У Росії планують клонувати мамонтів!
Головне, аби Путіна після цього не клонували…
Майже шість мільйонів доларів планують витратити в РФ на будівництво наукового центру, в якому буде клоновано давно вимерлих тварин, зокрема, мамонта й волохатого носорога. Цей проект має презентувати під час вересневого Східного економічного форуму у Владивостоці сам російський президент Путін.
Над клонуванням мамонтів, повідомляє tvp.info.pl, російські вчені працюють разом із науковцями з Південної Кореї. Лабораторію, де мають з’явитися на світ вимерлі тварини, cтворять у Якутську (Східний Сибір). Близько 80% збережених у вічній мерзлоті останків мамонтів було знайдено саме в Якутії. Вічна мерзлота може зберігати генетичний матеріал протягом десятків тисяч років. Саме завдяки цьому, розраховують вчені, їм вдасться клонувати давно вимерлих тварин.
Мамонти жили в один час із нашими далекими пращурами, які на них полювали. М’ясо мамонтів первісні люди їли, з хутра й шкіри робили одяг, із кісток — посуд, наконечники для стріл і списів, а також прикраси. Схожі на слонів гігантські волохаті тварини, які могли важити навіть шість тонн, вимерли близько 10 тисяч років тому внаслідок потепління. Утім, за даними вчених, на острові Святого Павла на Алясці (США) мамонти дожили до приблизно 3200 року до нашої ери, а на острові Врангеля (РФ) — навіть до 2000 року до н. е. За даними The Siberian Times, у лабораторії в Якутську науковці працюватимуть над виділенням ДНК вимерлих тварин із їхніх останків і вирощуванням із «запліднених» клітин мамонтів, волохатих носорогів, печерних левів і доісторичних коней.
«Таких унікальних матеріалів немає у жодному іншому місці Землі», — стверджує науковець із Якутії Єлєна Грігор’єва. За її словами, працюючи над клонуванням мамонтів, учені зможуть також відкрити нові методи боротьби з генетичними хворобами, від яких потерпають люди. План побудови «мамонтячої» лабораторії у Якутську начебто має презентувати сам Путін — під час 4-го Східного економічного форуму, який розпочнеться 11 вересня у Владивостоці.
Центр із клонування мамонтів працюватиме в рамках Північно-Східного федерального університету імені Аммосова. Університет співпрацює з південнокорейською Фундацією біотехнологічних досліджень (SOOAM), якою керує експерт із клонування Говард Воо Сук.
У науковій команді також професор Джордж Черч із Гарвардського університету (США), який уже до 2020 року планує ввести гени мамонта в ембріон азійського слона. Якщо Черчу це вдасться, слониха несподівано для себе народить гібрид — слоненя-мамонтеня. І нарешті, у рамках створюваного в Якутську центру з клонування мамонтів у Cхідному Сибіру має з’явитися парк Плейстоценського періоду (за зразком кіношного парку Юрського періоду). Планується, що у цьому парку мамонти та інші клоновані тварини житимуть в умовах дикої природи. Утім, скептики кажуть, до цього не дійде. Мовляв, усі надані на проект гроші банально розкрадуть, тож знову побачити білий світ бідним сибірським мамонтам не судилося…
А тим часом…
Повний геном мамонта вже розштфровано Понад три роки тому, в квітні 2015-го, ВВС, посилаючись на Journal Current Biology, повідомила: міжнародна команда вчених розшифрувала повний геном мамонта.
«Складання повного ланцюга ДНК мамонта напевно допоможе тим, хто прагне повернути цю тварину до життя», — заявив тоді доктор Льове Далін із Шведського музею природної історії у Стокгольмі. Інформація про розшифрування повного генома мамонта надихнула й представників фундації Long Now із СанФранциско (США): «Хочемо повернути світу мамонтів і заселити ними тундру в Євразії і Північній Америці». Схоже, у Росії зараз вирішили позмагатися з Америкою — хто швидше клонує мамонта? Це трохи нагадує «космічні перегони» 60-х років минулого століття: СРСР запустив на орбіту Землі супутник і корабель, пілотований Гагаріним, а США згодом відправили астронавтів на Місяць.