Передплата 2024 «Добрий господар»

Через століття бобри повертаються у Карпати

Занесені у Червону книгу гризуни «окупували» гірські потічки на Львівщині

У Карпатах розвелися вже цілі колонії бобрів. Фото re-actor.ua
У Карпатах розвелися вже цілі колонії бобрів. Фото re-actor.ua

Жителі карпатського міста Сколе, які у ці дні прогулюються біля колишньої пожежної водойми нафтопроводу «Дружба», а тепер — відпочинкового озерця, неабияк здивувалися, коли побачили на березі «надкушені» берези, акації. Сумнівів нема — то своїми гострими зубами попрацювали бобри. Ці червонокнижні тваринки після великої часової паузи все частіше з’являються у місцевих краях.

Такі «автографи» зубастики поставили на деревах біля озера у місті Сколе. Фото Олекси Тренича.
Такі «автографи» зубастики поставили на деревах біля озера у місті Сколе. Фото Олекси Тренича.

Свого часу на цьому озері були гідроспоруди, але вони перестали функціонувати. Озеро почало заростати. За командою колишнього мера, для того, щоб почистити його, у кінці водойми прокопали рів, яким сходила б вода. По тому потічку і прийшли у сколівське озеро бобри. Живуть на цій території уже два роки. А у довколишніх горах вони заселили всі потічки, поробили собі там дамби. Гризуть все підряд, навіть верби діаметром 60 см…

— Раніше, за переказами, наша Сколівщина славилася як край бобрів, їх тут було багато, бо було багато озер, повноводних рік, — розповів кореспондентові «Високого Замку» місцевий краєзнавець Олекса Тренич. — А в якийсь час вони взагалі пропали. Згадок про цих тварин я не бачу в австрійський, польський періоди. Тоді на наших землях вели інтенсивне господарство — будували лісосплавні споруди, спускали по річках дерево, розводили рибу — тому життя бобрам у нас не було. Не бачили їх тут і у радянський період. Бобри почали зникати, тому їх занесли у Червону книгу. А тепер їх розвелося стільки, що люди думають, що з ними робити…

Бобри отаборилися у всіх потоках колишнього Сколівського району — поселення пухнастих гризунів тягнуться аж до верхів'я річок. Їх можна зустріти у Тухольці, Рожанці. Припускають, що ці зубастики по воді прийшли з низин, від Дністра через річку Стрий в Опір. У селі Дубині помітили їх ще років п’ять тому. У Тухольці бобри набудували таких загат, що в один час громада змушена була розбирати ці завали, щоб вода, яка піднялася на вищий рівень, не підтоплювала тамтешні поля-городи.

Поява цих звірків свідчить про відродження прадавньої фауни карпатського краю. Але рибалки не задоволені таким гостям, бо вилову стає менше. Бобри не тільки «пиляють» деревину (гризуть цінні породи), а й полюють на форель.

Торік активісти громадської організації «Бойківські обереги» з протилежного від поселення бобрів боку озера посадили алею сакур. Мають надію, що зубастики до цієї алеї не доберуться…

Схожі новини