Хвіст у вивірок — кермо, парашут, ковдра і комунікатор
Щоб перебути зиму, вивіркам треба заготувати три тисячі горіхів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/498219/bilka.jpg)
У вересні-жовтні «головним» звірком наших лісів-парків-садів стає білка. У ці місяці вона несамовито працює, щоб запастися на зиму достатньою кількістю кормів. Через це не тільки шастає у пошуках шишок, а й «обкрадає» наші з вами плантації фундука, ліщини, волоських горіхів. Тому якщо котрийсь з господарів забариться, на його хазяйстві урожай зберуть ці «вогняні бестії» — так ще кажуть про білок, які рудими вогниками петляють між гілками.
Учені підрахували, що одній вивірці для успішного зимування потрібно три тисячі горіхів-жолудів, насіння шишок. Ховає вона ці плоди не тільки у дуплах, а й у ямках поблизу дерев. Часом ці пухнастики так захоплюються роботою, що забувають, де саме розмістили свої «заначки». А вже навесні у місці цих сховків проростають зелені пагони, даючи життя новій ліщині і дубкам…
Розповімо вам кілька цікавинок із життя білок. На нашій планеті живе 365 їх видів, з’явилися вони ще 50 млн років тому. Мешкають на всіх континентах, за винятком Антарктиди і Австралії. Середня тривалість життя цих гризунів — вісім років, у містах, де багато їжі, можуть прожити до 20 років. Одна з основних частин тіла білки — хвіст. Він слугує кермом у польоті, а заодно — парашутом, яким гасить швидкість під час стрибка вниз. Завдяки йому стрибне з висоти 30 метрів — і нічим собі не зашкодить. По кривій дузі білка може стрибнути на 15 метрів, по прямій — на чотири. Хвіст виконує ще й роль ковдри у холодну пору. Коли надворі надто холодно, кілька білок сплять в одному гнізді, тісно притулившись одна до одної. Помахами хвоста ці звірки ще й спілкуються між собою.
Білки їдять всі види горіхів, окрім арахісу, тому годувати їх ним, як робить це дехто у наших парках, не варто. Незважаючи на великий обсяг «переробленої» їжі, чотири передні зуби у цих пухнастиків не зношуються — весь час ростуть. Якщо зуб завеликий і заважає споживати їжу, білки сточують його, щоб почуватися більш комфортно.
А проілюстрували ми нашу розповідь світлиною нашого давнього автора Михайла Марківа. Він працює в Офісі президента, а по дорозі з роботи фіксує життя білок у київських парках. Михайла називають чи не головним «білкоманом» України.