Російські «тролі» агітують проти щеплень
Брехлива пропаганда Кремля дієва: на кір, свинку й краснуху захворіли цьогоріч удвічі більше європейців, ніж торік
Авторитетна британська газета The Times розповіла про те, як російські інтернет-«тролі» агітують європейців проти щеплень. Брешуть, зокрема, що щеплення спричиняють аутизм… Кремль, зробило висновок британське видання, у цій «гібридній» пропагандистській війні активно використовує соціальні мережі.
Насправді російська влада, пише «Таймс», «не має щирої неприязні до щеплень, бо Москва стверджує, що російська програма щеплень є ефективною». Як констатує британське видання, «метою Кремля є дестабілізація Заходу, і для цього годиться кожна тема, яка розділяє західну громадську думку, від „Брексіту“ до генетично модифікованих продуктів».
Текст, опублікований у газеті «Таймс», спирається на аналітичні матеріали журналістів та дослідження Університету Меріленду й Університету Джона Гопкінса (США). А також на висновки серйозного наукового видання American Journal of Public Health.
Дослідники встановили зокрема, що зареєстровані у РФ акаунти у соціальній мережі «Твіттер» регулярно поширюють провокаційні англомовні «твіти» (висловлювання), які містять критику щодо щеплень. «Це має провокувати людей і змусити їх утриматися від щеплень». Наприклад, російські інтернет-тролі поширювали у соціальних мережах точку зору сумнівного активіста Ендрю Вейкфілда, який стверджує, що щеплення від свинки, кору й краснухи начебто становлять велику небезпеку. Зареєстрований у РФ акаунт також поширював брехливу інформацію про те, що в одній з провінцій Мексики щеплення призвели до смерті чи шпиталізації близько 75% дітей… Експерти, з якими розмовляли журналісти «Таймс», упевнені: Москва застосовує таку брехню як зброю у «гібридній» війні проти Заходу.
Деякі з поширених у соціальних мережах постів (повідомлень), які агітували проти щеплень, «народилися» на знаменитій «фабриці тролів» поблизу російського Санкт-Петербурга. Саме «робітники» цієї «фабрики», встановило міністерство юстиції США, 2016 року активно намагалися вплинути на результат президентських виборів у Сполучених Штатах.
За висновками американських дослідників, використовуючи такі «хештеги» (заголовки, рубрики), як #antivax («проти щеплень») та #learntherisk («дізнайся про загрозу»), Кремль допомагає західним активістам, скептично налаштованим щодо щеплень. Це нечисленна, зате активна у соцмережах спільнота.
Як констатують аналітики, російські «твіти» не лише критикують щеплення, а й намагаються роздмухати при цьому расові й класові протиріччя. Мовляв, «чисті», ефективні вакцини доступні на Заході тільки представникам «еліт», а простому народу «впарюють» вакцини отруйні… Мета таких російських провокацій — розпалити у виборців ненависть до «еліти» й збільшити популярність різних «антисистемних», популістських рухів і партій (наприклад, Партії свободи Австрії, Партії незалежності Великої Британії, «Альтернативи для Німеччини», італійських «5 зірок» і «Ліги»).
Times нагадує, що Росія «систематично» використовує фальшиві акаунти у «Твіттері» й «Фейсбуку» з метою поширення дезінформації. Зокрема, саме так було після березневої спроби отруєння в Англії речовиною «Новачок» екс-шпигуна ГРУ Сергія Скрипаля і його доньки. Російські «тролі» були активними також після інших терористичних атак, здійснених на Британських островах протягом двох останніх років. Ці «тролі» роздмухували серед людей панічні настрої. Мовляв, влада не здатна захистити вас від терористів…
Чи є російська інтернет-брехня дієвою? На жаль, так. Як написала «Таймс», свіжа статистика свідчить про різке зростання в ЄС захворюваності на кір, свинку й краснуху. Цього року вже зафіксовано понад 41 тисячу випадків захворювань, тобто вдвічі більше, ніж торік. А у Британії захворюваність на кір, свинку й краснуху зросла порівняно з минулим роком у понад три рази. Від цих інфекцій захищають вакцини. Але люди, начитавшись у соцмережах російських страшилок про небезпеку щеплень, відмовляються від них. І хворіють…
А тим часом…
На думку урядовців німецької землі Саксонія, саме «фейкові новини» в соціальних мережах допомогли «підігріти» правих радикалів у Гемніці. «Мобілізація в Інтернеті була сильнішою, ніж раніше», — заявив саксонський прем’єр-міністр Міхаель Кречмер. У Гемніці цього тижня відбулися масові демонстрації ультраправих — після того, як двоє іммігрантів, із Іраку й Сирії, завдали смертельних ножових поранень 35-річному німцеві. Як зазначив Кречмер, гнів натовпу ґрунтувався на «ксенофобських коментарях» у соцмережах. Без сумніву, це робота російських «тролів». Та й сирійські біженці потрапили до Німеччини не без допомоги Росії, яка бомбить Сирію…