Льоха дикого кабана сама собі вибирає продовжувача роду
Заради своєї малечі вона не зупиниться перед жодною загрозою
Помилкова думка, що життя у зимовому лісі завмирає - воно триває і далі, не менш активно, ніж раніше. Пройшовся засніженим дубовим гаєм, а опале листя у ньому хтось ніби поперевертав граблями. Сумнівів немає: то попрацювали дикі кабани. Під кронами цих дерев заховано найкращий їхній корм — жолуді. Саме настав час підкріпитися ними…
Виношують потомство 3 місяці, 3 тижні, 3 дні
Чим особливі, унікальні дикі вепри? А саме такими вони є. Багато цікавого, повчального про їхнє життя розповів нам провідний фахівець Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Бурмас.
— Кабани — тварини всеїдні, ведуть нічний спосіб життя. Щороку приносять одне потомство. Але коли їх розводять у вольєрах і годують там часто, то здатні дати приплід двічі. Вважаю, це неправильно, суперечить законам природи…
У вільному стані дикі кабани зазвичай народжують у кінці лютого, на початку березня. Дитинчата дикої свині зовсім крихітні - важать по 200−300 грамів. Разом із льохою в її ложі живуть-відігріваються до двох тижнів — поки не відросте щетина, не зміцніють ратички. До слова, самка дикої свині виношує своє потомство точно три місяці, три тижні і три дні.
Побутує думка, що паруються дикі кабани, починаючи від дня Михайла (8 листопада) до середини грудня. Льоха сама вибирає собі великого самця. Що цікаво, після парування в її лоні відбувається своєрідне «запечатування» того, що вийшло в результаті цієї «любові». Навіть якщо до цієї льохи потім вчащатимуть інші «кавалери», це не матиме жодних результатів.
Знають, як лікувати рани
Самці дикого кабана — дуже жорстокі особини. Їх називають сікачами, бо мають дуже добре розвинуті ікла, як верхні, так і нижні. Разом ці ікла утворюють такі собі ножиці. Ними вони легко розпорють будь-якого звіра, навіть коня. Вага сікача-велета сягає 300 кг і більше.
На передній лопатці сікач має грубу шкіру — калкан, який не пробиває навіть дріб з рушниці. А слугує калкан для того, щоб коли сікачі між собою б‘ються і ранять один одного іклами, ці рани не були смертельними. Навіть якщо вони глибокі, то швидко заживають. Кабани знають, як собі допомогти після таких боїв чи після інших поранень. Лікуються у глині. Скажімо, кабани, що живуть в Уссурійському краї, часто стають здобиччю тамтешніх тигрів. Якщо кабанові вдається вирватися із кігтів хижака, постраждалий лікується у згаданий спосіб — і за якихось три місяці рана затягується.
Самовіддана мама
Дикого кабана вважають родичем домашньої свині, але де в чому він відрізняється від неї. Скажімо, волосок його щетини розсічений на три частини. І це дозволяє йому виростити густішу «шубу», а відтак допомагає диким кабанам жити у суворих природних умовах.
Дика свиня народжує до 12 поросят. Вона для них дуже турботлива і самовіддана мама. Горе тому, хто спробує зачепити діточок дикої свині. Якщо хоч одне з них в разі небезпеки запищить, льоха тут же іде в атаку, хто б перед нею не був. Льоха у стані агресії - дуже небезпечна тварина. Може перекусити гомілку людини, яка від поранень може швидко, за якихось три хвилини, стекти кров‘ю. Через це, коли було дозволено полювання, дехто із мисливців свідомо, через страх, пропускав сікача…
Кабанів може підкосити чума
Згідно з підрахунками працівників лісового господарства, на Львівщині нині водиться чотири тисячі диких кабанів. Через африканську чуму, яку, є підозра, заносить в Україну країна-агресор, у північних і східних областях їхнє поголів'я скорочується. Африканська чума свиней — хвороба невиліковна, косить кабанів поголовно. У 2016−2017 роках в нашій області теж переживали її епідемію, внаслідок чого кількість диких вепрів зменшилася майже удвічі. Добре, що такої напасті у нас зараз не помічено…