Сороки стали сусідами містян
Ці розумні птахи добре освоїлися серед людей і транспорту
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508655/zhyvyi-kutochok.jpg)
Напевно, і ви помітили, що у наших селах з їхнім спокійним ритмом життя стало значно менше сорок. Більше їх побачиш у містах, куди перекочували після того, як у глибинці стало менше ферм. Попри шалений вир життя у мегаполісах, там вони почуваються доволі зручно.
Орнітологи кажуть, у великих населених пунктах для сорок відкрилися нові можливості. Тут є чим поживитися. Достатньо корму у парках, скверах, біля кав’ярень, ринків, складів, на узбіччях автотрас та й, ніде правди діти — біля смітників, куди потрапляють рештки нашої їжі. Сороки не бояться людей, готові крізь відчинене вікно залітати в їхні оселі, щоб поцупити шматок недоїденої піци чи інший смаколик. Навіть якщо на землі ці птахи не знайдуть собі поживи, надибають її на висоті: на дахах, балконах, парапетах та інших виступах багатоповерхівок. У тому числі взимку дістануть найменших жучків, які пробують сховатися у піддашшях, біля підвіконь, у будівельних отворах і тріщинах.
Під нашими редакційними вікнами я постійно чую скрекотання цих білобоких. Вони «обстежують» стіни сусіднього будинку, в якому давно ніхто з людей не живе і не працює, а значить, там поселилися інші живі істоти, які можуть стати харчем для скрекотух. Про те, що на об'єкті є потенційні трофеї, підказують нав’язливі візити взводу сорок і їхні характерні сигнали, що нагадують короткі автоматні черги.
У містах ці птахи зручно облаштовують свої помешкання. Не обов’язково живуть на деревах. Часто сховком для них можуть стати слухові вікна на горищах, вентиляційні камери, комини, висотні металоконструкції.
По тому, як сороки розважливо ходять лише за кілька метрів від нас, можна зробити висновок: серед містян вони освоїлися.
Цікавинки про сорок
- Хвіст сороки більший від її тіла.
- Приручених змалку сорок можна навчити рахувати.
- Надлишки їжі ці птахи ховають у землю, а знаходять «заначки» швидше, ніж ворони.
- Своє гніздо сороки будують у формі кулі з невеликим боковим отвором-входом. Цей отвір завжди розміщено з південного боку — щоб у «хаті» було тепліше.
- Перед виведенням потомства сорока може збудувати десяток гнізд, з яких потім вибере одне, найкраще. Решта гнізд слугуватимуть для відволікання уваги ворогів.
- Батьківську оселю молоді сороки покидають через місяць після появи на світ.
- Уривчасте скрекотання сорок для інших пернатих слугує сигналом, що на їхній території з’явився хтось чужий.