Передплата 2025 ВЗ

Даррел, який дарував життя тваринам

Якби звірі могли говорити, то подякували би цьому натуралісту-письменнику

Джеральд Даррел любив тварин, а вони – його…
Джеральд Даррел любив тварин, а вони – його…

У січні любителі природи всього світу відзначили 100-річчя з дня народження одного з найбільш відомих захисників тварин Джеральда Даррелла. Саме через його книги про фауну і подвижницьку діяльність з охорони біорозмаїття мільйони жителів нашої планети увібрали у себе любов до братів наших менших. Багатьом поколінням оповіді Даррела замінили казки, мультики, пізнавальні фільми, змінили характер, утвердили їх як людей розумних, толерантних.

Значну частину життя народжений в Індії англі­єць провів на грецькому острові Корфу (Керкіра). У тамтешньому родинному маєтку разом з ним жили собаки, коти, черепахи, жаби, сови, жаби, віслю­чок. Мама з братом всіляко заохочували Даррел­ла до дружби з ними. Уроки зоології у школі були його улюбленими. Тож не випадково, повернув­шись перед Другою світовою до Англії, хлопець пі­шов працювати у зоомагазин, а потім у зоопарк. Тісне спілкування з тваринами так захопило його, що вирішив присвятити їм все своє життя.

У 1947 році Даррелл здійснив свою першу до­слідницьку експедицію, а з 1950-го свої враження почав виливати на папір. Світову славу започат­кувала написана легко, з гумором книга «Полю­вання на волохату жабу». Великий успіх мали інші бестселери — «Перевантажений ковчег», «Три квитки до Едвенчер», «Моя сім'я та інші звірі», «Сад богів», «Птахи, звірі і родичі» (всього понад 40). Пристойні гонорари від письменництва до­зволили Дарреллу профінансувати нові експеди­ції. Згодом письменник заснував Джерсійський зоопарк, що став центром порятунку рідкісних ви­дів звірів, яким загрожувало зникнення. Саме за­вдяки цьому зоологу-письменнику збережено ро­жевого голуба, маврикійського боривітра, кілька видів мавп (левовий тамарин золотий та мармо­зетка), австралійську жабу корроборі, променис­ту черепаху з Мадагаскару і багато інших видів. Ще задовго до появи Червоної книги цей британ­ський науковець уклав «досьє» на багатьох тва­рин, чиєму життю загрожує небезпека.

На знак вдячності за виняткову любов до при­роди перед входом у Джерсійський зоопарк Дже­ральду Дарреллу спорудили пам‘ятник. Компози­ція зображує цього натураліста у компанії якоїсь ящірки, яка немовби тисне руку своєму рятівни­кові.