«Учасники довели, що їхні голоси — дар Божий. І вони цим дорожать»
У Трускавці відбувся V Міжнародний конкурс вокалістів азербайджано-української дружби, медіапартнером якого є «Високий Замок»
Це вже стало традицією, що на початку грудня у Трускавці відбувається пісенний конкурс вокалістів оперного та естрадного співу. Саме у перший тиждень першого місяця зими у попередні чотири роки до столиці «Нафтусі» з'їжджалися переможці відбіркового «сліпого прослуховування», щоб взяти участь у другому і третьому турах. І це були не лише українці. За чотири роки на конкурс подавали заявки учасники з усієї України, а також професійні співаки (або студенти музичних вишів) з Австрії, Великої Британії, США, Казахстану, Литви, Азербайджану і навіть Китаю. Свято пісні було засноване як конкурс «Пам'яті Мусліма Магомаєва». А обов’язковим твором для учасників стала пісня «Дивлюсь я на небо…», яку так любив виконувати цей відомий азербайджанський співак.
Цьогоріч сталося багато змін, і на п’ятому році існування конкурс має іншу назву — азербайджано-української дружби. А обов’язковим твором є пісня «Кохана» на музику Ігоря Поклада, яку виконують і українські, і азербайджанські співаки.
Потрапити на конкурс мріє багато співаків, насамперед через те, що тут нема вступного внеску на участь. А ще не треба думати — де поселитися і де прохарчуватися у цей період. Усі організаційно-побутові моменти організатори беруть на себе, а молодь має можливість заявити про свій талант на великій сцені. Завдання конкурсу — виявити та відкрити музичній громадськості України та світу вокалістів, які однаково вправно співають і оперу, і естраду.
Цьогоріч мало хто сподівався, що конкурс взагалі відбудеться, бо через повномасштабне вторгнення росії в Україну було, зрозуміло, не до проведення конкурсів. Однак організатор конкурсу та голова журі, народний артист України, голова Азербайджанського культурного центру імені Мусліма Магомаєва Гурбан Аббасов вірив, що свято пісні все-таки відбудеться. До речі, 24 лютого у той будинок, де у Києві жив Гурбан Аббасов, влучила російська ракета. Будинок — знищений. Гурбан дивом залишився живим… «Ту силу, яка є в України, не може зламати ніхто, — каже пан Гурбан. — Учора наші учасники виступали в реабілітаційному центрі перед пораненими воїнами. Я бачив ці очі… Ми переможемо, і цього боїться наш ворог. Без культури нема держави, як і нема її без мови та історії».
Зрозуміло, через війну конкурсанти з-а кордону заявок не подавали. Та й українські артисти не були впевнені, що цьогоріч конкурс відбудеться. Але заявки подали, «сліпе прослуховування» відбулося, і незмінні члени журі - народний артист України Гурбан Аббасов, його «бойова» заступниця, співачка й співорганізатор свята пісні Наталія Кудряшова, народні артисти України Олександр Дяченко та Людмила Божко, вибрали кращих серед кращих. Щоправда, через обмеження коштів з 15 конкурсантів, як це було у попередні роки, боротися за звання найкращого вокаліста змогли лише десятеро.
Проводити конкурс чи ні - питання довго «висіло» у повітрі. Але за підтримки міського голови Андрія Кульчинського конкурс відбувся.
Щоб усіх поселити і нагодувати, мер Трускавця взяв на себе зобов’язання домовитися з директорами та власниками санаторіїв «Шахтар», «Карпати», «Перлина Прикарпаття», «Трускавець. 365»… Конкурсантів і журналістів забезпечили транспортом. А якщо водій не встигав довозити-розвозити учасників конкурсу, до справи долучався сам мер Трускавця.
Від самого початку війни курортний Трускавець займається розміщенням, лікуванням та забезпеченням українців, які тікають від війни. «У школах нашого міста навчаються понад 200 дітей зі східних областей, — сказав журналістці „ВЗ“ Андрій Кульчинський. — Вони стали частиною нашої громади. Можливо, хтось повернеться після нашої перемоги додому, а можливо, хтось назавжди залишиться у столиці „Нафтусі“. Але і діти, і їхні батьки включилися у життя нашого міста. А щодо конкурсу, то я знав, що він відбудеться. Усі намагання нашого ворога зупинити конкурс виявилися невдалими. Шукаємо таланти і робимо все для того, аби їх підтримати».
