«Я став Швейком, відколи народився»
Прогулянка Перемишлем з бравим вояком
Найближчим до України польським містом є Перемишль. Сюди, як правило, їдуть по товар люди з навколишніх українських сіл, які не чекають у кілометрових автомобільних чергах, щоб перетнути кордон у мостиських Шегинях, а користуються перевагами пішого переходу. Більшість туристів, які хочуть насолодитися архітектурними «родзинками» Польщі, проминають Перемишль і їдуть у великі міста. А дарма! Бо у цьому маленькому місті є що побачити і пізнати. Ну, хоча би перейтися вуличками міста з бравим вояком Швейком, як це зробили ми, група українських журналістів, на запрошення Польської Організації Туристичної.
Найголовніше, що настрою у подорожі не псує дорога. Сіла у Львові у поїзд і за якихось дві години вже була на вокзалі у Перемишлі. Прикордонники обох країн під час руху поїзда перевірили документи — ніяких тобі черг, ніяких затримок! На вокзалі на нас чекав автобус, який і повіз нашу групу на зустріч зі Швейком. Зі своєї сторожової «каплиці» до нас вийшов усміхнений чоловік у повному «швейківському» обмундируванні. Та й на вигляд був точнісінько таким самим, як його описував Ярослав Гашек, — з почуттям гумору і чималим «пивним» животиком.
Якщо вірити тому, що написав Гашек, то саме у Перемишлі Швейка засудили і мало не повісили за зраду. А все було через несерйозність вчинків бравого солдата. Російський військовополонений-утікач купався у ставку. Швейк хотів приміряти на себе обмундирування цього чоловіка. Не довго думаючи, одягнув його уніформу. У такому вигляді Швейка і затримала жандармерія. Зрештою, Швейк уник шибениці, але отримав офіційну довідку, що він — ідіот.
Гід-Швейк розповідав нам усі ці «приколи», а потім роздав кожному «перепустку», що дозволяла вільно ходити усіма маршрутами Перемишля, якими колись ходив справжній герой Гашека, і яка дозволяла без проблем потрапити на територію оборонної фортеці міста. «Якщо не маєте перепустки — не зможете зайти. У тих, що я вам видав, маєте записати прізвище, групу крові і пред’являти за першої вимоги жандармерії. Навіть у туалет перепустку треба носити — жандарми можуть і туди зайти. Зрозуміли?».
Дорогою запитую, як звати чоловіка. «А що, пані неуважно слухала мою розповідь? — примружив око і лукаво посміхнувся. — Швейк. Я — Йозеф Швейк» — «А відколи ви стали Швейком?» — не здаюся. — «Відколи народився!».
А й справді, чого причепилася до чоловіка з некоректними запитаннями? А Швейк все нам розповідає: про кілометри траси для велосипедистів у рамках Green Velo, про міст, з якого можна милуватися рікою Сян, і зробити фото з ним, справжнім Швейком, на згадку…
А потім ми поїхали ближче до кордону між Україною і Польщею, де «Швейк від народження» вирішив показати нам один із найголовніших артилерійських фортів зовнішнього кільця австрійської фортеці «Перемишль».
Фортеця «Перемишль» досі цікавить і притягує істориків, аби відкривати її чергові таємниці. У час своєї величі і могутності вона складалася з двох кілець: зовнішнього (45 кілометрів) і внутрішнього (15). За наказом цісаря Франца Йосифа у 50-х роках ХІХ століття Перемишль став головною фортецею Авcтро-Угорщини на сході, найдалі висунутим плацдармом оборони перед Росією. Перемиська фортеця, яку вороги намагалися захопити тричі, жодного разу не була здобута у боях. Горбиста місцевість карпатського передгір’я робила Перемишль ідеальним місцем для спорудження тогочасного стандарту укріплень — система укріплених фортів, які прикривали один одного артилерійським вогнем на віддалі від одного до п’яти кілометрів.
Перемишль став третьою у Європі фортецею такого класу після Антверпена і Вердена. Тут у 1914−1915 роках перебував 128-тисячний гарнізон. Зараз тут бавляться у «войнушку» місцеві дітлахи, а понад сто років тому ці стіни стримували натиск 200-тисячної російської армії. Російські війська тримали в облозі фортецю 130 днів.
Тепер форт під опікою «Товариства друзів бравого солдата Швейка». Земляні вали, окопи, переходи між фортами добре збереглися.
Щоб зайти на територію фортеці, треба дотримуватися правил безпеки і йти тільки тією стежкою, якою провадить Швейк. Бо на іншій прикордонники можуть «скрутити», як порушників кордону. І обов’язково мати при собі перепустку.
Коли ми вийшли на найвищу гірку, побачили стовпчики, розфарбовані у блакитно-жовті кольори. «Це вже ваша територія», — сказав Швейк. За його словами, тут є стежки, про які знають тільки старожили, і якими можна зайти в гості до родини в Україну «попити горілочки» на свята. Колись на Різдво так і ходили одні до одних у гості. Тепер це роблять цивілізовано — офіційно через кордон або через піший перехід, або машиною.
Швейка у Перемишлі дуже поважають. Тут навіть є провулок солдата Швейка. Під час підкарпатського туристичного ярмарку, що відбувся 6 травня 2006 року, на провулку встановили табличку з назвою нової вулиці.
А через два роки на Ринковій площі встановили пам’ятник-лавку бравому солдату Швейку, який сидить на скрині з амуніцією. Автор постаменту — скульптор Яцек Старлінг, який народився у Перемишлі. Фігура добродушного любителя пива світиться здалеку великим блискучим носом, який натирають «на щастя» туристи, коли сідають до знимки з бравим вояком і загадують бажання.
Уже після екскурсії, щоб українські журналісти могли сповна відчути свою належність до «швейкознавства» у Перемишлі, нас запросили на обід у ресторан з відповідною назвою «Доповідаю слухняно». На перше подавали зупку у бляшаних військових казанках. Не знаю, чи з такого смакував їжу сам Йозеф Швейк, але ми так апетитно «тріскали» ложками по тих бляшанках, що, мабуть, аж на вулицю було чути…
Усі фото авторки