Коли в країні війна — справа честі кожного захистити державу. «Коли у нас війна, кожен допомагає солдатам, чим може. Збирають пожертви і машинами везуть, — каже пані Інна. — Вишиковуються черги машин гуманітарної допомоги: від сигарет — до шкарпеток. Це при тому, що армія усім забезпечена. Кидають роботу і йдуть на війну. Це справжній патріотизм! Цього привчають зі школи. Зі шкільних років і хлопці, і дівчата хочуть іти служити в армію. Тих, хто принципово не хоче йти на війну, не засуджують».
Цікавлюся, чому останнім часом до Ізраїлю їдуть чимало українців, зокрема, «нелегалів»? (Хоча нелегальним працівникам загрожує депортація). Пан Кофф пояснює, українців в Ізраїлі манить висока зарплата. Крім того, немає мовного бар’єра — є багато робіт, на яких можна спілкуватися російською. Каже, має знайомих, яких кілька років тому депортували. Але вони зробили інші паспорти і знову працюють в Ізраїлі. Заробляють на місяць по 3−4 тисячі доларів, частину грошей переказують на навчання дітей в Україні.