До проведення конкурсу щороку долучається й активна азербайджанська громада. Об'єднаний конгрес азербайджанців у Львівській області, головою якого є Теймур Мамедов, з перших днів повномасштабного вторгнення рф возив гуманітарну допомогу до Трускавця. А азербайджанський посол в Україні Ельміра Ахундова організувала відправлення з Баку кількох літаків із гуманітарним вантажем.
— У нас спільний ворог, — сказав журналістці «ВЗ» під час проведення конкурсу Теймур Мамедов. — Ми допомагали і допомагатимемо Україні не лише фінансово, а й у проведенні культурних заходів. І конкурс, який було започатковано п’ять років тому, обов’язково має жити. І має розповідати світові про таланти, які народила щедра українська земля. Зізнаюся, ще за кілька днів до початку конкурсу я сумнівався, що він відбудеться. Але Наталія Кудряшова запевнила нас: не маємо права відступати. І я пишаюся такими організаторами, які навіть за таких складних умов зуміли зробити неможливе!
Щороку видання «Високий Замок» обирає свого фаворита. Премією йому стає інтерв'ю у нашому виданні. Коли я слухала арії з опер у другому турі, у мене «визрів» один кандидат. Це тенор Даниїл Клягін, уродженець Донецька, соліст заслуженого академічного зразково-показового оркестру Збройних сил України. Виконавці співали дві арії. Перша, зізнаюся, мене не особливо «зачепила», хоча й маю музичну освіту. А на виконання другої хлопець переодягнувся в однострій воїна ЗСУ. Як з’ясувалося, Даниїл не лише співає, а й пише пісні. Його пісня про місто Маріуполь змусила багатьох з нас плакати… Під час окупації Київщини хлопець був у лавах Тероборони. Захищає Україну і зараз. За словами Наталії Кудряшової, організатори писали офіційного листа командуванню, щоб хлопця відпустили на кілька днів на конкурс.
Повторюся, ми у попередні роки обирали лише одного фаворита. А цьогоріч, переступивши через «правила», я обрала двох фаворитів на інтерв'ю. Дозвіл на це дала мені головний редактор нашого видання Наталія Балюк. У Березнякова 24 лютого 2022 року був запланований концерт, але російські ракети поламали плани хлопця. Коли на вечірці в одному з ресторанів Трускавця В’ячеслав розкрив усі грані свого таланту, то підкорив і членів журі, й гостей, які вручали нагороди. В’ячеслав чудовим виконанням «виспівав» собі і третю премію, і нагороду на інтерв'ю у «ВЗ», і поїздку на відпочинок від однієї з туристичних фірм, і нагороду від голови Азербайджанської громади Теймура Мамедова… (Інтерв'ю з лавреатами «ВЗ» читайте у наступних номерах «ВЗ». — Г. Я.).
Якось так уже склалося, що майже щороку в конкурсі бере участь або подружжя, або закохані, які мають ось-ось побратися. Так було і цьогоріч. Соліст Полтавського музично-драматичного театру імені Миколи Гоголя Тарас Король бере участь у конкурсі втретє. Яким же було здивування членів журі, що на конкурс потрапила і кохана Тараса — Вікторія. Як жартувала Наталка Кудряшова, «попередні рази Тарас приїжджав принцом, а зараз став королем, а тепер ще й має свою королеву Вікторію».
— Щороку ми обирали «сліпим прослуховуванням» найкращих з тих, хто подав заявку, — сказав журналістці «ВЗ» член журі, професор Олександр Дяченко. — На жаль, цьогоріч через війну було подано значно менше заявок на участь. Але навіть попри це був здивований — які ж у нас талановиті діти! Буваю на багатьох конкурсах, але конкурс у Трускавці, мабуть, єдиний, на якому конкурсанти ні про що не думають, окрім співу.
— На жаль, не кожен може дозволити собі таку розкіш, яку отримали наші конкурсанти, — долучилася до розмови завідувачка кафедри академічного співу Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Людмила Божко. — Багато вокальних конкурсів через війну призупинили свою діяльність. Тішуся, що цьогорічні учасники не покинули Україну, приїхали до Трускавця і довели, що їхній голос — це дар Божий. І вони цим дорожать.