«Цього року популярні синьо-жовті дідухи»
Майстриня з Чернігівщини не лише виготовляє дідухи, а й власноруч вирощує сухоцвіти
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/502980/didukh.jpg)
Знаю деякі родини, які до Новорічно-Різдвяних свят не ставлять вдома ялинку, а купують дідух. Вважають, що саме сніп з жита та пшениці - головний атрибут свят, символ добробуту, злагоди, миру та багатства.
Мене зацікавила майстриня з Чернігівщини Наталія Голуб, яка виготовляє дідухи. А ще вона власноруч вирощує жито, пшеницю та багато інших рослин-компонентів: кермек, геліхризум, льон, гомфрену, ерингіум. А решту рослин збирає на лузі - цмин, звіробій, полин, пижмо…
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh1.jpg)
— Я перукарка, але вже кілька років не працюю за фахом, — каже Наталія Голуб. — 2020 року я вперше посіяла сухоцвіти. Мені завжди подобались квіти, які довго зберігаються. І вони добре почали рости. Тоді подумала, чому б мені не спробувати їх продати? Так почала вирощувати сухоцвіти, різновидів яких є дуже багато.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh2.jpg)
Якось переглядала відео на YouTube і випадково побачила майстра, що виготовляв дідухи. Мені самій захотілося такий зробити. Я почала цікавитися історією його виготовлення. Але єдиної думки, як має виглядати дідух, немає. У кожному регіоні дідух виглядає по-різному. Відомо, що наші предки відтоді, як почали вирощувати хліб, завжди заносили у хату на Різдво сніп — з жита та пшениці, як символ багатства, добробуту, миру та злагоди.
Окрім жита та пшениці, я в’яжу у дідух різні сухоцвіти: цмин (у народі - безсмертник), звіробій, полин, ерингіум — це такі сині колючки, у народі - миколайчики. Їх є кілька різновидів.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh3.jpg)
— Важко сухоцвіти вирощувати, вони вибагливі?
— Звісно, важко. А ще треба їх зібрати, висушити (правильно і вчасно), почистити, а головне, — зберегти належним чином. Але найголовніше, що це — улюблена справа! Окрім дідухів, я ще виготовляю композиції зі сухоцвітів. Особливо популярний — кермек. Розсаду кермеку та деяких інших рослин я починаю сіяти ще взимку, маю стелаж, підсвітку. З кожним роком люди все більше і більше приглядаються до сухоцвітів, хоча раніше мені закидали, що це, мовляв, «мертві» квіти. У мене є постійні клієнти, які не один рік замовляють у мене композиції зі сухоцвітів. Кермек, наприклад, дарують на день народження і навіть на весілля. Деякі сухоцвіти я фарбую, виглядають дуже гарно і стильно.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh4.jpg)
— У вашому регіоні популярний дідух?
— Є люди, які не ставлять ялинки, а замовляють дідух (наразі це не є масовим явищем). Але, за моїми спостереженнями, з кожним роком все більше і більше людей замовляють дідух. Ялинка — це гарно, приємний запах. Це радість для дітей. Але дідух — це наша українська традиція. Наші предки вважали, що дідух об'єднує три світи: минуле, теперішнє і майбутнє. Вкладали у дідух багато сенсу, з великою повагою до нього ставилися. Я вже кілька років ялинки не ставлю. Ставила, коли син був молодшим.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh5.jpg)
— Які маєте секрети виготовлення дідухів?
— Це копітка робота. Влітку жито, пшеницю обрізаю, висушую. Стебло пшениці можна відбілити у розчині перекису водню (60%), розведеного наполовину з водою. За кілька днів колоски стануть білого кольору. У подальшому їх можна пофарбувати харчовими барвниками. Коли в’яжу дідух, використовую тільки натуральну нитку (шпагат). Енергетично йому не повинно нічого заважати. Наші місцеві майстри-умільці плетуть з соломи косички. Вони дуже гарно виглядають. Червону стрічку вплітають, так робили наші предки. Я ще досі вчуся! До речі, у жодному разі дідух не можна викидати на смітник після свят, його треба спалити.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh6.jpg)
— А можна той самий дідух поставити наступного року?
— Наші предки вважали, коли у хаті є дідух, тоді до нас прилітають душі наших рідних померлих. І всі свята вони проводять з нами. І щоб їх відпустити, дідух треба спалити…
— Скільки коштують ваші дідухи?
— 400−650 грн (ціна залежить від розміру). Найвищий дідух, який я робила, був 90 см. Я тільки починала працювати, пристосовувалась, як краще в’язати… Зараз найбільший попит на дідухи розміром 50−60 см. Цього року популярні синьо-жовті дідухи. Так само є попит і на патріотичні композиції з квітів. Але можна просто пучок пшениці в хаті поставити, і вже буде гарно!
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/12/diduh7.jpg)
— А ще важливо виготовляти дідух з добрими намірами, вкладати у нього душу…
— Я не просто захопилася цією справою, я закохалася у неї! Це відчуття матеріалу — соломи, пшениці, жита… Мені дуже подобається. Коли майстер робить дідух, не важлива кількість колосків (хоча вважається, що треба класти непарну кількість). Головне — не вкласти у дідух негативу. Виготовляти його треба з добрими помислами й настроєм. Дідух має магічну силу!