Дерева у мініатюрі
Айтішник Артем Каліновський опановує мистецтво вирощування дерев бонсай. А ще купує у супермаркетах майже мертві рослини і реанімує їх…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/525670/bonsai.jpg)
Айтішник Артем Каліновський уже п’ять років опановує мистецтво бонсай (у перекладі з японської «рослина у горщику»). Створив тематичний YouTube-канал, на якому розповідає, як вирощувати бонсай. Це мистецтво започаткували у Китаї понад 1700 років тому. Ініціативу перехопили японці, які почали вирощувати рослини у горщиках.
Звісно, можна купити уже сформовану рослинку з міцним стовбуром, яка, однак, обійдеться недешево. А можна спробувати сформувати стовбур і крону рослини «з нуля».
У колекції Артема — близько сотні рослин. Серед них фікуси Бенджаміна, в’яз дрібнолистий, ялівець, азалія, кармона (у народі - зоряне небо), граб і навіть мініатюрна липа — точна копія справжнього дерева.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/01/%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%B0%D0%B9%202.jpg)
— Якось подивився американський фільм «Карате Кід», у якому знімався Джекі Чан, — каже Артем. — У фільмі сенсей (учитель) навчав бойового мистецтва хлопчика. Під час тренування сенсей обрізав мініатюрне деревце у горщику. Цей кадр врізався у пам’ять. Декілька років тому ми з колегами писали на папері, хто який би хотів отримати подарунок до Дня святого Миколая. Я написав: «Бонсай». Колеги подарували мені декоративний фікус мікрокарпа з масивним корінням.
— Бонсай — це вид мистецтва, в якому використовують будь-які дерева, або кущові рослини, що мають твердий стовбур, — продовжує розмову Артем Каліновський. — Може бути навіть смородина та виноград. Суть у тому, аби зобразити дерево або рослину у мініатюрі. Уявіть, ви дивитеся на рослину, яка має 20 см, а перед вами наче стара береза… Є спеціальні техніки, як тримати форму рослини, близько двадцяти стилів обрізки. Наприклад, нецунарі - стиль, що імітує вид дерев, у яких частина стовбура затоплена або засипана землею. Гілки ростуть як окремі дерева.
Якщо потрібно зробити грубшим стовбур, дерево на два-три роки висаджують у землю, воно набирає масу. Потім обрізають коріння та пересаджують у горщик. Найважче сформувати каштан — він має велике листя, його важко зобразити у мініатюрі. А ось працювати з фікусами — нескладно. Фікус Бенджаміна у природі росте до 20 метрів. Якщо його систематично підстригати, буде точною мінікопією великої рослини.
У мистецтві бонсай є свої секрети… Перш за все потрібно обрізати усі гілки, які ростуть вертикально, щоб розчистити крону рослини. Тоді сонячне світло надходитиме рівномірно, тож зможете сформувати густу крону. Щоб зупинити ріст рослини, її треба висадити у горщик з малим об'ємом ґрунту. Таким рослинам обов’язково потрібні добрива (залежно від сезону є різні їх комбінації).
— Якою є вартість рослин бонсай?
— Їхня вартість — 3−5−10 і навіть 150 тисяч гривень! Київська спілка бонсаїстів двічі на рік проводить у ботанічному саду виставку власних колекцій. Мене часто запитують: «Маєш стільки рослин, чому їх не продаєш?». Ну як можна продати частинку душі? Перший фікус, який мені подарували колеги, навіть ім'я має - Френк.
Якось я подарував знайомій фікус. Тропічні фікуси — мої улюблені рослини. Через деякий час вона надсилає фото і питає: «А він має скидати листя?». Кажу: «Він засох». Вона у розпачі: «Я ж його поливала щотижня…». Поливати рослини треба не за розкладом, а у міру підсихання ґрунту. Фікусу потрібно багато вологи.
Для мене рослини — як живі істоти, яких потрібно весь час доглядати: пересаджувати, підрізати гілки, дивитися, чи не завелися шкідники (якщо влітку вікно відчинене, можуть залетіти комахи).
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/01/%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE.jpg)
Часто буваю в «Ашані» — там рослини поливають раз у… ніколи. Дивлюся — рослина 75 грн, майже мертва. Але надія ще є. Такі рослини забираю додому. Проводжу реанімацію, пересаджую. Маю азарт: врятувати рослині життя (усміхається. — Авт.).
Таке хобі - можливість абстрагуватися від поганих новин. Така собі медитація… Японці багато років працювали над тим, як краще рослини підстригати, щоб підкреслити їхню природну елегантність. Мій улюблений стиль — «похилені вітром». Уявіть: висока скеля, вітер заніс туди насінину ялівцю… Ялівець росте під палючим сонцем. На нього постійно дме вітер. Усі його гілки сформовані за напрямком вітру. Ялівцю — 200−500 років, а він — малюсінький…
— Це природний бонсай?
— Так. Саме такі рослини японці шукають у горах, а потім висаджують їх у горщик. Я теж пробував знаходити рослини у природі, але мені бракує знань, тож, на жаль, рослини вмирають… Прижилася лише липа, яку я викопав на дачі та пересадив у горщик.
— Що можете порадити тим, хто зацікавиться вирощуванням карликових рослин і дерев? З якої рослини слід починати?
— Найкраще — з фікусів. Вони швидко ростуть і вибачають людині багато помилок. Розмножувати фікус — просто: обрізав, у землю встромив — маєш нову рослину.
Якось дружина побачила біля смітників фікус, хтось його викинув… На стовбурі майже не було листя. Принесла той фікус додому. Я рослину підстриг, щоб відновити її сили, поставив зволожувач повітря — і він віджив.